| Cupcakecat666 a întrebat:

Aș putea cumva să îmi dau la 18 ani părinții în judecată ținând cont de următoarele lucruri: Sunt neglijenți cu mine, nu mi-au dat niciodată bani, m-au abuzat atat fizic cât si psihic(am cicatrici vizibile pe corp), mereu mi-au luat alocația deși este dreptul meu si la vârsta de 17 ani (cat am in prezent) am nevoile si necesitățile mele si imi pot gestiona banii foarte bine. Nu imi ofera mâncare buna si haine noi( imi cumpăra ceva o data pe an si asta doar de ochii iubitului meu care e aproape ca un tata pentru mine). Nu se interesează de situația mea școlară si lista poate continua. Sunt efectiv musafir la ei în casa, nu știu dacă contează acest detaliu dar mereu am stat in garsoniera si nu am avut camera și intimitatea mea. Plec la 6 si vin la 8 seara și cam asta este. De abia aștept sa pierd contactul cu ei. Încă am amintiri neplăcute în care ma lăsau cu orele nemâncata si singura in casa cand eram mica și atunci când erau ei mâncam bataie nu mâncare. Tin sa precizez ca la spital doar iubitul meu merge cu mine si doar el imi cumpăra medicamente în caz de ceva. Ambii părinți au venit, nu mare dar decent și nici unul nu are vreo adictie. Pur și simplu nici ei între ei nu se iubesc dar apoi pe mine. Dar m-am obișnuit, doresc doar sa mi se faca dreptate pe 18 ani de tortura, din cauza neimplicarii lor în viata mea aproape ca am dat în alcool si droguri, noroc cu iubitul meu la care imi petrec majoritatea timpului ca m-a ajutat sa trec peste

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca cu gagiu

| Violleta2022 a răspuns:

Si toate acuzatiile astea vin de la o fata care se destrabaleaza cu barbatii, se drogheaza si este alcoolica.
Tare bine va da in Curtea de Judecata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum poți să îi reclami la Protecția copilului, care în urma unei anchete îi poate decade din drepturile părintești prin hotărâre judecătorească și să fii luată de la ei, și dusă la casa copilului. Dar e o procedură complicată și nu merită să o faci la 17 ani, căci până se termină ajungi majoră.
la 18 ani poți pleca de acasă și să rupi legătura cu ei complet, doar atât. Dacă îi dai în judecată retroactiv, pentru ceea ce s-a întâmplat cândva, fără probe și dovezi concrete care sunt greu de adus, judecătorul nu poate baza o decizie pe poveștile dtale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce dreptate vrei? Ce te astepti sa pateasca? O amenta? Inchisoare?
Lasa lucrurile asa legate de ei. Ei cu viata lor tu cu a ta, acum ca ai 18 ani. Nu rezolvi nimic facand "dreptate" in privinta lor. Pur si simplu sa ii uiti. Pentru ca la batranete ei o sa simta cea mai mare lipsa de afectiune din partea copilului.
Gandesti ca ei...
Lasa-i asa cum sunt, nu ar trebui sa mai fie treaba ta. Pleaca de acolo si gata. Acel timp nu o se sa intoarca si nu castigi nimic inapoi. Nici macar un ban. Pana la urma pana la 18 ani erai sub acoperisul lor.

| alina2k18 a răspuns:

''aproape ca am dat în alcool si droguri''
Adica ei ti le-au bagat pe gat, vene, nas etc sau ERA ALEGEREA TA PERSONALA?
Poti consulta un avocat daca iti permiti si stabilesti ce prejudiciu ti-au cauzat/ce fapte grave au savarsit asupra ta si in functie de asta ii dai in judecatawinking pentru a fi despagubita laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alina2k18):

Ce de-a lupi moralisti pe aici, sa mor eu. Si desigur ca tu si Ioneasca ati avut tot ce i-a lipsit ei, iar acum va apucati sa aratati cu degetul. Nu, nu ei i-au bagat pe git alcoolul si drogurile, ci ei au impins-o catre asta. Greeeu a naibii... cap aveti, minte va mai trebuie.
P.S. Cupcake: Fiind inca minora, eu ti-as recomanda sa apelezi la Protectia Copilului. Cu ceva noroc, o sa gasesti pe cineva acolo care chiar isi face treaba pentru care e platit/a si te va putea ajuta. Iti tin pumnii!

| Constantinescu_Loredana_Andreea_ a răspuns (pentru alina2k18):

Nu e de gluma.este clar ca aceasta persoană sufera si indiferent daca tu crezi ca e capabilă sa aleaga cand este traumatizata si suferă.se simte nedreptățită. cand vei trece si tu prin asta atunci vorbește despre a alege.nu e lucru usor sa fii cobai, sa fii tinut nemancat, sa fii batut si sa nu le pese propriilor tai părinți de bunastarea ta psihica si fizica.cand se ntampla ceva de genul ani de zile devine o trauma foarte puternica si esti destabilizat psihic, vrei sa ti curmi suferinta prin dependențe, deci va rog.nu mai tratati cu atata superficialitate suferinta unui om indiferent cat de banala pare.pt ca, crede ti ma acea suferință a apărut din anumite motive acolo

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu un avocat

neglijenta si abuz cu violenta sunt totusi caz penal
insa nu iti va fi prea usor sa dovedesti nimic
pentru ca e cuvantul tau impotriva cuvantului lor
trebuia sa dai telefon la protectia copilului, sau chiar la 112 imediat dupa ce te-au abuzat cu urme pe corp cat inca erai minora

SI sa vorbesti cu un avocat e putin periculos, pentru ca trebuie sa gasesti unul de incredere, nu unul care iti ia banul si apoi ori nu face nimic, ori merge pana la capat cu toate ca el stie ca nu ai nici o sansa, dar iti da impresia gresita, CA SA ITI IA BANUL!

iar o dovada clara la ce spun eu sunt chiar raspunsurile de mai sus, nu stiu cat ai citit pe TPU, dar cand o chestie nu are nici o sansa, in loc sa se raspunda cu "nu ai nici o sansa" si apoi sa ti se spuna de ce... se face misto, chiar sadic, iar asta e o tampenie pentru ca sunt lasati oamenii cu impresia ca ei sunt devina X(

LE (later edit)... se pare ca nu am citit corect intrebarea, si am raspuns ca si cum tu ai avea deja 18 ani, asa ca poti sa consideri ce am scris mai sus ca sansele pe care le vei avea in instanta cand vei implini 18 ani
PANA ATUNCI, FIIND INCA MINORA
DA TELEFON LA SITE-UL PE CARE TI L-A DAT Sonia822
http://www.telefonulcopilului.ro/
si explica situatia... NU AI CE SA PIERZI, in plus vei vorbi cu un profesionist care stie legea si o sa te indrume exact unde, ce si cum

| Legion7X a răspuns:

Nu cred ca are rost reproșurile.

| Sonia822 a răspuns:

Salui. Intra aici si suna la nr asta. Povesteste in special despre cicatricile de pe corp. Primesti ajutor si indrumare gratis, de la un psiholog. Curaj!

| Sonia822 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/ Salut! Intra aici si suna la nr asta. Povesteste in special despre cicatricile de pe corp. Primesti ajutor si indrumare gratis, de la un psiholog. Curaj! http://www.telefonulcopilului.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare penibila, parintii tai te-au crescut cum au putut, nu e vina lor ca te invarti in cercuri dubioase si crezi ca tot ce zboara se mananca.

| IIIshaneIII a răspuns:

Lumea asta e mult mai nenorocită decât crezi, uita, începe de la 0 nu îți consuma nervi cu asta