| Smurf a întrebat:

Este vorba despre o prietena.Ne cunoastem din copilarie, ne petreceam toate vacantele impreuna la tara la bunici.Eu sunt in Bucuresti la facultate de 3 ani aproape iar ea a venit anul acesta. Din octombrie si pana acum ne-am intalnit o singura data, dupa lungi insistente din partea mea as putea spune.Nu ar fi nicio problema, as intelege daca ea intre timp si-a facut alti prieteni mai apropiati, dar nu ii inteleg comportamentul.Imi spune mereu ca sunt cea mai buna prietena a ei, ii barfeste pe toti ceilalti in fata mea, ma dispera cu "dragostea"asta, exagerata uneori.Si cu toate astea, tin sa mentionez ca in urma cu 2 ani nici nu m-a chemat la majoratul ei, asta vara mi-a facut niste "faze" pe care nu le pot uita.Am trecut cu vederea si am vorbit iar cu ea, cu toate ca pe moment am jurat ca nu mai avem ce discuta.Am zis ca e inca mica si se schimba, dar nu cred.Si foste colege de liceu de ale ei s-au suparat si nu mai vorbesc cu ea, chiar si un baiat care era "catelusul" ei, era mereu la dispozitia ei.Asta pentru ca si-au dat seama ce om este, este o prefacuta.Am avut vacanta acum 2 saptamani si am hotarat ne comun acord sa ne intalnim in prima saptamana, am sunat-o si bineinteles ca a gasit iar motive.aceleasi ca de obicei : ca e ziua lu` nepotu` lu` vara lu` bunica etc.Ieri i-am trimis mesaj daca ne vedem a zis ca iese tarziu si ca maine daca e (adica azi). Azi nu a mai dat niciun semn, ma gandesc ca ea trebuia sa ma sune dupa ce eu am tot imvitat-o si ea a refuzat. M-am saturat de toanele ei si intrebarea mea pentru voi : Cum ati proceda? Mie sincer mi s-a luat de tot, dar daca mi-ar cere sa ne intalnim as accepta, pentru ca eu nu pot fi asa, nu ii pot zice omului in fata clar ce ma deranjeaza. worried

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Uit-o! I s-a urcat studentia la cap! Adevarul e,ca poate e foarte ocupata,tu stii ca in primul an,esti cam derutata. Poate a avut intr-adevar si evenimente in familie. Poti totusi s-o intrebi,dar frumos,nu ca un repros! Si ar mai fi ceva! S-ar putea sa fie indragostita, si atunci, e clar ca nu mai are timp si de tine.Ar trebui sa discuti totusi cu ea, cel mai bine.

| ELLSSA a răspuns:

Nu poti fi are sincera si directa cu ea? Se pare ca prietena ta e foarte rasfatata si ii cam place sa fie rugata/invitata/bagata in seama de oricine.
Se pare ca a avut si catelus de companie.
As incheia prietenia cu ea cu bun simthappyrefuzand cu bun simt(e ziua lui x si lui y).Da, prin motive atat de banale...
Si incetul cu incetul, incheiem si alfabetulhappy(adica povestea aceasta frumoasa de prietenie intre voi).

| mami a răspuns:

Da, frumoasele vacante din copilarie ea se lauda cu prietena ei din bucuresti deh nu oricine are in sat prietena din bucuresti
doamne dar tu nu vezi ca ea te-a folosit ca sa fie si mai mult bagata in seama in sat?
las-o si refuza-i eventualele invitatii
a ajuns si ea la oras si gata nu mai are nevoie de tine

tu ai fost sincera cu ea dar ea s-a folosit doar de tine
uit-o
asa-i cand ajunge tzaranca la oras ai cresc coarne

| DeeDee a răspuns:

Pai asta e si problema. Spune-i ca te deranjeaza ca voi din octombrie v-ati vazut o singura data si daca vrea, puteti sa aveti o prietenie virtuala (pe mess), dar sa iti spuna, ca sa nu o mai deranjezi de la toate aniversarile alealaughing Oricum, nu stiu cat de prietena iti este cu adevarat. sad Prietenii nu se ranesc intre ei

| ioanaioana a răspuns:

Eu zic sa nu o mai bagi in seama, sa uiti de ea si sa te comporti cu ea ca si cu orice om strain.In locul tau i-as spune in fata ce fel de persoana e(sau la telefon)si ca nu-mi trebuie prieteni egoisti si as lasao in pace

| Viviannnnnna a răspuns:

oh go on nu o mai baga in seama!
aloo!
smurf.tu estistraight face...
nu vezi ca ii place sa se foloseasca de oameni...raised eyebrows
mai ales de tine tongue.
nu fi fraiera
cand ea te invita undeva thinking [ o va face vazand ca nu mai dai semne smug ] refuzo! b-)
sa se simta folosita :p.

| GeorgeRadu a răspuns:

Daca nu-i poti zice omului in fata clar ce te deranjeaza cum îi poti zice? Lamureste-ma si pe mine sa nu mor prost. Spune-i verde-n fata ce ai de spus, nu o mai lua pe carari ocolitoare ca nu rezolvi nimic. Si nu are rost sa mai insisti atata poate s-a saturat de tine, poate te considera impulsiva, poate te uraste, dar nu ai de unde sa stii lucrurile astea pentru ca nu îi poti spune in fata ce te deranjeaza.
Asa ca mai gandeste-te daca îi spui verde-n fata ce te deranjeaza sau nu. happy

| ralucutzzza14 a răspuns:

Faza e ca pe ea nu o mai intereseaza prietenia voastra si mai bine ar fi sa nu o mai deranjezi ca toate ca iti e greu happy Ea nu te mai vrea are alti prieteni are alte grupuri totul Spor la gasit o prietena mai buna happyhappy