| madelf a întrebat:

Totul incepe acum vreo 2 ani cand tata ne-a prezentat noua lui prietena. E foarte draguta etc.In toti acesti 2 ani am vazut-o doar de 2-3 ori. Tata spune ca e ceva serios, dar eu cred ca. tipa asta profita de el, pentru ca:
Prima data cand a venit la noi, tata a cumparat tot felul de chestii, de la mancare la...lucruri pentru baie:-|, iar eu cand il rugam sa-mi cumpere ceva dulce sarea 2 metrii in sus.Cand vorbesc cu el "face to face"(cand da Domnul sa fie acasa si nu e la vaslui, pentru ca acolo sta tipa respectiva)tipa, zbiara, urla, ma face de toata "rahaoa", anul asta am luat cele mai bune note la scoala si nici macar "bravo"nu mi-a spus, iar cand e la vaslui e cel mai relaxat si cel mai bun tata din lume. Week-endul asta a promis ca vine tipa la noi asa ca din cate am inteles tipa nu a vrut sa vina cu autobuzul, a trebuit sa se duca tata dupa ea. Dupa vreo 3-4 ore de cand a plecat l-am sunat pe tata si a zis ca nu mai vin, vin sambata dimineata.Sambata dimineata, nerabdatoare ca vin, l-am sunat sa-l intreb ce fac.si relaxat mi-a spus ca."nu mai venim".
Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac.De cand a murit mama nu am mai primit laude deloc, nu am mai fost rasplatita si laudata catusi de putin.Cand e tata acasa, incerc sa fac atmosfera sa fie vesela, dar el imi strica tot elanul si nu mai am nici un motiv de bucurie, de aia toata familia ma intreaba de ce sunt atat de suparata si imi spune ca trebuie sa fiu mai vesela... dar nu am de ce sa fiu vesela.Va rog, spuneti-mi ce sa fac...de vorbit nu pot sa vorbesc cu el, pentru ca niciodata nu am dreptate si nu am dreptul sa ma supar pe el.asa zice de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu el. M-am saturat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să îi spui verde în faţă. Să se gândească mai bine ce este mai importat. Fericirea lui [Tristeţea copilului] sau fericirea copilului [Dacă copilul este fericit şi părintele este]. Aşa nu se mai poate!

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tatal tau si-a gasit refugiu in aceasta amica, se simte bine si uita de necazuri. Uita oarecum de tine desi el ar trebui sa te inteleaga cel mai bine.Sincer este greu sa poti face ceva. El trebuie sa realizeze asta.Incearca totusi sa te gandesti si la tine si ca viata merge inainte. Fa-ti prieteni si invata! Mama ta asta ar fi dorit :sa fii vesela si sa inveti sa ajungi ceva in viata! Restul le rezolva timpul!

mira
| mira a răspuns:

Pregateste-i ceva bun de mancare, linguseste-l putin si spune-i apoi ca ai nevoie sa fii laudata si apreciata. Vorbeste si cu diriginta ta si rog-o sa te laude cand merge el la scoala.Cati ani ai?

| 16.laura.16 a răspuns:

E tare complicat.
Eu cred ca problema nu e neaparat ea si nu mi se pare profitoare...Cred ca problema e ca tu nu mai,, beneficiezi,, de atentia de care ai nevoie in aceasta perioada. Mama ta, Dumnezeu sa o odihneasca era echilibrul familiei voastre iar tatal tau acum are nevoie de o femeie in viata lui. Daca tu intelegi asta poti sa te detasezi putin de problemele care-ti apar in cale.
Imi vine o idee, nu stiu daca e buna daaaar eu, daca as fi in locul tau as vorbi cu prietena tatalui si i-as vorbi despre faptul ca am nevoie atat de tatal meu cat si de ea(de ce nu). Si stii de ce? Pentru ca e clas ca ea are o influienta asupra tatalui tau. Asa ca, daca reusesti sa o,, atingi,, la inima, ea daca e o adevarata femeie, il va convinge pe tatal tau sa se schimbe!

| oracoluldindelphi a răspuns:

Salut, pot sa iti sugerez sa vorbesti cu bunica (mama tatalui tau) sau cu cineva de care stii sigur ca tatal tau "asculta" ca sa zic asa, poate chiar o profesoara de la scoala cu care te intelegi tu mai bine. Toti oamenii in viata, fie ei cat de incapatanati au o persoana de a carei sfaturi tin cont. Eu nu te-as sfatui sa vorbesti cu femeia respectiva pentru ca nu o cunosti si ar putea sa iti faca mai mult rau decat bine.
Cat despre tatal tau, daca zici ca nu reusesti sa ii vorbesti deschis, scrie-i o scrisoare. Asa si tu vei putea spune exact ceea ce simti si el cu siguranta o va citi pana la capat! Mai devreme sau mai tarziu isi va da seama ca greseste neglijandu-te, dar acum e foarte probabil cu capul in nori din pricina tipei X. Iti doresc mult succes, si pot chiar sa iti sugerez sa vorbesti cu mama ta, chiar dca nu mai e printre noi. Te va ajuta de acolo de unde e ea...
E o perioada dificila pentru tine, mai ales la varsta pe care o ai si ar fi foarte bine daca ai reusi sa comunici cu tatal tau.
http://oracolul.net

| IsabelaIssa a răspuns:

E interesanta povestea ta trista si complicata in acelasi timp.nu prea stiu exact ce sfat ti-as putea da, dar din ce am citit de la ceilalti mai jos majoritatea ti-au dat sfaturi bune. al meu sfat ar fi cam tot acelasi, si anume sa incerci sa vb cu acea prietena a tatalui tau, sa incerci sa te apropii de ea si sa ii spui ca tatal tau nu iti mai da atentie si se poarta urat cu tine de cand este cu ea...sau cand nu mai e ea in preajma( ca am inteles ca atunci cand e cu ea e tatal perfect). propune-i sa stati impreuna pentru ca daca e o femeie asa cum trebuie ai si tu nevoie de o mama, pentru ca esti inca micuta.nimeni nu va inlocui niciodata mama ta adevarata dar iti poate prinde bine o femeie matura langa tine cu care sa te sfatuiesti. daca nu e o femeie asa cum trebuie si intr-adevar profita de tatal tau, atunci incearca sa o descoperi incet incet si deschide-i ochii tatalui tau. multa bafta. ai grija de tine!

| madelf explică:

Eu am 14 ani...

| madelf explică:

Eu am 14 ani...

| KidDu` a răspuns:

Pfiii. complicata povestea straight face
Vreau sa te intreb ceva :
Esti sigura ca ea profita de tatal tau?
Daca esti sigura ai puteaa,, sa o prinzi cu mata-n sac '' ca sa zic asa.
Adica nu stiu. da e adevarath ce zici tu cum ca profita ar trebui sa ii demonstrezi tatalui tau ca este adevarat ce crezi tu.
Daca nu incerca sa te imprietenesti cu acea tipa. Cine stie poate nu e chaiar asa cum crezi tu... Adica poate chiar il face pe tatal tau fericit. Nu stiu ce sa zic. Si ai putea sa vorbesti cu tatal tau fata in fata si sa ii explici ca tu esti foarte afectata de moartea mamei tale si ar fi mai bine sa te inteleaga si ea asta si sa petreaca mai mult timp cu tine.
:*Nu stiu ce sa zic... straight face Oricum sper sa te descurci happy
Papa big hug
SI poti sa dai si o fundita daca vrei big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma intreaba prietenii si familia de ce sunt mereu trista, ei nu inteleg ce se intampla de fapt.Este greu, mai ales ca este tatal tau si nu mai ai pe nimeni, atunci cand se ajunge in acest stadiu si el nu mai vede si nici nu simte ca te face sa suferi. Are mintea incetosata si nu mai vede ce se intampla cu adevarat in jurul lui.Tot timpul are senzatia ca e singurul care are dreptate si ca ceilalti vor doar sa-l manipuleze, dar esti copilul lui si ar trebui ca tu sa fii primul loc, indiferent cum ai fi, un copil bun sau unul rau, pentru ca tu si mama ta ati fost singurii care i-ati fost aproape mereu, si la bine si la greu, singurii care l-ati iubit chiar daca el nu a fost un tata si un sot bun.Nu iti pot da nici un sfat, daca s-a ajuns este pentru faptul ca el a vrut sa se ajunga aici, ar fi putut sa faca compromisuri cu actuala prietena, sau ea, sa se gandeasca ca femeie si poate viitoare mama ca acelasi lucru i se poate intampla si ei mai devreme sau mai tarziu.Sa stii ca in viata asta toate se platesc, chiar daca nu atunci cand trebuie, dar totul se plateste.Stiu ca il iubesti, si ai sa. l iubesti toata viata, ca ai nevoie de el, asa cum e, dar daca el nu face nici un efort si nici prietena lui nu are nici un interes, nu ai sa ajungi nicaieri.Anturajul il poate strica, daca ar fi avut niste prieteni, sau rude care sa stea de vorba cu el poate ca si -ar fi dat seama ca face o greseala. Dar noi nu aveam posibilitatea in a ne alege parintii, daca s-ar fi putut, viata ar fi fost mai frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui mic, incearca sa-ti gasesti o ruda, sau o prietena, o colega de scoala cu care sa-ti petreci cea mai mare parte a timpului. Tatal tau nu pricepe si probabil ca vor trece ani pana va constientiza ca a fost "parinte ". Nu te mai stresa din cauza lui, e un dobitoc.
Asa sunt unii oameni, pur si simplu.
Trebuie sa existe cineva in familia ta care sa te ajute si sa te inteleaga. Explica-le tuturor ca el te neglijeaza, precis se va gasi cineva care sa fie alaturi de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Elf, uneori nu ai ce face, isi reface viata si tatal tau cum poate. Posibil ca dupa ce va ajunge casatorit cu respectiva femeie, sa fie mai echilibrat si amandoi sa aiba mai multa grija de tine. Dar e destul de ciudat totusi ca a venit asa rar pe la voi. Intr-adevar ar fi bine sa fie alti oameni care sa te laude si aprecieze. Esti o fata foarte grozava, curajoasa, desteapta, harnica, noi aici te laudam din tot sufletul, orice lucru bun l-ai facut ni-l spui si noi te laudam. te imbratisez, Linda