| Ronny24 a întrebat:

Salut TPU,am o problema. Am o prietena cu care suntem certati. Treaba e ca ea e foarte incapatanata si vulcanica si nu vrea sa ne impacam,am spus cumva incapatanare? I-am recunoscut ca am gresit,toate cele,dar e pornita pe un pretext : "Nu mai vreau", ceea ce stiu ca nu e adevarat pentru ca se vede ca sufera,dar nu vrea sa recunoasca, asta ma duce cu gandul la incapatanare..Ma rog,treaba e ca am incercat sa discut cu ea, nu vrea. Ma simt putin aiurea pentru ca
1) A fost o cearta cu un subiect total banal, care a denaturat in scandal;
2)Nu vrea sa asculte,asa e ea.
Eu unul tin foarte mult la ea,e o prietena foarte buna (atentie,o prietena buna,sa nu se inteleaga altceva) si na, ma simt aiurea. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Mai are rost sa mai incerc sa fac ceva?
2)Cum as putea,cel putin discuta cu ea,explicandu-i totul?

Mentionez ca,recunosc ca sunt o fire mai vulcanica si poate ca fac din orice discutie o cearta, dar nu cu ea.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut Ronny.
E normal să ne doară când vedem că cu persoanele care nu ne sunt indiferente se întâmplă ceva. Sper să se rezolve situaţia dintre voi şi să nu fie ceva mai serios. Să nu fiţi încă o dovadă sau o altă experienţă a sentimentelor rănite în urma prieteniei dintre băiat şi fată. Deseori în urma acesor relaţii de aşa zisă "doar prietenie" ajung la ceea că nici nu doresc să se mai vadă şi să audă unii de alţii, deoarece unul are sentimente dar celălalt nu împărtăşeşte aceleaşi lucruri şi evită deja persoana pentru ai nu provoca durere posibil. Doar poţi să înveţi din această experienţă pe ntru viitor, de a nu mai nimeri în aşa situaţii.
Cele bune.

18 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

happy
Nu mai incerca sa-i vorbesti daca nu vrea. Trimite-i un buchet de flori sau o cutie de bomboane cu un biletel "Iarta-ma!", in felul asta lasi mingea in terenul ei.

| Ronny24 explică (pentru Kaℓi):

Si il va ignora cam ca orice mesaj de-al meu. sad

| Kaℓi a răspuns (pentru Ronny24):

Macar stii ca ai facut tot ce s-a putut...

| Ronny24 explică (pentru Kaℓi):

Cred ca imi scapa ceva. As vrea sa pot sa ii scot incapatanarea din cap. Sper.

| Kaℓi a răspuns (pentru Ronny24):

Sper sa fie bine happy
Eu o inteleg si pe ea, acuma nu stiu ce s-a intamplat intre voi dar daca ai dezamagit-o grav... poate ca si-a pierdut increderea in tine si nu poate sa treaca peste asta.

| Ronny24 explică (pentru Kaℓi):

Nu stiu, cateodata ma trece un gand? Oare are vreo asteptare din partea mea? Se asteapta sa ii zic ceva? Nu prea stiu totul despre gandirea fetelor, de asta cred ca ele stiu mai bine sa puna problema in acest subiect.

| Ronny24 explică (pentru Kaℓi):

Da,recunosc,i-am inselat increderea. Dar ma simt prost, ca un ciudat si as sacrifica ceva din mine ca sa ne impacam. Acum astept doar startul.

| Kaℓi a răspuns (pentru Ronny24):

M-am gandit si la treaba asta, poate ca esti atat de special pentru ea incat cu atat e mai mare supararea ei, pentru ca ai dezamagit-o. Poate ca tocmai de la tine nu se astepta si o doare mai mult decat ar fi normal happy

| Ronny24 explică (pentru Kaℓi):

Ce pot face? Cum pot sa repar idioteniile astea?

| Kaℓi a răspuns (pentru Ronny24):

Nu stiu sa-ti raspund happy
Si eu sunt genul care iert foarte greu asa ca nu stiu ce sa te sfatuiesc laughing
In mod normal, daca spui ca totul a pornit de la o banalitate, ar trebui sa se rezolve printr-o discutie matura... daca nu merge inseamna ca e ceva mai mult de fapt, ori i-ai gresit mai mult decat crezi, si banalitatea aia a fost picatura care a umplut paharul, ori tine la tine mai mult decat lasa sa se vada si vrea sa se indeparteze pentru ca si-a dat seama ca nu-i meriti increderea.
Tu mai incearca totusi, unele fete sunt capricioase si se lasa greuwinking depinde si cat iti doresti tu o reconciliere! ergo, depinde si de ce simti tu... stii ce simti? big grin

| Ronny24 explică (pentru Kaℓi):

Da stiu ce simt, dar nu gasesc "prilejul" pentru acea discutie, de fapt pentru orice fel de discutie. Daca se va ivi ceva, ok discutam. Dar ea nu ar lasa niciodata de la ea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Eşti de laudă că încerci să rezolvi situaţia şi recunoşti poate greşelile ce le-ai făcut.Desigur într-o prietenie adevărată nu ar trebui să existe supărări mai serioase sau încăpăţânare. Dar cred că aici e la mijloc altceva. Pur şi simplu nu poate să existe o simplă prietenie între băiat şi fată, fără ca mai târziu cineva să sufere în urma sentimentelor rănite. Aceasta e dovedit de multe experienţe. Uneori poate ei nici nu-şi dau seama sau nu vor să permită gândul că au ajuns să simtă altceva pentru persoana respectivă, deoarece au avut alte intenţii- de a fi doar prieteni. Dar asta se transformă cu timpul în altceva. Unul dintre ei va ajunge să aibă sentimente mai mult decât faţă de un prieten. Nu se ştie ce simte ea, dar te poţi analiza pe tine: ce ai simţi dacă o vei vedea cu un băiat şi tu ai fi lăsat deoparte? Te-ai bucura sau în adâncul inimii ai simţi o rană?
Cele bune.

| Ronny24 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

In primul rand ii vreau binele. Daca va avea vreun prieten ma voi asigura ca a trecut de "testele mele". Ea a mai trecut prin relatii,cu baieti analizati de ea. Ei,in cele din urma baietii s-au dovedit niste smecheri care s-au folosit de ea. Ma rog,nu asta vreau sa spun.
Nu stiu sigur daca e vorba de altceva in afara unei simple prietenii,cert este ca ea nu ar avea curajul sa imi spuna in fata asa lucru,e putin mai delicata. In ultima luna am observat la ea o schimbare in comportament. E mai retrasa,mai singuratica, nu are nimic,cand imi dau seama ca e ceva imi raspunde gen "Sunt bine!" sau "Parca eram certati.". Nu stiu, chiar nu stiu, imi pare chiar rau pentru ea, trag de ea pentru ca imi pasa si pentru ca nu vreau sa o las in starea asta, acum.

| Ronny24 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mersi mult,o sa incerc. Dupa mine,a fost o experienta placuta,din care am invatat ca mai exista oameni buni,in special fete. Asta ma face sa cred ca intotdeauna ma voi putea baza pe cei din jurul meu si ca intotdeauna prietenii imi vor fii adevarati, nu pe interes. Din raspunsurile tale, subiectul asta il privesc cu alti ochi, pentru ca te-ai legat intr-u totul de problema mea. Deasta, consider ca meriti o mica atentie (funda) pentru ajutorul tau...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Ronny24):

Salut Ronny.
E normal să ne doară când vedem că cu persoanele care nu ne sunt indiferente se întâmplă ceva. Sper să se rezolve situaţia dintre voi şi să nu fie ceva mai serios. Să nu fiţi încă o dovadă sau o altă experienţă a sentimentelor rănite în urma prieteniei dintre băiat şi fată. Deseori în urma acesor relaţii de aşa zisă "doar prietenie" ajung la ceea că nici nu doresc să se mai vadă şi să audă unii de alţii, deoarece unul are sentimente dar celălalt nu împărtăşeşte aceleaşi lucruri şi evită deja persoana pentru ai nu provoca durere posibil. Doar poţi să înveţi din această experienţă pe ntru viitor, de a nu mai nimeri în aşa situaţii.
Cele bune.

| MamaNegri a răspuns:

In primul rand gandeste te bine cu ce ai suparat o. vorbeste i frumos si alegeti bine cuvintele. vorbele in cazul asta sunt cele mai importante. in al doilea rand poate nu am dreptate dar eu cred ca s a suparat asa din alta cauza. cauta cauza. poate gresesc repet dar eu cred ca ea de fapt te place si e suparata ca tu crezi ca sunteti doar prieteni. multa bafta cu ea. daca tu chiar tii atat de mult la ea ai grija

| Ronny24 explică (pentru MamaNegri):

Nu e faza de placut..Stiu cauza supararii, cred, dar ultima ei fraza a fost : "Sunt mult prea suparata si nu vreau sa mai vorbim, pentru ca imi schimb parerea si nu vreau" tipica incapatanare.

| Pocahontas6 a răspuns:

Lasa putin timpul sa treaca happy ai sa vezi ca multe probleme de genul si nu numai, le vei putea rezolva doar cu timpul si cu multa rabdare happy succes

| Ronny24 explică (pentru Pocahontas6):

Nu o sa uit o vorba : "Ochii care nu se vad,se uita". A si mai e si "Distanta strica relatiile". Plus ca tin prea mult la ea si nu pot rezista sa fim certati sau sa pastram distanta. Am inteles,da recunosc, am gresit, dar acum imi iau pietre in cap pentru ca nu am reusit sa gandesc la timp o cale de impacare. Eu de obiciei, nu cer ajutorul altora, imi place sa imi rezolv lucrurile "On my own". Am venit aici pentru ca ma simt fara solutii. Sper sa dau de un raspuns bun.