| Trandafir_Cristina_1996 a întrebat:

Salut, astazi sunt intr-o dilema, trebuie sa fac o alegerea si am nevoie de un sfat. Sunt in vacanta si pe 9 iulie trebuie sa plec la bunica mea care se afla peste hotare, e o calatorie panuita de mult timp si dorita insa in acelasi timp am aflat spontan ca iubitul meu care la fel se afla peste hotare are posibilitatea sa vina acasa in acelasi timp cit ar trebui eu sa stau la bunica. nu stiu ce sa fac, vreau mult sa-mi revad iubitul dar in acelasi timp bunica ma asteapta si deja e planuit totul... nu pot spune parintilor ca m-am razgindit ca de fapt acesta calatorie a fost mai mult un capriciu al meu pe care ei s-au straduit sa-l indeplineasca. ohhh. ajutati-ma va rog cu un sfat

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

Lasand la o parte aspectul angajamentului pe care ti l-ai luat si pe cel al obligatiilor familiale, tu, ca individ, poti invata si descoperi mai multe, te poti dezvolta mai mult mergand in strainatate la bunica ta, decat ramanand tot acasa. O calatorie face o mie de carti citite. In plus, gandeste-te la cat de entuziasmata trebuie sa fie bunica, de cata trebuie trebuie sa se fi pregatit, grijulie ca orice bunicuta, pentru vizita ta. Esti o tanara in proces de autodescoperire si dezvoltare, nu ar trebui sa stai ca o casnica a anilor 50 acasa, asteptand ca domnia-sa sa binevoiasca sa te invredniceasca cu o vizita. Sper ca prietenul tau va intelege ca nu si-a planuit bine vizita si ca tu nu poti renunta la planurile gata facute. Daca vrea cu adevarat, isi va prelungi vizita, sau o va amana, sau va planui data viitoare mai din timp, sau te va invita el la el. Asemenea intelegere i.am cerut si eu prietenului meu in trecut, insa atunci vizita lui indelung planuita a concis cu o bursa la un curs de leadership pe care am castigat-o pe neasteptate. Nu prea i-a convenit, dar a inteles cat de important era pentru mine oportunitatea de dezvoltare si a trecut peste orgoliul lui ranit. Si astfel un an mai tarziu am primit un super job la compania care-mi oferise bursa. Ideea e ca nu poti stii unde te duce o oportunitate, trebuie doar sa fii deschisa sa o recunosti cand apare, si sa profiti de ea.
Eu una as fi vrut sa fi putut petrece mai mult timp cu bunica mea, inainte sa moara pe neasteptate...
O vara fabuloasa si plina de aventuri si povesti de spus la toamna!

6 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Eu zic sa mergi la bunica ta, gandeste-te ca parintii tai nu vor fi foarte fericit sa auda ca fiica lor nu mai vrea capriciul pentru care ei au muncit atat de mult, bunica este mai importanta decat un iubit, acesta poate sa dispara oricand din peisaj, insa familia nu!

| SimonaSimona01 a răspuns:

Bunica ...Este gel mai bun sfaf..Chiar daca in interiorul tau se da o mica bataie

| BornToBeLoved a răspuns:

Este bunica importanta dar asta ar putea sa va afecteze relatia, fii deschisa
Cu ai tai, stabiliti

| adeluna a răspuns:

Si? Sunt curioasa: pana la urma ce ai ales?

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Eu ti-as spune sa te duci la bunica ta. Dupa mine este mult mai importanta decat iubitul. Daca mai este si planuit, clar, du-te la ea.

| Samy_Tom_1981 a răspuns:

Eu iti sugerez mai bine sa te duci la bunica ta, dupa parerea mea ea este mai inportanta decit un iubit.