| Raducu_Ionut_1994 a întrebat:

Salut.Ma cheamă Ionut.
Am 17 ani, am si eu o problema...
Sunt foarte timid si nu știu ce să mai fac sa fiu chiar asa. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu 2-3 ideii?

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Incerca sa iesi din zona de comoditate si sa ai o viata sociala cat mai activa.
La 17 ani ai timp destul sa te schimbi.
Nu e de ajus doar sa vrei, trebuie sa si faci cate ceva.

| Adry05 a răspuns:

Sa te uiti la video-uri pe aceasta tema facute de barbati puternici si sa fii deschis si dornic sa te schimbi. URmeaza ce teinvata acolo si va fi mai bine.

| BackAgain a răspuns:

Sfatul meu e sa socializi mai mult, sa te implici in mai multe chestii, sa mergi la mai multe evenimente. Ai vreun interes, vreo pasiune, ceva? Poti cauta evenimente pe temele respective, proiecte sau chiar cluburi. E mult mai usor sa incepi o discutie pe o tema de care stii ca si persoana cu care vorbesti e interesata. Apoi incearca si cu altii, asuma-ti acel "risc". Incet-incet, o sa vezi ca o sa dispara din timiditate. Inscrie-te in proiecte sau prezentari astfel incat sa ai sansa de a vorbi in fata unui public. Stiu ca pare horror si chiar o sa fie primele 2-3 dati, dar o sa devii mult mai indraznet dupa un timp. Daca esti la facultate, poti deveni membru al Ligii Studentilor. Te poti inscrie la voluntariat. Motivul timiditatii e cumva teama de ceva (de exemplu, cum a zis Robert, teama de a fi ridiculizat)? Daca da, pune-te in situatii in care sa infrunti acea teama, indiferent care e ea, iar odata ce reusesti, vei avea mai multa incredere in tine (si respect de sine) si timiditatea va disparea incet-incet. Cel mai important e sa ai incredere in tine si sa nu-ti faci prea multe ganduri despre ce gandesc altii. Unii o sa te placa, altii nu. Unii o sa te gaseasca interesant si o companie placuta, altii plictisitor si enervant. Nu pune la suflet, li se intampla tuturor.

| danay72 a răspuns:

Nu te ingrijora. Multe persoane sunt timide din fire. Propuneti sa socializezi mai mult. Incepe prin a comunica mai des cu familia, apoi cu cei pe care ii cunoști și apoi schimba câteva idei cu cei care ii cunoști mai putin, de exemplu unii vecini. Poti face acest lucru dacă înainte de a vorbi cu ei te gândești despre ce sa vorbesti. Apoi, pune unele intrebari si fii grabnic la ascultare și încet la vorbire. Nu vei reusi din prima, dar in timp, cu multa rabdare vei vedea ca poti face îmbunătățiri.

Răspuns utilizator avertizat
| ș53fan a răspuns:

Salut sau bună! Și eu sunt la fel! Ai Whatsapp? Dacă da îți pot lăsa numărul?