| Anonima543m a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare mai asa nu stiu cum sa zic.
Parintii mei vor divorta, ei acum nu mai locuiesc impreuna, eu stau cu mama mea si prietenul ei. Faza este ca prietenul mamei se implica foarte mult in cresterea mea si imi da pedepse sa nu ma mai vad cu iubitul meu, am 16 ani iar pana la anii astia n-am fost niciodata pedepsita de nimeni. Tatal meu este in Anglia cu iubita lui. Faza este ca la divort as vrea sa stau la matusa mea, adica sora lui mama care are si ea un copil de 11 ani. Eu nu pot sa stau cu mama fiind prietenul ei baga cearta si inainte eram cele mai bune prietene iar acum de cand a aparut el s-a schimbat totul. As putea la divort sa zic ca nu vreau sa stau nici la mama si nici la tata? Sau atunci se implica protectia copilului, i-am mai zis mamei ca daca nu e cu mine cum eram inainte si il lasa pe el sa aiba grija de mine si nu poate trece peste cuv lui, la divort o sa spun ca vreau sa merg la matusa din partea mamei, dar ea a zis ca nu se va intampla asta… va multumesc daca ati citit pana aici si vreau un raspuns cat mai repede. Dau fundita:**

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, nu este tatal tău biologic și de aceea s-au schimbat lucrurile. Insa, probabil acele pedepse sunt pentru indreptarea personala. Probabil nu ii place de noul tau iubit si incearca sa il tina departe de tine pentru a nu ajunge ulterior sa profite de tine iubitul respectiv. Desigur că nu este normal comportamentul respectivului iubit al mamei tale pentru ca ești inca minora si ai nevoie de atenția parinteasca, vorbește cu acesta sau spune-i mamei sa își schimbe atitudine fata de tine pentru ca nu își are rostul aceasta intriga între voi pe tru ca locuiti in aceeasi locuinta pana la urma.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Das tatăl tău ar fi de acord sa stai cu mătușa ta, spune ca vrei cu rata și pe urma te muti la mătușa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti un copil rebel si la varsta ta nu ai nevoie de prieten, vrei la matusa ta deoarece ea te lasa sa faci cum vrei, trebuie sa stai cu mama ta chiar daca ea s-a recasatorit sau urmeaza, tatal tau a ales sa isi refaca viata fara sa îi pese de tine, acum tu daca nu te ocupi serios de scoala o sa ajungi vai de capul tau, fara liceu nu te vei angaja nicaieri vei ajunge in strada cu atitudinea ta, partenerul mamei are si el copii? Faptul ca el se implica sa te ajute inseamna ca i pasa de tine chiar daca tu acum nu accepti, el vrea sa te ajute deoarece vede ca ai luat o pe o cale gresită, lasa protectia copilului ca ei nu vin decat daca te bat parintii sau tatal vitreg, dar el nu te bate ci vrea sa te corecteze ca o iei pe arătură

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa pleci la matusa ta, atata vreme cat ai parinti si vei avea de ales NUMAI intre cei doi parinti ai tai.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca va fi nevoie de destul de multa birocratie pentru ca matusa sa devina tutorele tau legal.In cel mai rau caz, va trebui sa astepti pana implinesti 18 ani.Imi pare rau daca mama ta il pune de-acum incolo pe acel personaj pe locul intai.Considerand ca esti singurul ei copil, iar relatia dintre ei doi e posibil sa nu duca nicaieri, nu e deloc o alegere buna. Daca spui ca el se implica, argumenteaza-i de ce te simti nedreptatita.Au aparut pedepsele cand au scazut notele la scoala sau altceva? Poate totusi nu este personajul cel mai negativ de aici, asa cum il consideri acum.

| Anonima543m explică (pentru dullcat):

Am venit din Anglia acum 6 luni, si nu am fost de loc la scoala ca ii trebuie ei ceva pentru a demonstra ca locuieste unde sta prietenu ei. ca nu suntem in orasul meu natal

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, poti. In cursul procesului de divort se face o ancheta sociala iar copilul/copiii cu varsta mai mare de 10 ani sunt audiati de catre judecator.

| Freya1 a răspuns:

Treaba sta în felul următor.
Da,iubitul mamei tale nu prea are dreptul sa te pedepsească pe tine ne fiind tatăl tău,dar dacă aceasta pedeapsa nu implica violenta fizica și abuz,exista posibilitatea foarte mare sa aibă dreptate și sa îți vrea binele.
În mod normal nu as spune asta, dar având în vedere ca iti conditionezi mama sa lase pe nu stiu cine și sa fie cum vrei tu, chiar cred ca pe alocuri omul posibil sa aibă dreptate, iar la tine problema sa fie gelozia.Zic sa vorbești și cu tatăl tău sa ii spui de ce ai fost pedepsita, sa ii spui de iubitul tău și tot restul si sa ii ceri părerea.