| Matyus_Cristian_2000 a întrebat:

Mama mea trebuie să zboare cu avionul și se întoarce doar joi. Mie îmi este foarte frică de zborul cu avionul cu toate că am zburat de vreo cinci ori. Știu că sunt foarte mici șansele ca ea să pățească ceva dar tot sunt îngrijorat. Plus că ea trebuie se meargă în Londra și am auzit de toate noutățile cu atacurile teroriste din Regatul Unit și sunt speriat și de asta. Mă poate ajuta cineva cu un răspuns?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca, ca si mine, te-ai uitat prea mult la emisiunea "Dezastre in aer". Eu nu am zburat decat de doua ori cu avionul, si mi-a placut enorm la acea vreme, dar azi, vazind emisiunile, si intelegind ca de la o simpla saiba sau platbanda din construcvtia avionului se poate ajunge la un dezastru, poate nu as mai merge cu avionul cu aceeasi incintare, poate ca la suirea in el m-ar apuca ceva teama pentru posibile accidente. Dar asta e viata, trebuie sa ne asumam riscuri, si o facem zi de zi, uneori inconstient. Gindeste-te ca e destul sa iesi pe strada, si sa dea vreun zapacit cu masina peste tine, nu trebuie neaparat sa se intimple in avion. Si statistic vorbind, ai sanse mult mai mari sa se intimple asta, decat sa mori intr-un accident de avion. Dar tu tot iesi pe afara pe strada. La fel e si pentru mama ta, stai linistit, din fericire accidentele sunt atit de rare, chiar si cele de masina, incit ne putem bucura de viata fara a fi afectati prea mult de ele. Ca unora li se intampla, asta e, asta e viata si nu avem ce face.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai de ce sa fii speriat! Un zbor cu avionul este de departe mult mai sigur, decat mersul cu masina.
Am zburat pe cele mai lungi trasee din lume, cu zboruri de 20-30 de ore, cu cate 2-3 escale si nu mi s-a intamplat nimic in cele peste 600 de ore de zbor, acumulate peste ani.
Iti garantez eu ca nu ai nici un motiv din lume, sa te temi de un avion, mai ales ca zborul pana in Anglia este foarte scurt, de doar 4 ore.
Cat privesc atacurile teroriste, nici de ele nu ai de ce te teme, pentru ca au fost rare si nu s-au mai intamplat demult.
Daca mama ta s-ar fi temut de ceva, sunt convinsa ca nu ar fi plecat in Anglia, pentru nimic in lume.

| Crackman a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji.
Daca este poti sa crapi acum in pat intins.
Deci mergi cu fruntea inainte... si nu iti face probleme
Sunt mai mult vapoare in apa decat avioane.
Iar cu teroristul nu stiu ce sa zic?

| Edmonds2342 a răspuns:

Salut! Gândește-te ca starea ta nu poate influenta în vreun fel situația deci mai bine ești optimist, ca să nu îți faci rău singur. Degeaba îți faci griji

| Narco a răspuns:

Probabil ai auzit de multe catastrofe de la știri. Și eu aveam această teamă. Gândește-te că sunt șanse mai mari sa faci accident cu mașina în drum spre aeroport decât să se prăbușească un avion... deci nu îți face griji

| hloppp a răspuns:

E mai sigur acum cu avionul si sunt mult mai atentii cu teroristi cu masina se intampla la 5 minute cate un accident