| Jimmy62 a întrebat:

Salut! Exista soluții oare la problema mea? Părinții au decis pentru mine acum mult timp sa urmez școală de politie, iar eu ca să nu îi dezamăgesc fiindcă de asta îmi e cel mai frica, ma pregătesc pentru ea, însă numai pot, am in fiecare zi meditații și antrenamente pana la 11, ma pregătesc și de bac, am probleme de sănătate de anul asta școlar, ma doare capul, fac analize lunar și nu iese nimic, totul este de la stres și oboseala, iar de câte ori vorbesc cu părinții spun ca nu am alta treaba de făcut decât sa învăț, și nu pot sa ma plâng mereu fiindcă îmi e frica ca mama sa nu dea în mine, fiindcă am rămas de mic cu unele traume în legătură cu astaa, ea asa a fost mereu, ce as putea face ca numai pot

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite o idee ajutatoare:
Ai putea sa renunti al meditatii si sa inveti singur, acasa, ca doar esti capabil si atunci acest stres ar dispare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa pui piciorul în prag și să urmezi cariera pe care o vrei tu. Altfel sa faci din obligație zi de zi ceva care doar mama ta a vrut va fi un chin tot restul vieții

| doctorandus a răspuns:

Eh... n-am ce sfat sa-ti dau in afara de: rezista si rabda.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cea mai mare dezamagire in viata o vei avea fata de propria persoana, nu fata de parinti, care nici nu vor fi cu tine etern.Eu sunt sigura ca parintii ar dori sa te vada implinit, nu intr-un domeniu ales de ei in care se dovedeste ca nu esti deloc multumit, nu te atrage, ajungand frustrat, nefericit etc. Bataia nu rezolva niciodata nimic, e clar ca ai tai gandesc destul de toxic.Incearca sa renunti acolo unde se poate, pana nu ajungi la burnout sau la o stare psihica neagra care te va face sa clachezi la examene.Este nevoie sa faci antrenament chiar zilnic? Ma indoiesc. Orice alegi, mult succes!

| adryang78 a răspuns:

Fără supărare, dar părinții tăi dovedesc aceeași gândire limitată pe care, din păcate, mulți o au. E o tâmpenie să-i impui copilului o carieră pentru care nu are niciun fel de atracție. Probabil s-au gândit că este o meserie bănoasă, dar banii nu sunt totul. Fiecare zi în care te vei duce la muncă va fi un calvar, fiindcă o vei face din obligație, nu din plăcere. Nu am cum să apreciez just relația ta cu părinții, dar dacă ai alte înclinații și vrei să faci altceva în viață, ar fi momentul să discuți serios cu ei.

| MrAM a răspuns:

Sa le urmezi sfatul, sa termini scoala de politie. Dupa care sa te angajez intr-un loc in care nu o sa-ti faca placere sa lucrezi pentru restul vieții.
Ar mai fi o varianta in care te gandesti ce anume ti-ar place sa faci si sa-i comfrunti pe ai tai riscand sa ajungi homless