| SuNaM a întrebat:

Este boala alzheimer o boala terminala? Daca da, cum mori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este o boala care sa te omoare. Pacientii cu Alzheimer mor de obicei de batranete

| RAY a răspuns:

Ce viata mai e cand nu stii ca existi sa fim seriosi, e moartea curata, esti un zombi

| SG1995 a răspuns:

Nu, Alhezemeir este o boala neuro-degenerativa, pe scurt neuroni numai functioneaza cum trebuie, iar persoana in cauza uita tot. De specificat e ca e o boala non-mortala ca si schizofrenia de exemplu. In cele mai multe cazuri doar batrani sunt afectati, dar exista si cazuri mai rare cand persoane tinere sufera de aceasta malarie.

| Notmyaccount a răspuns:

Alzheimerul este o boala ce consta in imbatranirea scoartei cerebrale.
( As putea sa te bombardez cu o multime de termeni medicali dar nu o sa o fac.)
Situatii cu bolnavi de Alzheimer: Le dai de mancare si peste 5 minute uita ca au mancat.
Vorbesti cu ei despre ceva si in scurt timp uita subiectul.
Ii trimiti la magazin si uita dupa ce au plecat.
In stadiile terminale ale bolii: uita sa vorbeasca, adica uita vocabulatul, ceea ce duce la unii dintre bonavi la inventarea propriului vocabular.
Uita sa mearga. Uita sa foloseasca toaleta. Uita sa manance.

Daca ajunge in stadii cronice, Alzheimerul poate conduce la moarte. Din fericire exista medicamentatie, care incetineste boala si teste, care orevestesc boala chiar si fu 30 de ani in urma. Persoanele, care au avut in familie cazuri de Alzheimer sunt predispuse bolii.

| annempx a răspuns:

Nu este o boala care te omoară, far pacienții cu alzheimer "primesc' de obicei boala la bătrânețe, deci mor de bătrânețe

| alex0297 a răspuns:

Buna ziua!
Este o boala degenerativa, de obicei nu cauzeaza decesul. Dar il poate cauza in mod indirect prin fenomene psihice(persoana nu este atenta la imprejurimi acest fapt putand duce la deces).