| anonim_4396 a întrebat:

Republic întrebarea in speranta de a primi mai multe raspunsuri.
Port aparate auditive de mult timp(de aproape 10 ani, de la varsta de 15 ani, acum am 25) din cauza unei probleme din nastere, nu sunt surd complet Ideea nu este ca nu ma ajuta, ma ajuta foarte mult si ma descurc, este ok. Pe langa asta, poate si din cauza acestei probleme eu întotdeauna am fost mai retras, timid, inhibat nu am avut o viata sociala ok, cum au majoritatea. M-am vindecat de aceasta problema mergând la psiholog, sedinte de psihoterapie (de pe la 23 ani) si acum mi-am imbunatatit viata sociala cat de cat, doar ca... anii pierduti sunt pierduti. Citind pe internet, am aflat ca oamenii cu asemenea probleme cum am eu (mai ales daca e de mic, tanar), ar avea, ar trebui sa i se ofere suport psihologic, sa faca cateva sedinte de psihoterapie. Mie din pacate nu mi-a fost recomandat asa ceva si nu-mi explic de ce. Voi ce parere aveti trebuia sa fac acum 10 ani sedinte de psihoterapie, pentru imbunatatirea vietii sociale? Nu-mi expic de ce doctorul orl sau audiologul nu mi-a oferit sau sa ma indrume sa fac psihoterapie. Oricum se zice ca in majoritatea celor care au probleme de auz sunt mai retrasi, izolati, inhibati si ar trebui automat sa i se ofere si ajutor psihologic. Ma framanta foarte mult aceasta intrebare,, De ce?", nu stiu cum sa fac, ce ziceti sa merg sa-l intreb pe audiologul meu de ce nu mi-a fost oferit acest lucru? Macar sa am un raspuns, sa nu ma mai framant. Pe multi, sincer i-as lua asa la rost, deoarece mi se pare lipsa de profesionalism, neinteres si un fel de malpraxis ce mi s-a intamplat. Si parintii mei la fel nu m-au indrumat acum 10 ani spre un psiholog. Eu daca as fi fost orl-ist sau audiolog asa as fi procedat. O sa-mi iau inima-n dinti si voi merge sa intreb, deoarece asa ceva nu se mai poate. Totusi mi s-au scurs 10 ani de viata care puteau sa fie altfel.
Astept pareri. O zi frumoasa sa aveti!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indiferent de ce faci nu te poti duce inapoi in trecut, dar eu spun sa continui cu sendintele astea si sa ai o viata mai activa social, asta e Romania nu ai ce face

| OMFGConrad a răspuns:

Sistemul de sănătate romanesc nu este ca cel din afară, e "firesc" ce ţi s-a întamplat...din păcate nu vei rezolva nimic, poate doar vei avea satisfacţia personală că tu măcar ai încercat şi că nu e vina ta ce s-a întamplat. Încearcă să treci prin asta, nu peste, nu o lăsa în urmă. Fă cumva ca această problemă să dispară în timp, nu o acoperi sub covor, căci mai rău îţi vei face.
Multă sănătate şi mai multă baftă pe viitor!

| alin131 a răspuns:

Fi diferit in sensul bun al cuvantului de acum inainte.