| Goddessss a întrebat:

1)Imi explica cineva si mie de ce unii oameni inșală? De ce ar face asta? Care e motivul psihologic pentru care ar face una ca asta?
Ok sa zicem ca inseli pe cineva...
Dar de ce naiba nu-i spui persoanei aia ca vrei sa te despărți de ea? De ce o fac pe la spate?
2)Daca te săruți cu cineva când ești in relatie, se considera înșelat sau este considerat doar atunci când exista si contact sexual?

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inseala, asta fiind un obicei tampit. Interesul stii care e fie ii convine sa stea in casa la inselat, victima fiind inselata si mai profita de unu tanar pentru sex sau mai e varianta, ala are bani si celalalt are un acoperis unde sa ma tina, celalalt are ferrari si ala care ramane inselat are un apartament in care sta copilul ei. Sau chestii de avere, interes mostenire. Ei inseala pentru ca femeia urla prea mult, imbatraneste sau nu o mai iubeste. Era mai usor sa zica ramas bun nu mai stau cu tine decat sa insele.

| Adry05 a răspuns:

1. nu-s fericiți în relație, le lipsește ceva ce caută în altcineva dar le e greu să se detașeze fiind obișnuiți cu acea persoană eventual având și o casă și copii cu acea persoană
2. există persoane care pur și simplu nu se pot mulțumi cu un singur partener tot restul vieții, vor diversitate constant și nu li se pare a înșela mare lucru
3. persoane care poate în tinerețe n-au avut succes la femei/bărbați și mai târziu vor să trăiască experiența aceea (curiozitatea) a vedea cum e cu mai multe femei/mai mulți bărbați

| Adry05 a răspuns:

Și ar mai fi și 4. pur și simplu li se oferă ocazia în acel moment, poate mulți dintre ei nu găsesc un motiv suficient de puternic să zică nu având un context în care parteneru cred ei n-are cum să afle și profită, pentru experiență, pentru că sunt eventual atrași de acea persoană iar persoana de acasă a devenit o rutină

| ania a răspuns:

Depinde ce principii are fiecare. oamenii înșeală pentru că așa e natura umană, lacomă și dacă nu îți pasă de Dumnezeu, n=ai nici o motivație de a nu înșela. Dumnezeu ar vrea ca oamenii să aibă relații doar în vederea căsătoriei și să fie fideli în toate sensurile ( inclusiv în ce privește sărutul) și înainte și după căsătorie. Dacă soțul meu s=ar fi sărutat cu altcineva în perioada preiteniei noastre l/aș fi părăsit și sunt convinsă că și el ar fi făcut același lucru.

| RAY a răspuns:

Pentru ca monogania este o fantezie, omul ca si restul primatelor suntem pologami, dar na dam cu toti sfinti, pe bune nu ati face sex cu una hot sau cu unu, ne mințim mereu pentru a da sens vieti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1) Pentru ca vor sa gaseasca ceea ce numesc ei "fericire" in planuri diferite, in alta parte.
2) Da, se considera. Dar depinde de persoana. Nu cred ca este o difinitie exact a cuvantului "inselat" din punct de vedere sexual. Sau mai bine zis, din punct de vedere emotional-sexual. Pe unele persoane nu le deranjeaza asta. Pe altele da. Tine de oameni.

3) (punctul asta este de la mine) „Cei care isi insala partenerii loiali nu ii merita. Este o atitudine injositoare fata de persoana care arata loialitate intr-o relatie." -Ellen J. Barrier

| Mosotti a răspuns:

De multe ori iti iei din alta parte strict ce lipseste acasa, si nu merita sa strici o rel doar pentru un ssex!
Nu trebuie sa ma despart de tine daca merge ok destul, doar la sex nu mai merge ca nu-mi mai dai, sau ca poate ma atrage doar fizic si strict ssexual si altceva.
Ssexu e ssex, si restul e restul.

Cu conditia ca acasa sa nu se simta, sa te porti la fel de ok, sa nu afectezi timp relatiei, atunci nu are de ce sa deranjeze in caz ca se afla, aia e, daca nu-mi mai dai ce sa fac?!
F multi barbati de aia inseala, dar sunt si din aia care au nevoie de diversitate ssexuala doar.

| Freya1 a răspuns:

Lipsa atracției fizice si sexuale, plictiseala, tinerețea sau criza vârstei sunt N motive.
Păi nu se despart pentru ca de multe ori sunt constienti ca cel/cea de langa ei e ok din anumite puncte de vedere.Cum e la femei spre exemplu,poate ca sa ma plafonat ea in pat,sa mai modificat fizic dar ea dăruit copii,ii tine casa si finanțele bine,ii gătește cum trebuie plus ca sa si obisnuit cu ea si e greu sa se despartă de tot sau doar pentru câteva minute de sex mai de "calitate".
Sau cum fac femeile. Poate partenerul este potent financiar, ii creste copii cum trebuie, e un sprijin in casa dar nu mai excelează din punct de vedere sexual, a atentiilor, a afectiunilor si atunci ii e greu femei sa se descotoroseasca de ani aia impreuna si tot restul pentru o altă relatie ce poate momentan e la fel cum era si cea cu partenerul ei la început.
Femeile taraganeaza un pic despărțirea până se asigura ca langa noul partener au o siguranta si relația nu se duce in directia in care e si actuala.
Iar bărbații taraganeaza relația cat de mult pot ca sa aiba continuu beneficii, activități etc.

| anonimg a răspuns:

1. Oamenii inseala din mai multe motive, motive care toate au la baza o singura radacina: din anumite cauze atractia este mai mare... in partea cealalta. Acest lucru se intampla chiar si impotriva vointei lor, atunci cand sentimentele, inima, dorintele, sunt mai mari decat ratiunea, creierul, vointa.
Sunt multe motive pentru care oamenii isi ascund relatiile "extraconjugale".

2. Da. Cand saruti pe altcineva pe buze se numeste inselat.

In toate cazurile, daca partenerul ne inseala, acest lucru nu ne da noua "dreptul" sa iubim mai putin. Cand iubim pe cineva iubim si cand ne inseala. Nici nu putem sa il uram, deoarece il iubim. Altfel dovedim o dragoste conditionata; si aici este conditionata de loialitatea celuilalt. Iar o dragoste conditionata nu se poate numi dragoste, ci doar pasiune.
Nici Dumnezeu nu ne iubeste mai putin daca Ii suntem neascultatori.
Daca oamenii maturi nu pot face diferenta dintre dragoste si pasiune, cu cat mai mult nu pot face adolescentii!
Iti recomand pentru inceput cartea aceasta:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Nici Dumnezeu nu ne iubeste mai putin daca Ii suntem neascultatori"

Nu tot tu ziceai in alta parte ca daca enervezi rau spiridusul, te omoara?! Cum e cu potopul ala?! Nu ziceai ca s-a enervat spiridusul de atata facut pipi pe cerintele lui si de aia i-a curatat pe aia?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

"Cum e cu potopul ala?!"
Exista si har, dar exista si o limita. Si in starea de atunci a oamenilor, chiar daca nu ar fi existat potopul, oamenii ar fi ajuns singuri sa isi doreasca moartea.
Din toti locuitorii pamantului din acea vreme, doar o mana de oameni ramasesera morali. Restul erau atat de imorali ca ajunsesera irecuperabili la fel ca niste celule canceroase. Ei au risipit si harul(mila) si limita rabdarii divine.
Curand oamenii or sa ajunga si mai rai, mai imorali decat acei antedeluvieni. Si asta se va intampla cand Duhul lui Dumneze Se va retrage de la suprafata pamantului, pentru ca oamenii nu Il doresc. Duhul Sfant al lui Dumnezeu este Singurul care tine in frau pornirile salbatice ale oamenilor. Si atunci oamenii vor ajunge sub stapanirea spiritelor rele.
Oamenii ar arunca acum cu pietre in mine pentru ca nu cred ca aceste lucruri se vor intampla. Ma pot batjocori asa cum l-au batjocorit si pe Noe, mai ales atunci cand a stat 7 zile inchis in corabie fara sa pice strop de apa din cer. Dar lucrurile se vor intampla exact cum scrie in Biblie, indiferent ca vom crede sau nu.

| Celcestietot a răspuns:

Buna!

1) Cand esti adult, ai nevoie si de cineva care sa iti stea acasa si sa iti faca menajul, nu laughing? Acum, vorbind de minori, ar putea fi motive asemanatoare, ca doar genul acesta de persoane vor ajunge si ca adulti.

2) Se considera inselat inca din cadrul faptelor incipiente, adica, in cazul nostru, de cand se saruta cu alta persoana in timp ce sunteti impreuna (oficial).

| OldSoul a răspuns:

1. Probabil cauta ceva mai bun
Sau poate inca vor sa isi demonstreze ca pot cunoaste alte persoane.
"Dar de ce naiba nu i spui persoanei aia ca vrei sa te despărți de ea? De ce o fac pe la spate?"
Poate pentru ca, nu esti sigur ca faci alegerea potrivita, poate ca persoana cu care o inseli, nu e sa fie, si nu te poti arunca asa.
Sau poate iti e frica de reactia partenerului.
2. Se considera inselat, bine, o varianta mai mica laughing

Si nu ca as insela, dar asta ai intrebat, asta am raspunslaughing

| Legion7X a răspuns (pentru OldSoul):

Păi de ce să-i spui persoanei ca te despaŕți? Poate omul vreau o aventură, nevasta este nevastă

| OldSoul a răspuns (pentru Legion7X):

Nu stiu, intreaba-l pe ala de a pus intrebarea laughing

| Holiday a răspuns:

"Dar de ce naiba nu i spui persoanei aia ca vrei sa te despărți de ea? De ce o fac pe la spate?"

De ce tragi concluzia ca daca unul/una se mai duc la una/unul inseamna ca doresc sa incheie relatia?! Tocmai de aia nu spun, ca nu au intentia asta. E simplu.
De fapt smecheria nu e sa nu te duci. Smecheria e sa nu afle partenerul, sau situatia ideala, sa fie de acord.
Cum zice cineva mai sus, intr-adevar monogamia e o stare nenaturala a omului.

| Nemessys a răspuns:

1. Motivele sunt multe. Dar cât mai pe scurt egoism, lipsa de asumare și faptul ca nu găsesc la un partener tot ce vor.
2. Da, se considera.

| Goete a răspuns:

Sunt.multe relatii liberale in xare nici contactul sexual nu e considerat Inselat.
Tu pui limitele, tu decizi cand Te Consideri Inselata.
Dar nimeni nu iti apartine.

| Ineys a răspuns:

Cel mai des intalnit motiv pentru inselat este lipsa de incredere in sine.

Daca tu acum esti cu cineva si vrei sa inseli acea persoana cu altcineva o faci pentru ca iti place de cealalta persoana dar nu ai curaj sa te desparti de persoana actuala pentru ca risti sa nu mearga cu persoana cu care vrei sa inseli si atunci ramai cu ochii in soare.

Mi se pare patetic sa faci asta. Pui capat relatiei si faci ce vrei.

Alt motiv ( printre persoanele adulte, cu familie, etc ) este pur si simplu disparitia iubirii. Pur si simplu nu-ti mai iubesti sotia/sotul, dar nu poti sa pui capat deoarece esti prins de un copil, pentru care o despartire este o actiune traumatizanta ( depinde de varsta, ca daca are 20 de ani nu va fi traumatizat, dar eu ma refer la cei mici ).
In cazul asta incearca sa impace si capra si varza, ascunzand amanta/amantul de sotie/sot pentru a pastra o atmosfera normala in familie.
Nu pot sa spun ca aici e neaparat vorba de lasitate, pentru ca nu te temi ca ramai tu singur, ci te temi de faptul ca o sa-ti traumatizezi copilul, ca va trebui sa se imparta intre 2 parinti etc.

Aici e o greseala facuta in trecut, te-ai lasat dus de val si nu te-ai gandit de 10 ori inainte cu cine iti intemeiezi o familie si cu cine vei ramane pentru tot restul vietii.

Motive sunt multe... si e foarte mult de scris. Ti-au mai prezentat colegii si altele.

| Legion7X a răspuns:

Bani, Atracția, sexul, sentimentul de ceva nou, plictiseala față de partener. Suntem exact precum câini numai că suntem oameni, am evoluat ne-am modernizat și ne-am dezvoltat capacitatea intelectuală + bunele maniere și rețineri. Dacă am da frâu liber dorințelor, cred că nu ne-am ferii nici pe stradă.

| zilog a răspuns:

Dacă femeia pe care o au nu le da dragoste trupesca si ei vor si ea nu vrea
si ii tot enerveza si santajeaza
trebuie sa se duca si ei undeva sa se descarce
daca aia de acasa face fițe figuri si mutre

cea care cere 50 lei il face pe barbat fericit si multumit si stie sa vorbesca si frumos
asa ca de ce sa ai stresuri când poti sa faci abonament si sa dai 35 lei in fiecare zi când treci pe acolo

| Alverto a răspuns:

Răspuns general: needucație

| movi a răspuns:

1) Din ce stiu eu oamenii inseala pentru ca nu sunt fericiti in relatia pe care o au, dar nu pot renunta la relatie pentru ca tin la persoana aia sau din obisnuinta. Mai pot fi si alte motive precum razbunare, nepasare etc.
2) Depinde. Daca saruturile sunt mai multe si exista si iesiri dese cu aceeasi persoana se poate considera inselat. Depinde mult de context.