| Începătorul988 a întrebat:

Este legal ca prietena mea(are 17ani) sa se mute cu mine? Avem nevoie de ceva acte, sau? Si parintii ei sunt de acord sa stea cu mine pe perioada in care nu am permis.
Nu stiu daca am pus bine categoria, daca nu rog un administrator sa o mute.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie de nici un act de la politie si nici de la notar, de altfel politia nu are nici o atributie in aceasta situatie.
Sigur ca parintii pot da o declaratie in acest sens, ca sunt de acord ca fata lor sa stea la tine, dar nu este nevoie ca declaratia sa fie autentificata de un notar public, este destul sa fie semnata de parinti.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.
Doar parintii fetei ar putea solicita, printr-o actiune in justitie, inapoierea minorei la domiciliul lor, dar spui ca nu este cazul, fiindca si ei sunt de acord.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu pot lua un act de la politie/notar ca parintii lasa fata sa stea cu mine din perioada x pana in perioada y?

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru Începătorul988):

Poți merge la un notar cu părinții fetei, să semnați un act, dar daca ei sunt de acord, nu vad de ce îți faci probleme. Acum, depinde și de vârsta ta

| Începătorul988 explică (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Aproape 19ani. Sunt cu de aproximativ 2ani jumatate.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

N-ai nevoie de nici un act de la politie si nici de la notar, de altfel politia nu are nici o atributie in aceasta situatie.
Sigur ca parintii pot da o declaratie in acest sens, ca sunt de acord ca fata lor sa stea la tine, dar nu este nevoie ca declaratia sa fie autentificata de un notar public, este destul sa fie semnata de parinti.

| mastadont a răspuns:

Salut. Din punct de vedere legal nu ai voie să locuiești cu o persoană minore dacă nu ai calitate de tutore sau părinte. De asemenea relațiile sexuale sunt interzise și se pedepsesc, teoretic, cu închisoare. Asta e din punct de vedere legal însă cred că poți să stai liniștit, până ar face legea ceva în privința asta fata împlinește de mult 18 ani.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu daca părții is de acord. De vreau sa ti o dea tie in grija da o declarație la primărie la o asistată socială si tu trebuie sa declari ca o sa ai grija de ea. Dar dacă părinți nu au nimic înpotrivă nu vad de ce trebuie sa te deranjezi.