| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si am atacuri de panica urate cand ii aud pe ai mei ca vorbesc pe un ton ridicat,sau urla tata, sau deschide un subiect care duce la certuri.Nu stiu ce sa ma mai fac.De mica ai mei se cearta si fac urat si deja sunt traumatizata.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Banuiesc ca nu este usor sa cresti si sa te dezvolti intr-un asemenea mediu, cu siguranta nu e cel mai prietenos mediu pentru copil care ajunge adult si inca mai emana asemenea frici. Imi pare sincer rau pentru tine, si da, stiu ca parerile mele de rau nu te ajuta cu nimic, insa chiar te compatimesc si te sfatuiesc sa incerci sa porti o discutie cu ei atat separat cat si impreuna despre acest subiect si vezi poate macar de dragul tau se mai tempreaza. O alta varianta ar fi urmatoarea: ai 20 de ani, varsta potrivita sa stii ce iti doresti de la viata ta, iti poti cauta un job full time daca nu studiezi, si ceva part time daca esti la facultate si le poti spune intr-un mod frumos ca ai nevoie si de sustinerea lor dar vrei sa iti iei viata in piept, asta depinde de tine, tu stii mai bine daca poti face pasul asta sau nu. Succes in tot ce ti-ai propus sa faci!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E nevoie sa faci o reabilitare prin medicul de familie te va trimite la alt specialist in domeniu numa sa-i zici sa fie unu fara spaga. Si sa pleci de langa parinti hai acum poti sa muncesti sa iti platesti barem o camera unde sa stai apoi in viitor o sa iti cumperi o locuinta sau continui in chirie si cand vor muri o sa ramai cu casa lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai 20 de ani si poti sa-ti iei valiza si sa pleci in lume.
Nu te tine nimeni legata de parinti.
In situatia ta, chiar ar fi indicat sa te muti undeva cu chirie, sau cu o alta prietena, sa fii singura si sa-ti vezi doar de viata ta!

| Freya1 a răspuns:

Eu am atacuri de panica din anumite traume pe care le-am avut, din cauza singuratatii, din cauza alor mei ce si ei se certau etc si stiu ca este foarte greu.
Prima chestie pe care trebuie sa o faci si care daca o sa vrei o sa functioneze e sa te gandesti ca inca esti sanatoasa, nu ai probleme fizice, ai ajuns pana la varsta asta si nu trebuie sa te marcheze o cearta intre parintii.Eu am probleme de sanatate si sunt cu nervi la pamant si crede-ma ca i-as fi suportat pe ai mei 10 ani de acum sa se tot certe doar sa fiu eu bine si sanatoasa.

| SilentRain a răspuns:

Cunosc situația asta foarte bine, am trecut și eu pe acolo
Mergi la psiholog, o să te ajute

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu si cand aud doi necunosti ca ridica tonul unul la altul incep sa fiu paranoia si sa tremur. Terapia ar trebui sa te ajute.

| ibaal a răspuns:

Draga mea, din pacate familia nu ne-o alegem!
Nu-ti pot spune decat sa fii tare!
Toata puterea de care ai nevoie este in tine!
Si-apoi, ai 20 de ani, poti pleca oricand de-acasa!
Cauta-ti de munca si chiar daca stai in gazda cu cineva, pe termen scurt, si tot te pui pe picioare!
Bafta!

| ParvuMaria a răspuns:

Le-ai spus parintikir ca oti face rau sa asisti la certurile lor? Incerca sa vorbesti cu ei sau sq te detasezi, sa nu iti pese atata timp cat nu te cearta pe tine.

| 2EXA a răspuns (pentru ParvuMaria):

Da ma. Ai dreptate. Sa nu imi pese daca tata ii da un pumn si o lasa lata pe jos asa-i? happy Gandesti. Toata lumea spune sa nu imi pese.Scuza-ma ca spun asta din tot sufletul dar esti/sunteti tampiti cei care spuneti sa nu imi pese.

| Lioana a răspuns (pentru 2EXA):

Degeaba iti pasa de certurile parintilor daca nu poti face nimic ca sa schimbi situatia. Atunci cand se cearta nu e bine sa intervii pentru ca mai rau ii provoci.
Ar fi bine sa vorbesti cu fiecare in parte atunci cand e singur si e calm. Spune-le frumos cat de mult te afecteaza si ca ii rogi frumos sa nu se mai certe si sa gaseasca alte soluții atunci cand sunt suparati. Tu ar trebui sa stii care din ei incepe aceste certuri. Cu acela ar trebui sa discuti cel mai serios problema. Daca ai avea si solutii pentru problemele lor ar fi si mai bine.

| Tantica20 a răspuns:

Te cred si ai mei cat am fost acolo tipau, se certau ..si acum se cearta..nush..un psiholog sau vb cu diriginta poate te ajuta ea