| Mauricel a întrebat:

Am si eu o problema cu ai mei mai exact. Deci pe scurt... Sunt elev in clasa a 12 a, am 18 ani, merg super ok cu liceul, toate notele mele sunt peste 9 +, nici o problema pana aici. Niciodata nu am venit mort de beat acasa,mereu mi-am respectat parintii si de asemenea pot spune ca sunt un copil care nu creeaza probleme si chiar unii parinti ar trebui sa fie gelosi pe ai mei laughing) (glumesc ).
Bun,taica-miu aparent avea acces la contul meu de Facebook si a vazut o conversatie de a mea,mai exact o poza de la un prieten in care eu eram intr-un pub. Si el fiind bineinteles neintelegator,eu neavand niciun cuvant de spus si neascultandu-ma si netinand cont de parerea mea nici eu nu am reactionat f ok. Adica s-a ajuns la o cearta destul de naspa, efectiv eu am decis ca nu ar trebui sa mai ies din casa si sa ma izolez de prietenii mei... Ceea ce eu nu vreau, pana la urma am si eu timpul meu liber... Are o mentalitate super proasta si comunista.
Intrebarea mea... ce as putea sa fac sa priceapa ca totusi am o varsta si pot sa fac si eu deosbirea dintre bine si rau? Bineinteles eu sunt ala care trebuie sa suporte pentru ca mna, dar totusi.
Va multumesc pentru timpul acordat happy

9 răspunsuri:
| fantabau a răspuns:

Ce pot sa zic ....cred ca știi singur ce trebuie sa faci, o Conversație sinceră consider ca va aduce rezultate bune, ca sa înțeleagă ca ești deja mare trebuie singur sa ii demonstrezi de exemplu ajutal pe tatăl tău in ceva ce PINA acum nu l-ai ajutat, însă tine cont de faptul ca cu cuvintele eu sunt deja mare și fac ce vreau nu o sa Reușești sa rezolvi nimic fiindcă părinților noștri li e foarte greu sa constiintezese faptul ca copilul sau deja a crescut, înțelegei și pe ei ca te iubesc mult și doresc sa te protejeze

| mgtow a răspuns:

Asa e cand depinzi de el. Fa ce ai de facut sfarsit de saptamana si schimba parola la Facebook nu trebuie sa dai explicatii ca si cum ai fi un copil.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cand parintii sunt furiosi nu incerca sa-i contrazici, amanand explicatiile pana le trece furia.
Mergi si discuta acum cu tatal tau, explica-i ca ai nevoie sa iesi si tu. Promitei ca nu te duci sa te imbeti si nici sa-ti faci veacul prin crasme, ca de asta se teme orice parinte.
Si inca un sfat de bun simt: invata sa fii ami respectuos cu parintii tai, cu cresterea lor "super proasta si comunista" te-au tinut in scoala si ti-au oferit tot ce ai avut pana acum. Ai mai mult respect pentru parinti tai, ca nu sunt ultimile gunoaie, despre care sa vorbesti asa.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Ce e un pub?

| Celcestietot a răspuns:

Păi spune-i și tu chestii ca de genul eu măcar am note mari și nici nu mă lași să mă distrez și eu?, cu ce strică ceea ce fac dacă nu o să ajung rău în viața etc... Hai că te-ai prins tuwinking. Baftăwinking!

| brokxy a răspuns:

Parintii de genul nu ii schimbi niciodata, oh ba da cand te vei muta la propria ta casa atunci nu ii va mai interesa

| Bizon95 a răspuns:

Taci, inghite si pleaca la facultate in alt oras
daca esti din Bucuresti, du-te la camin, ca ai dreptul oricum

sau ii iei la ***, pana acum m-am purtat frumos, am invatat si v-am respectat, si acum cu multa nesimtire VRETI SA NU MAI FIU ASA?!? DE CE?!? PENTRU CA MA PHOOTETI LA MELODIE **DEGEABA** 1. am dreptul LEGAL sa beau, 2. as vrea sa imi traiesc propria viata, nu viziunea voastra despre ce credeti voi ca e mai bine pentru mine! asa ca 3. o sa fac EXACT lucruile de care ma invinuiti, doar ca sa va fac in ciuda, sa va INVATATI VOI MINTE sa ma mai acuzati degeaba

imi pare rau ca m-am aprins putin, am un tata exact ca parintii tai, si el "stie ce face" asa ca a obtinut exact efectul revers la ce vroia sa ma "educe", si imi pare rau ca nu l-am luat la *** cand am fost tanar, acum daca incerc poate face infarct! si oricum nu am mai vorbit cu el de ani, EXACT DE AIA!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu părinții tai și să le spui ce te deranjează.

| Cannibal a răspuns:

Din spusele tale pare că tatăl tău nu are încredere în tine cred că ceea ce poți să faci e să îi câștigi cumva încrederea sau să încerci să comunici cu el.