| Mokaxoxo a întrebat:

Am o problema destul de mare.Eu am 13 ani si am o verisoara care e casatorita si are o fetita de 7 ani care mereu ma ia ca pe un exemplu.Pana aici e ok,dar se incepe partea rea.Ea spune ca eu sunt un exemplu rau pentru fetita ei, ca nu fac nimic si nu pot nimic, iar fata ei se invata de la mine. Uneori nu imi da voie sa fac unele lucruri deoarece fata ei nu are voie.Deja m-am saturat.Am vorbit cu mama despre asta,si cu toate ca mama e de acord cu mine,ii tine partea ei. Vreau sa zic ca mereu cand verisoara mea ma insulta,tipa la mine mama tace, dar apoi imi poate spune ca verisoara mea nu a procedat corect, dar nu ii spune ei.Eu deja m-am saturat de tote problemele.Si partea cea mai urata e ca cu toate ca spune ca sunt un exemplu rau, ma obliga sa stau cu fata ei.E groaznica.Pe deasupra, mama are acum probleme cu sora mea mai mare, ca nu o asculta.Si verisoara mea spune ca o sa ajung ca sora mea, ca nici eu nu o ascult pe mama, cu toate ca eu sunt cea cuminte.Iar problemele intre mama si sora mea nu sunt treaba ei.Si sora mea nu e atat de rea, pur si simplu a suferit mult.Dar verisoara mea nu intelege.Ce pot sa fac? Va rog mult...

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca femeia nu te intelege o iei pe aia mica si pe varata si zici: ducetiva in p... mamii voastre sa nu va mai vad pe aici ca fac val vartej cu voi de fata cu maicata si pleci din casa, nu merge pe calea cea buna trebuie sa iei taria in tine si sa scoti verdele in fata, pune un pic vocea furioasa sa traga spaima iar daca vine iar la tine o iei pe aia mica si o duci in bucatarie sau o dai afara din casa si spui lu maicata ca nu se poate asa ceva nu mai rezisti sa fi luata de proasta.

| Medema a răspuns:

Eu imi bagam picioarele ca sa nu zic altceva si o lasam sa isi creasca singura fata,ce pana mea frate am ajuns dadaca ete na,te manipuleaza, si sa stii ca poti sa vorbesti cu maica-ta despre asta, ii zici ca nu vrei si punc, ii zici asa big grinaca tot ma crezi un exemplu rau, atunci de ce ma pui sa stau cu ea si sa ii indur toate cacaturile.Si o sa vezi!

| SomeBody12425356 a răspuns:

Deci, te duci frumos la ea si ii spui asa:
"DAca nu-ti convine cum sunt at unci nu o mai lasa pe fii-ta sa stea cu mine!
spune-i verde-n fata! ce ai de pierdut? happy

| NYK4u a răspuns:

E o chestie cam dificila, nu cred ca te putem ajuta noi asa mult in aceasta situatie, cel mai bine ar putea sa te ajute un psiholog(nu neaparat pe tine) tu stii ce se intampla in familia ta, si cum ai putea sa indrepti putin lucrurile.Dar cred ca cel mai bine este sa o convingi pe mama ta sa iti ia apararea cand verisoara ta nu se poarta cum trebuie cu tine.

| dryft3r a răspuns:

Incearca sa discuti cu ele si sa lamuresti definitiv situatia. Nu mai poti trai asa. Sper sa te descurci. bafta. tongue

| ionandreea97 a răspuns:

Cred ca stiu care e problema.Verisoara ta fiind mult mai mare ca tine, o vezi mai degraba ca pe o matusa decat ca pe o verisoara. Trateaza-o ca si cum ar fi chhiar de varsta ta si spune-i clar ca nu ai nici-o obligatie fata de ea si ca daca te considera o influenta rea pentru fata ei, tu nu vei mai sta cu ea. Nu are cum sa te oblige pentru ca nu e nici maica-ta nici bunica-ta. Practic nu are absolut nicio autoritate asupra ta.

| Cocacola121 a răspuns:

In cazul asta puteti face o intalnire de familie la un psiholog sa va discutati problemele. Numai el va sti sa va reuneasca ca o familie happy

| BBnikki a răspuns:

Incearca sa ignori ceea ce crede verisoara... incearca sa inveti, sa te duci la concursuri scolare, sa citesti si sa ai parte de niste activitati mai linistite ce implica cultura. In general, rudele sunt impresionate de performante scolare si, oricum, niciodata nu vor fi multumite. Incearca doar sa nu pui la suflet si fii cat se poate de nepasatoare. Daca ai destula vointa sa faci ceva semnificativ cu viata ta si vei ajunge departe, le va parea rau.

| Rainbowx3 a răspuns:

Buna! Stiu cum e...Ai putea sa o ignori pur si simplu. Poate ca ea nu isi da seama ce face.Incearca sa nu o bagi in seama sa vezi ce reactie ar avea. Daca verisoara ta nu accepta ar trebui sa vorbest cu ea intre 4 ochi si sa ii spui ce te deranjeaza.Succes si o seara frumoasa! :*

| Iustinica_Iustina_1990 a răspuns:

Nu mai sta cu fiica ei, dupa ce te obliga sa stai cu ea mai trebuie sa-ti schimbi si caracterul ca mucoasa sa aiba de unde sa invete? Sa o aibe exemplu pe maicasa, sa fie ea usa de biserica.