| Irish a întrebat:

Salut TPU,
Am fugit de acasa acum cateva zile, si parintii s-au ingrijorat foarte tare si au anuntat politia(sunt o fata de 14 ani). Dupa ce am fugit, mi-a parut rau, dar mi-a fost frica sa ma intorc, asa ca am mers la o manastire. Parintele de aici m-a convins sa-mi sun parintii si au venit sa ma ia.

Numai ca mama s-a suparat foarte tare pe ce am facut, si mi-a tras o bataie cu cureaua la fundul gol. Mai rau mi-a promis ca ma v-a bate in fiecare seara pana crede ca mi-a ajuns. N-am crezut-o dar in seara asta m-a batut din nou. Ma doare foarte tare, si nu-s tiu ce sa fac, oare sa fug din nou de acasa sau sa o implor sa ma ierte?

Răspuns Câştigător
| Someonelikeyou a răspuns:

Mai bine o implori ca sa te ierte.happy. pentru ca inca esti la o varsta destul de mica, si stii cum e in Romania.oh go on.hoti si tot felul de "huligani". care stii tu mai departe ce vor.happy. Spune`i ca nu stii ce a fost in capul tau pentru ca ai plecat de acasa.si convinge`o ca nu o sa se mai repete ce ai facut:*

12 răspunsuri:
| Valisha18 a răspuns:

Discuta cu ea. Ca intre adulti. Spune-i de ce ai fugit de acasa, si mai intai revolzati prima problema. Apoi ascult-o si pe ea, si nu protesta pe durata explicatiilor ei. Spune-i ca ai gresit si ca ai vrea sa-i recastigi increderea, dar fara bataie.

| xCatastrophe a răspuns:

Daca vei incerca sa fugi se v-a intampla acelasi lucru din poveste. De ce nu`i sp tatalui tau? din ce cauza ai fugit? De si ti se va parea ciudat cand vzi nu mai rezisti riposteaza si tu. Imi para rau sa-ti zic asta dar drept.straight face Ia un bat cu tine si loveste chiar daca e mama ta nu poti sa stai sa te bata.Nu ezita fa ce`am spus chiar daca e gresit din punct de vedere moral.straight face

| GabrielaSandica a răspuns:

Trimite-o la parintele tau sa i bage si ei mintile in cap. Te-as ruga sa suni la 112 pentru abuz de violenta domestica, daca v a continua asa. Eu inteleg ca ai gresit, dar ea nu rezolva nimic daca se comporta asa, din contrawinking

| Crivi a răspuns:

La 14 ani sa fugi de acasa, oare ce te-a determinat sa fugi? nemurirea sufletului, care au fost cauzle trebuia sa spui si dc ai fugit si dupa vedeam dc se comporta asa ai tai cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se intampla si mie sa ma cert cu ai mei.sau pur si simplu sa ma supere ff tare cineva...si imi doresc sa stau singura, sa nu vorbesc cu nimeni straight face si ma refugiez undeva,unde sa nu ma gaseasca nimeni! dar nu fac cum faci tu,sa fug de acasa straight face pff,esti cam mica,si nu te poti descurca singura. daca tie jena sa-i spui mamei tale in fata de ce ai plecat de aksa,scrie pe o foaie tot ce ai pe suflet si las`o intr-un loc in care o poate gasi ea cat mai repedewinking daca vrei sa obtii ceva, lupta, nu fugi :p

| alinae a răspuns:

Nu trebuie sa fugi, pentru ca daca te intorci acasa(si cred ca o sa te intorci) mama ta te va bate iar.Eu iti recomand sa stai sa vorbesti cu ea si sa ii spui ca ai facut o greseala,care toti adolescentii o fac, si sa o rogi sa te ierte, deoarece nu cred ca nu te va ierta.Incearca sa o ajuti in casa, sa speli vase sau sa faci curatenie la tine in camera. Sper ca te-am ajutat.big grin

| lola79 a răspuns:

Daca fugi de acasa nu ai unde sa te duci. acum trebuie sa induri pentru ce ai facut...

| Michell_7762 a răspuns:

Ma copii ce sfaturi proaste mai dati unii dintre voi:fugi,riposteaza etc, etc. Unde fugi, la cine sa ripostezi sau cum? ridicand mana la parinti? Mai gandeste cineva atunci cand scrie sau o fc.la misto? Ai gresit,ai recunoscut incearca si repara greseala, fii linistita si cuminte. Daca un parinte ajunge in faza de a ridica mana si de a te corecta prin bataie inseamna, ca au ajuns intr-un punc din care nu au vazurt alta iesire.Toti parinti care sunt parinti cu adevarat,sunt ingrijorati pentru. copiii lor la orice ora din zi si noapte, nu este usor sa ai un adolescent care nu se intelege el singur si care nu se face inteles de cei care ii stau alaturi. Puneti-va in situatia lor, cu toate porcariile care se intampla in ziua de azi! Ai fc.bine discutand civilizat cu parintii tai, sper ca data viitoare sa fii un pic mai calculata, lasa o portita deschisa dialogului cu ai tai.

| Deni_2763 a răspuns:

Eu zic sa fugi din nou si sa te duci tot la manastirewinking parintele te va ajuta

| betoko a răspuns:

Fugi si vino la minelaughing fugi da unde te duci?

| unbaiat_7444 a răspuns:

In primul rand nu are voie sa te bata, este probabil motivul pentru care ai fugit de-acasa, si tatal tau presupun ca este la fel, incearca sa vorbesti cu cineva, unchi bunici si vezi ce te sfatuiesc, daca ai cu cine vorbi, daca si ei sunt la fel pa parintii tai.probabil si tu ai niste probleme.in sensul ca te simti coplesita de necazuri.incearca sa gasesti o solutie pentru fiecare.

| Irish explică:

Multumesc mult de sfat, m-am dus la mami si mi-am cerut scuze, si m-a iertat! A spus ca sunt in perioada de proba, dar am sa fiu cuminte sa-si recapete increderea in mine. Vorbisem sa fug cu o prietena la o matusa de-a ei, la tara, dar ei i s-a facut frica si n-a mai venit.