| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o problema putin mai delicata. Eu de un an de zile, de când am început clasa a 12-a mi-am dorit sa dau la poliție, a fost o decizie luată datorită beneficiilor pe care acest sistem le oferă și stabilității unui loc de munca după terminarea facultății. Părinții mei mi-au oferit toate condițiile și m-au dat la meditații la materiile din care urmează sa dau admitere. Am dat bacul, am luat nota destul de mare in bac, intre timp am intrat la buget la o alta facultate și din acel moment am început din ce in ce mai mult sa nu îmi mai doresc sa dau la poliție. Oricum din moment ce am terminat cu bacul deja eram foarte frustrat ca trebuie sa merg de 4 ori pe săptămâna la meditații și sa învăț iar prietenii mei merg la mare și se distrează. Nu pot sa zic ca am tras prea tare cu învățatul nici înainte de bac, iar după nici atât, iar acum se apropie admiterea și mă simt dărâmat, mi-as dori sa nu mai dau și sa urmez studiile la facultatea la care am intrat deja deoarece simt ca mi-as găsi locul mai bine acolo, însă îmi e groaza sa le spun alor mei despre asta având in vedere cât suport financiar mi-au oferit pe parcursul anului. Am ajuns in punctul in care nici nu îmi mai doresc dar nici nu mă simt pregătit ca as lua admiterea, am intrat totuși la o facultate buna și simt ca m-as îngrădi foarte mult mergând la poliție, iar salariul și avantajele nu mi se par deloc pe masura sacrificiilor și eforturilor. Mi-as dori sa le pot spune cumva alor mei asta și sa nu se supere pe mine, eu îmi doresc sa merg la cealaltă facultate și sa îmi iau un job part time, vreau sa mă descurc singur și sa nu mai depind de ei, știu ca țin la mine foarte mult și au făcut sacrificii mari pentru mine însă chiar am început sa detest ideea de a merge la poliție, de a continua sa învăț după un an atât de lung, de a merge in continuare la meditații, chiar vreau sa mă opresc și sa mă bucur și eu putin de o luna jumate de vacanța pana in momentul in care începe facultatea. Dacă este cineva care mă poate ajuta cu un sfat, dacă s-a mai regăsit cineva in aceeași situație cu mine, mi-as dori mult sa știu o părere. Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am sa-ti spun ceva ce te-ar putea decide...

Nici o facultate din Romania NU vine cu loc de munca asigurat si nu-ti garanteaza nimeni ca vei profesa vreodata, dupa terminarea facultatii.

Doar ACADEMIILE de Politie si cele Militare ASIGURA loc de munca garantat, salarii mari, sigure, ajutor financiar la chirie, transport samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Am in familie un ofiter de Politie si unul in armata si crede-ma ca nu sunt regrete, dimpotriva!