| Kristinake a întrebat:

Salut, aseara mama a venit de la un control de la genicolog, si vorbea cu bunica rudele mele, iar eu cand am ajuns sa oprit toata discutia, din cite am auzit, credeam ca mama e insarcinata. Apoi astepta un sunet pe skype, faza e ca ea lucreaza in spania adica si locuieste acolo pentru ca a divortat cu tata si, eu am iesit afara apoi cand am venit ea vorbea cu un domn, si plingea, el era spaniol, faza e ca mai stiu si eu spaniola un pic am invatat si intelegeam ce zicea, si spunea ca are un copil, cu acel care vorbea, el tot facea glume dar nu prea le intelegeam. si pina in sfirsit am inteles ca mama intr-adevar e insarcinata,(are 30 ani), ea spunea ca nu poate face avort, ca isi doreste acest copil, dar nu are cine sa o intretina pentru ca el nu poate... Seara tot o intrebam pe mama ce sa intimplat ea nu imi dadea nici un detaliu, a spus ca mai tirziu.
Astazi am intrat la ea in facebook era deschis si am citit citeva mesaje, vorbea cu o prietena de a ei, si mama zicea ca, baiatul ala care a vorbit ea "raul" il chema, ca copilul e al lui, dar mama in spania locuieste cu un alt baiat "juan", si prietena aia zicea ca daca o sa spui ca copilul e al lui juan el nu o sa credea va face test adn. Deci, reiese ca mama locuieste cu acel juan dar are copilul cu raul, va rog nu trebuie sa o judecati, chiar nici eu nu o inteleg, scuzati si de gramatica mea dar ma simt nu stiu prea confuza, ce va face mama avort sau va pastra copilul? dar daca il va pastra cine ne va intretine pe noi? dar avort nnu vrea.Chiar am avut nevoia sa spun cuiva... cum credeti ce ar trebui sa faca?

11 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

In primul rand, eu cred ca nu o putem judeca pentru ca e si ea om si toti facem greseli...Nimeni in afara de Dumnezeu nu are dreptul sa o judece pentru faptele ei. Oricum ar fi, trebuie sa o sustii si sa ii fi sprijin moral. Tu nu trebuie sa iti faci atatea griji, ai incredere ca totul o sa fie bine. Imi pare rau, la intrebarile tale nu am un raspuns si cred ca nimeni de pe TPU nu iti poate spune ce se va intampla. Este decizia ei daca v-a pastra sau nu copilul. Orice ar alege, fii alaturi de ea mereu...mai ales in momentele astea mai grele.

| UPSsss a răspuns:

Eu cred ca mama ta trece din nou print-un moment foarte greu din viata u nu poti face altceva decat sa o sprijini, daca ea nu ti-a vb de copil pana acum nu a facut-o poate de frica sa nu o judeci dupa cum bine vezi ca fac altii.Incearca sa ii vb u spune-i ca ai aflat de aceasta poveste si ca esti bucuroasa ca vei avea un frate sau o sora, ca ii vei fi mereu aproape indiferent de ce se va intampla.asta ii va face mult bine si ii va ridica moralul mult mai mult decat spusele unei prietene.succes

| Lovξ a răspuns:

Crivi nu prea cred ca astfel de vorbe va ajuta pe cine in aceste momente.dar in fine asta este parerea ta si nu te condamn. Nustiu ce sa sp nu cred ca ar tr sa o judece nimeni pe mama ta pentru ca daca a facut acest lucru nu la facut cu int si asta nu inseamna ca este o "curva".Eu sper ca mama ta va alege un lucru corect si totusi nu mai e un copil.Nu tr sa te temi ca mama ta nu iti va mai acorda o anumita atentie din cauza celui mic mama ta sunt sg ca te iubeste mai presus de orice si nu va renunta la tine nicio datawinking. Poate ca mama ta considera ca varsta pe care o ai nu este destul de mare pentru a impartasii cu tine o problema de genul asta.Nu iti face griji si sprijino pe mama tawinking puplove struck:*

| Crivi a răspuns:

Fara suparare mama ta e o curvahappy sta cu X si face copil cu Y, ti se pare normal?

| Crivi a răspuns:

Asa, sa raspund si eu.la cum ai prezentat situatia din pct meu de vedere asta reiese, nu ai pomenit nimic de vreo greutate sau imi stiu eu.2 pentru ala de ma face idot. daca nevasta ta iti face un copil cu altu` o iei in brate si ii zici felicitari? 3 poate si eu am folosit un cuv mai dur(curva) dar nici o femeie cuminte nu pot sa spun ca e, cand ea sta cu un barbat si face copil cu altu`... norochappy

| Gaby119711 a răspuns:

Ar trebui sa vb cu mama ta despre asta eu sincer nu stiu cati ani ai insa daca vei fi serioasa cu privire la aceasta problema sunt sigur ca mama ta iti va explica totul. Poate cine stie ajungi chiar sa o sfatuiesti in orice caz Bafta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa bagi in seama remarcile tampite gen "Crivi". Viata e mai complicata decat crede idiotul asta. Mama ta e majora si se va descurca. Oricum, trebuie sa-i spui ca stii si ca o sprijini. Este mama ta! Chiar daca vei avea un frate nu este o problema ci chiar sa te bucuri. Eu am trait singur la mama si mi-a parut rau ca n-am frati. Mi-am descoperit doua surori vitrege si acum tin legatura cu ele si ma bucur ca nu sunt singur pe lume. Si ele tin la mine ca la fratele lor cel mai mare. Mi-s dragi si singura parere de rau este ca nu le-am cunoscut cand erau mici. Oricum tu n-ai ce face. Situatia te depaseste dar ai curaj si sustine-ti mama in orice ar face. Ea are nevoie de un sprijin si singura ruda adevarata esti doar tu. Spune-i, daca vrei, ca mai este un batran care o sustine: eu.

| darielle a răspuns:

Eu nu pot sa o judec, dar pana la urma cred ca ar fi normal sa îți spună și ție...

| xname23 a răspuns:

De ce iti faci griji? daca mama ta nu vrea sa abandoneze un copil nenascut de ce crezi ca te va abandona pe tine? ar trebui sa incerci sa te obisnuiesti cu ideea unui fratior sau a unei surioare si sa o sprijini pe mama ta. nu trebuie sa o judeci, nu sti ce anume a determinat-o sa procedeze asa! fruntea sus o sa fie ok!

| Kristinake explică:

@Crivi cum zici tu ca eu sa nu ma supar? stii tu ce-i aia curva? pai. si ce are asta? situatie e foarte dificila, a trait o viata grea care nici dusmanului nu o doresti, dar nu e nevoie sa judeci oamenii daca nu-i cunosti.A gresit ea stie si singura.
Ea nu a stiut de copil adica a fost ceva neasteptat.
@sorin2tudora da stiu o sa o sprinjim, multumesc pentru incurajare.

| Iubeste a răspuns:

Ar trebui sa-ti zica si mama ta ce a patit.Pentru ca poate ii poti ridica moralul.Tu trebuie sa fii tare, sa nu te descurajezi.Inca esti minora (nu?)greutatile pentru tine inca nu au venit, fii tare! Si totul va fi bine!