| alinaalina8 a întrebat:

Buna sunt alina am 14 ani si vreau sa va zic ca tata ma bate cu cureaua uda la fundul gol de fiecare data cand gresesc si nu stiu daca face bine. ieri am fugit afara in parc si cand am venit acasa m-a pus sa il astept cu fundul gol la marginea patului s-a dus a udat cureaua si mi-a dat 10 curele ude la fundul gol si m-a pedepsit 1 luna nu am voie afara. acum am ceva probleme la scoala si la chemat la scoala oare ma bate cand ajunge acasa?crying nu e prea mult 10 curele?

Răspuns Câştigător
| Veritas a răspuns:

Tu vorbești serios? În primul rând vreau să știu dacă tot ce ai zis e adevărat și apoi voi încerca să-ți dau un răspuns.

7 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Sărăcuța de tine
Eu îi cauzez probleme nu glumă mamei(vorbind și de atitudine și de școală),însă dânsa nu mă bate orice prostie aș face,dar îmi ține lungi predici+că nu vorbește cu mine sau n-am voie pe calculator (marți a fost cea mai recentă boacănă a mea,iar mama a aflat ieri, dar am scăpat ușor nu trebuie decât să-mi sacrific orgoliul și să-mi cer scuze și să aștept să nu mă bage în consiliu profesoral crying ), iar tata nu m-a insultat niciodată și niciodată nu m-a bătut.
Oricum doream să-ți spun că nu este de loc normal cum procedează.(mai ales că este foarte umilitor, iar niciodată el nu va reuși să te educe prin frică)
Greșeli logic că faci că de asta te numești om, dar el ar trebui să-ți arate cum să le repari și cum să le eviți pe viitor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Johndoe2023 a răspuns:

Pe mine tata ma batea cu furtunul de la masina de spalat rolling on the floor doar cand faceam prostii mari ( cand ii vindeam piesele pentru robinete, si alte surubaraie ce avea pe la targul de vechituri, cand spargeam bibelourile decobalt si paharele de cristal). si eu ii ziceam :cand o sa fiu eu mare si tu mic o sa te bat si eu pe tine laughing
apoi cum am crescut a incetat sa ma mai bata. acuma cand merg acasa o data in an sau la 2 ani plange de bucurie cand ma vede day dreaming ce vremuri

incearca sa vorbesti cu mama ta, sa ii explicati ca nu este bine sa rezolve lucrurile violent, daca nu se rezolva nimic, ai putea anunta autoritatile

| Dacia1300 a răspuns:

Serios! Doamnee!

| maria520 a răspuns:

Da, eu cred ca da dar ca sa nu te mai bata ar trebui sa fii cuminte si sa nu-l superi! bine?happy

| Rogojan_Razvan_1979 a răspuns:

E foarte puțin chiar cel puțin 30