| Aldutssss31 a întrebat:

Ce ati face daca ati trai in casa cu un om(tatal meu)care va abuzeaza emotional, bea mereu si face scandal si va face toata viata un calvar? La orice ameninta cu bataia, tipa din orice si la orice cearta spune ca e casa lui si sa plec.Nu am cum sa mut cu chirie.Ce ati face in locul meu? In fiecare zi e scandal in casa si injura mai rau ca tiganii.

Răspuns Apreciat de Editori
| IzaBella10aug a răspuns:

Dacă ai 18 ani sau peste, încearcă să găsești o persoană de încredere, împreună cu care să te muți într-un apartament. Dacă ai sub 18 ani, încearcă să găsești o altă rudă la care sa te muți, de exemplu, o mătușa mai apropiată de tine sau sa le ceri ajutorul. Nu rămâne cu el! Ar putea să ajungă la alte tipuri de abuzuri, iar dacă ajungi la acest lucru, vei rămâne toată viața cu traume. Este doar un sfat, pe care aș putea să ți-l dau ca prietenă sau ca un apropiat. Nu fi o victimă!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand gasesteti un prost care iti accepta copilu apoi stai cu el mai gatesti nitica curatenie asta vor multi pe langa sex.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca as fi eu, probabil i-as raspunde amenintarilor... Cu bataie. L-as invata sa se teama.
Dar probabil nu as mai fi acest "eu", daca as fi crescut in mediul ala, si as fi ales varianta chiriei, cu prima ocazie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mută-te la o rudă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? Daca ai peste 18 ani poti sa iti cauti un job in alt oras si te muti in chirie. Eventual poti sa imparti chiria cu un prieten ca sa iesiti mai ieftin.
Eu cel putin asta as face. O viata ai, si nu merita sa ti-o irosesti aiurea stand langa un om toxic, fie el si tatal tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu în locul tău (dacă eşti major) aş căuta să stau în gazdă şi mi-aş găsi rapid un loc de muncă.

| DanielPH a răspuns:

As pleca. As cauta un job undeva mai departe, capitala, Cluj, si as lua o chirie. Nu este ok. Poarta o discutie cu el, una serioasa, iar daca nu se ajunge la o intelegere, du-te, asta nu este viata. Fa pasul cel mare si cladeste-ti o viata separata de a lui, este foarte greu, insa este un inceput, parerea mea. N-am trecut prin asa ceva, am primit un respect prea mare de la parinti, tocmai de aceea si spun asta. Insa si in cazul acesta, incerc sa fiu cat mai independent de ei. Si este posibil, comparativ cu anii trecuti.

| Aldutssss31 explică (pentru DanielPH):

E greu la 18 ani sa fi complet pe picioarele tale si sa pleci cu chirie.

| MadalinVoicu98 a răspuns:

Daca ai tupeu in tine il confrunti sau daca nu esti genul asta de persoana poti chema politia si obtii ordin de restrictie

| shu7e a răspuns:

Ai peste 18 ani asa ca dai batai si vezi-ti de viata. E mai greu cu bebel dupa tine (m-am uitat in celelalte postari/intrebari ale tale) dar nu imposibil. Daca tatal copilului mai e cu tine si te sprijina si mai fain.
Bafta