| AdriaNNN0722 a întrebat:

Salut, am o problema de ceva timp, mai exact parintii mei sunt despărțiți și eu stau la bunicii din partea mamei. Alocația mea este la tata dar nu vrea sa mi-o dea. Vreau sa știu cum aș putea face rost de ea prin protecția copilului sau cumva. Părinții nu sunt divorțați pe acte. Aștept răspunsuri, mulțumesc.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ibaal a răspuns:

In primul rand,tatal tau este o lichea daca face de-asteawinking
In al doilea rand, da, se poate face transfer, sa vina pe numele mamei tale, sau tutorelui legal, insa trebuie sa mearga si sa se intereseze de acte si etc.
Daca nu se poate nici asa, puteti face reclamatie la politie, la protectia copilului...

| Donsavas a răspuns:

Sunt la protecția copilului si te plângi.

| sofisis a răspuns:

In mod normal alocatia ar trebui sa o ia bunicii tai daca cu ei stai. Daca taica-tu nu vrea ...doar mama ta s-ar putea implica. Telefonul copilului este pentru copii maltratati, abuzati, batjocoriti, batuti etc. Nu pentru copii care vor niste bani de buzunar. Tatal si mama ta contribuie financiar la cresterea ta sau depinzi strict de banii bunicilor?

| mgtow a răspuns:

Suna ANAF-ul si povesteste situatia, tactu va trebui sati plateasca dobanda ciordita pana acum laughing

| AdriaNNN0722 explică (pentru sofisis):

Depind doar de banii bunicilor, problema este ca mama nu se interesează de mine. Și nu ma ajuta la recuperarea alocației.

| AdriaNNN0722 explică (pentru mgtow):

Chiar am șanse la ANAF sau e doar o gluma?

| AdriaNNN0722 explică (pentru ibaal):

Problema este ca ei nu sunt despărțiți pe acte, și mama nu vrea sa ma ajute.

| AdriaNNN0722 explică (pentru Trăiescin2020):

Nu vrea, ea sta cu alt bărbat în alt oraș

| sofisis a răspuns (pentru AdriaNNN0722):

Doamne ce parinti ai si tu....imi pare super rau pentru tine. Sincer, cred ca orice demers ai face tu sau bunicii o sa fie in detrimentul tau. In sensul ca o sa ii enervezi pe ai tai si or sa te ia fortat sa stai cu vreunu din ei si s-ar putea sa o duci mult mai rau decat acum. Da-i naiba de 84 de lei ca nu sunt o avere. Daca esti baiat descurcaret si muncitor poti face bani de buzunar facand diverse prin vecini. Tunzi o iarba, plimbi un catel, dai de mancare la o pisica, muti niste lemne, niste mobila etc.

| AdriaNNN0722 explică (pentru sofisis):

Tata nu vrea sa ma ia la el ca suntem certați și nici mama nu vrea ca nu o lasă bărbatul cu care sta.

| sofisis a răspuns (pentru AdriaNNN0722):

Wow....deci astia nu pot fi numiti parinti. Sincer. Mai ales maica-ta. Oribila situatie prin care treci. Dar o sa te intareasca! O sa ajungi cineva daca esti baiat istet iar ei vor ajunge la varsta la care vor regreta enorm ce ti au facut.

| AdriaNNN0722 explică (pentru sofisis):

Am trecut peste momentul acele, ei sunt despărțiți de 3 ani. Doar ca e mai greu cu partea financiara. De aceea vreau sa fac rost cumva de alocație mai ales ca am auzit ca se dublează de luna viitoare.