| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e o problema psihologica sau nu? Despre ce ar putea sa fie vorba?
De multe ori am momente când incep sa fac ceva, ori termin ori sunt la jumatate si refac de la inceput.
Exemple : 1. când aveam examene (acum am terminat scoala-facultatea), terminam de scris tot, si ma gândeam, ma puneam sa mai scriu inca odata ce am scris, motivul fiind sa scriu mai frumos, citet sa umplu mai multe pagini sau ca mai aveam timp sa fac modificari. De multe ori imi iesea. Doar la bac nu am facut faza asta, in rest de cate ori mi se parea ca nu era ceva ok, sau mai e o jumatate de ora pana la finalul examenului, ma puneam sa rescriu.
2. La fel si când vreau sa invat o limba straina, scriu poate o jumatate de caiet sau 4-5 pagini si apoi ma gândesc sa reiau de la inceput
3. Si când vreau sa scriu o poveste-scenariu (lucru care il am de mult timp) nu reuesc sa-mi duc planul la bun sfarsit, de fiecare data imi mai vine cate o idee, refac cuprinsul sau actiunea si tot asa. Cred ca nu o voi termina in veci aceasta poveste-scenariu. Sa fie vorba ca sunt/ma las influentat de diverse lucruri din viata?
In schimb totusi, cu,, problema" asta daca e o problema, am reusit multe in viata.

Despre ce ar putea sa fie vorba? E chiar foarte ciudat... mi se intampla dar nu foarte des. Sincer daca ar fi dupa mine as reface si facultatea sau liceul laughing Obsesiv-compulsiv oare? Desi nu cred, am fost la 2 psihologi pana acum pentru alte probleme, dar nu au zis ca as avea asa ceva, nu prezint simptome.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Eu citesc unele texte de mai multe ori ca sa inteleg, de exemplu si pe TPU, unele comentarii care sunt mai lungi le citesc de 2-3 ori ca sa inteleg.Nu stiu daca ai o problema, dar cred ca ar trebui sa te ambitionezi sa duci la final ce incepi! Bafta! happy

| Hammurabi a răspuns:

Stai liniștit, nu ai nimic. Ești doar ceea ce se numește un perfecționist. Nu e o boală. Nici măcar nu e ceva rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, si eu tot la OCD m-am gandit. Trebuie sa mergi la psihiatru, nu la psiholog. Psihologul nu e medic.

| Ene_Robert_Marian_1997 a răspuns:

Nu ai patit nimic, sa stii ca uni oameni patesc asta dar nu neaparat adica aveai sau inca ai un gand care te facea/face sa faci totul bine, dar nu-i problema big grin, FUNDA? big grin