| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre urata boala Alzheimer? (nu imi dati definitii, ce inseamna, ca stiu si eu ce inseamna si din pacate chiar am un caz in familie - bunica) Cum credeti ca este sa uiti totul, sa nu iti mai amintesti nimic, nici macar cine esti tu? Cum ne obisnuim cu cel plecat dintre noi?
Parerea mea este ca e foarte ciudat sa traiesti si sa nu iti mai amintesti nimic, sau sa traiesti in lumea ta. E trist, dar pentru mine o persoana care are Alzheimer e ca si moarta, deoarece practic nu mai exista. Alzheimer te degradeaza, te distruge, te transforma intr-o leguma si afecteaza foarte mult si pe cei din jurul bolnavului, dpdv emotional. E atat de ciudat, sa traiesti o viata intreaga si la batranete sa faci o asemenea boala, sa uiti tot, sa te transformi intr-o leguma. Vreau sa va mai spun, cine nu a intrat vreodata intr-un camin de batrani, nu stie ce e acolo : e teribil sa vezi atatea suflete imbatranite bolnave, neajutorate fiecare cu povestea sa. Ramai marcat.

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

E o boala interesanta, ma fascineaza... La fel ca schizofrenia!

| Teffan a răspuns:

Alzheimer-ul este,dupa mine, una dintre cele mai infricosatoare boli.

Am avut si eu cunostinte in familie si it spun ca este extrem de dubios sa fi vorbit ani de zile cu acea persoana, iar dupa sa iti spuna cu nu stie cine esti si sa tipe sa plec din casa, ca sunt un strain.

| Cris988 a răspuns:

E o boală teribilă. Bolnavul nu conștientizează, cel mai mult suferă cei apropiați. Sa vadă că părintele cel iubitor nu îl mai recunoaște, devine violent (în unele cazuri ) e în lumea lui, sufera fizic,(mai ales în ultima fază ), nu e lucru ușor
Din păcate Alzheimer-ul nu se vindecă, ci își continuă evoluția. Unii ajung la ultima fază mai devreme, alții mai târziu.Contează mult și terapiile, sprijinul familiei.
E normal sa iti amintește doar suferința voastră, boala bunicii și amintirile de dinainte sa fie "ascunse". Paula, nu își va aminti, (e mai rău decât un copil mic)!

| paula238104 a răspuns:

Salut @AlexMarcus
Știu că este foarte dificil, mai ales în momentele astea grele. uneori îți pierzi și cea mai mică speranță pe care o aisad ai vrea să treci peste, dar ceva te reține..de fiecare dată ând o vezi.îți amintești mereu amintirile minunate petrecute cu bunica ta.îmi dau seama că vrei sau cel puțin ai vrea să încerci să-și aducă aminte vreun moment pe care la uitat. însă e în zadar. sfatul meu este să nu te lași bătut și să continui. poate peste un timp își va aminti!