| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca cineva care poarta, va trebui sa poarte aparate auditive trebuie sa faca si cateva sedinte de psihoterapie pentru integrare acceptare, imbunatatirea vietii sociale (sa mearga la psiholog, suport psihologic) chiar daca persoana respectiva e timida, retrasa sau nu are astfel de probleme?
Da, este vorba despre mine. Sunt o persoana retrasa, nu prea am viata sociala, dar recent mi-am revenit cu ajutorul sedintelor de psihoterapie numai ca... acestea dupa parerea mea au fost facute prea tarziu. Consider ca este o greseala a parintilor mei si mai ales a cabinetului de audiologie (unde mi-au dat aparatele) si a doctorilor care nu mi-au oferit acest,,beneficiu" ca sa zic asa. Citind pe net, unii recomanda,ofera sa mearga la psiholog, sa faca sedinte de psihoterapie iar altii nu. Ar trebui sa merg si sa le,,cer socoteala" civilizat, doar sa-i intreb,, de ce"? Mie imi pare foarte rau ca nu am facut, nu mi s-a oferit si suport psihologic, sedinte de psihoterapie, ceea ce mi se pare o grava eroare, lipsa de profesionalism, malpraxis as zice.
Aceasta este situatia mea, port aparate auditive de la 15 ani iar eu am mers la psihoterapeut, mi-am rezolvat problemele de viata sociala pe la varsta de 23 ani. Vi se pare normal asa ceva? Da, acum sunt o persoana mai sociabila, ok dar totusi... am pierdut aproape 10 ani de viata sociala normala. Sunt ani, nu niste numere. De ce cei care trebuie sa poarte aparate auditive nu li se ofera si suport psihologic (chiar daca pacientul nu cere, sau nu stie)? La viata sociala nu se gandeste nimeni?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aparatele auditive sunt proteze complementare ca si ochelarii.
Nu trebuie sa mergi la psiholog pentru a intelege ca ambele iti imbunatatesc conditia de viata.
Este doar o mentalitate proasta sa nu folosesti ochelari sau aparat auditiv fiindca "ce va spune lumea".
Daca nu folosesti aparat auditiv, poate nu vei auzi barfele celor din anturajul tau big grin

Aparatele auditive s-au miniaturizat atat de mult incat abia se pot observa in ureche sau au forma unei casti bluetooth folosite pentru ascultarea muzicii sau la condusul autovehiculelor. Majoritatea nici nu pot face diferenta intre ele,, dar exista si casti bluetooth combinate cu aparate auditive.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Inteleg ce zici, dar idea este ca de ce nu mi-au spus ei atunci (acum 10 ani) sa merg la psiholog avand in vedere ca nu eram o persoana sociabila, nu aveam o viata sociala ok, eram mai retras. Eu la asta m-am referit. Cred ca este o lipsa de professionalism faptul ca nu mi-au indicat sa fac cateva sedinte de psihoterapie pentru imbunatatirea vietii sociale. Cum de nu s-au gandit, nu stiu. Desi se spune si asa si este, cei care au problem de auz sunt mai retrasi, mai anti-sociabili, etc si au nevoie de ajutor. Oricum cred ca imi voi lua inima-n dinti si voi merge sa intreb, pentru a nu mai avea aceste nelamuriri. Anii pierduti, sunt pierduti, dar totusi, merit un raspuns si pe viitor cu altii sa stie.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am experienta inversa: toti pe care le cunosc si au probleme de auz striga (au vocea ridicata) la altii cand vorbesc, iar cei la care vorbesc au impresia ca au chef de cearta si scandal big grin

La noi, terapia psihologica este foarte putin folosita, este considerata "eusinoasa". Cei care merg lapsiholog sau la psihiatru sunt considerati debili mintali.

Iar aparatele auditive sunt mai scumpe si de mai putin folos decat aparatele de sudura.
Asigurarile de sanatate nici nu deconteaza integral aparatele auditive, nici consultatiile la psiholog sau la dentist. N-ai decat sa le platesti din buzunarul tau.