| paint9 a întrebat:

Salut,este o problema in societatea de azi,eu o consider foarte grava ca copiii pleaca din familie si multi nusi mai dar gindul sa vina pe la parinti,copii calca in picioare parintii, voi cum credeti ca ar trebui de reparat asa ceva sau ce parere aveti de asa criza a generatiei?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este o criza si chiar o problema a generatiei de azi.Ei cred ca la implinirea unei anumite varste(de multe ori cea pe care o vor ei, nu cea normala)deja sunt mari, independenti si ca sunt mari.Ca se descurca.Problema e ca daca pleaca de acasa se cam schimba situatia.Incep sa vada pe pielea lor greutatile vietii atunci cand dragostea incepe sa mai paleasca.Depinde cu cine pleaca si unde pleaca.Multi isi dau seama mai tarziu de greseala facuta dar nu recunosc.Si,rar se intampla ca parintii sa nu ii primeasca inapoi.Sunt si cazuri cand nu ii mai primesc.

| powergirl a răspuns:

Marea problema e comunicarea in familie nu comunici cu copilul tau nu ii explici ce e bine si ce e rau si nu are de unde sa stie si nu poate sa inteleaga de ce e greu in familie adica daca e problema financiara vb cu ei si le explici si incerci sa ii deschizi ochii si nu cred ca nu va intelee copilul si nu va vrea sa te ajute si financiar daca e putin mai mare, am dat un exemplu banii dar poate fi si altceva, cum sa nu pleci dintr-o familie unde ai scandaluri zilnici si uneori si batai? sa fim seriosi
trebuie comunicat si va merge mai bine dar multi parinti nu o fac si le e frica sa vb cu copii nu stiu dc nu vb

| milan9 a răspuns:

Este necesar să avem încredere în sfaturile de viaţă ale parintilor. E adevărat că părinţii pot transmite mai departe şi defecte copiilor, dar sfaturile care vin din experienţele trăite de ei sau verificate de ceilalţi sunt extrem de preţioase!

Valorează enorm, ferindu-ne pe noi de exact aceleaşi greşeli pe care alţii le-au făcut!
Când vei fi şi tu ca ei, (peste câţiva ani, timpul trece foarte repede pentru toţi) îi vei înţelege mai bine.

Oricum nu face rău să-i ascultăm în continuare, nu vom pierde nimic, dar le vei săruta mâna în schimb mai târziu pentru greşelile de care ne-au ferit (fără să ştim deja) şi de care ne vor feri!

| danay72 a răspuns:

Nu e deloc usor, dar faptul de a pastra o linie de comunicare deschisa poate face sa fie mai multa caldura intre parinti si copii.Pe situl jw.org sectiunea parinti pot fi gasite multe articole utile.

| MiruD a răspuns:

Motivele sunt multe pentru care copii hotarasc sa plece de acasa. Vina o pot avea si copii, si parintii. De vina mai poate fi si situatia din casa, situatia financiara. Motive sunt multe, iar parintii, in special trebuie sa invete ca unui copil poti sa ii iei cu forta, dar de dat nu poti.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu e o criza a generatiei e o degenerare a generatiilor odata cu trecerea timpului. Toate astea sunt chestii venite post 89, din V. E pe nota de plata a democratiei si capitalismului...

| JustBlack92 a răspuns:

Nu ai cum sa repari acest lucru totul pleaca din familie.

| Sezonul3 a răspuns:

Lasa ca si parintii isi mai calca-n picioare copii...
Nu e nici o `criza a generatiei`, suntem noi praf din totdeauna.