| EXnolimits a întrebat:

Apelez la voi intr-o problema importanta cu prietenul meu cel mai bun. Eu sunt in clasa a VIII-a si anul trecut s-au transferat niste copii noi in clasa in care sunt eu, printre care si el. Eu sunt o fire mai sensibila si recunosc ca iau note bune si am vazut ca cei din clasa de-a lungul timpului si-au tot batut joc de mine, eu nefacandu-le nimic rau, cred ca datorita rezultatelor mele. Niciodata nu am inteles de ce. Si astfel niciodata nu am avut un prieten adevarat pana atunci. El a patit aceleasi lucruri. Cum a venit in clasa asta au inceput sa il faca gras, imputit, fara creier si bietul de el nu le facuse nimic rau, doar tocmai il cunoscusera. Cand am vazut asta am zis sa il ajut, sa nu treaca si el prin ce am trecut eu. I-am dat sfaturi, l-am aparat, i-am fost alaturi si astfel ne-am imprietenit. Am ajuns sa ne spunem secretele unul altuia, ne intelegeam perfect, discutam orice, nu ne minteam, aveam incredere unul in celalalt. A venit clasa a VIII-a si brusc, toti ii vorbeau normal (bine, tot mai fac putin misto de el) si unii il vor chiar prieten! Pai sa aiba prieteni, dar pe acei copii care nu il baga in necazuri. S-a imprietenit cu o fata care l-a atras la fumat, baruri si prostii si care se supara imediat daca nu vine cu ea undeva si care zice ca tot eu il domin, s-a mai imprietenit cu alta fata care radea de el non-stop anul trecut si acum ii vorbeste cu >>"l" dlagutz, plostut

Răspuns Câştigător
| ChrisHMS a răspuns:

Respectiva fata care a spus ca tu il domini e invidioasa pe tine...sau cel putin asa cred! Probabil a realizat ca el e apropiat de tine si ca el a vazut ca a gresit cerandu-si scuze si vrea sa il indeparteze de tine! Pare un tip sensibil si sper sa nu se lase usor influentat, nu ii critica deciziile doar incearca sa ii dai un sfat sa iti spui parerea si, nu stiu, spune-i ca vrei doar sa il ajuti si daca si tu gresesti sa iti spuna el cum poti sa il ajuti. In legatura cu fata pe care el o place...Ea nu il vrea, daca il placea nu incepea cu scuze gen "am examen" asta e o prostie, dar sti cum e: Dragostea e oarba! happy O sa isi dea seama mai de vreme sau mai tarziu! Ai facut bine ca i-ai mai acordat o sansa si nu uita mereu sa faci ceea ce simti, mai putin conteaza ce spun altii! Deciziile sunt la tine! kiss

12 răspunsuri:
| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Spune-i ca nu ar trebui sa uite asa repede de tine si aminteste-i, gen apropouri macar, cum erau ceilalti cu el cand a venit si cum erati voi doi atunci. Pana la urma vorbeste si tu mai mult cu el, refaceti-va prietenia.

| EXnolimits explică (pentru iuliaiuliaiulia):

Multumesc de raspuns! Poate ma ajuti si cu celelalte intrebari, daca vrei.

| Against a răspuns:

SPune-i ca anturajul lui il influenteaza negativ

| EXnolimits explică (pentru Against):

Multumesc de sfat!

| StJimmy a răspuns:

Si..intrebarea care e?

| EXnolimits explică (pentru StJimmy):

Mi-au taiat din ea... Oricum, multumesc de implicare si daca vrei sa citesti si comentariul meu din josul paginii si sa vi cu un sfat, ar fi perfect!

| SoloPC a răspuns:

Tu ne-ai zis doar povestea nu si intrebarea deci cu ce vrei sa te ajutam daca tu ai scris doar povestea :l

| EXnolimits explică (pentru SoloPC):

Scuze, dar nu stiam ca imi taie din intrebare. Citeste in jos ce am adaugat daca mai vrei sa ma ajuti si multumesc de implicare!

| ChrisHMS a răspuns:

Dificil.Dupa parerea mea el greseste.Tu ai fost singura careia i-a pasat de el, ca sa zic asa, si el iti cam intoarce spatele...E destul de naiv daca a acceptat sa se imprieteneasca cu oameni care si-au batut joc de el.Ar trebui sa realizeze singur ca greseste! Tu ai facut tot ce ai putut si daca nu a stiut sa aprecieze...nu merita prietenia ta! Asta e doar parerea mea.Tu iei deciziile pe care le consideri corecte! happy

| EXnolimits explică (pentru ChrisHMS):

Multumesc de raspuns! Totusi i-am mai dat o ultima sansa. Te rog, citeste comentariul meu din josul paginii si ajuta-ma si cu acele intrebari, imi place cum gandesti!

| EXnolimits explică:

Scuze, dar acum am vazut ca s-a taiat din intrebare. Vad ca e o limita. Mai erau detalii, se intelege cu tot felul de indivizi care isi bateau joc de el si unii inca continua asta, dar el nu isi da seama, ba chiar cred ca incearca sa mi-l ia de sub nas, sa zic asa. Da, ei l-au schimbat si am incercat sa il aduc la starea in care era, eventual cu note mai bune si nu mersese, dar i-am mai acordat o sansa si cred ca ar trebui sa fie ultima: a venit la mine, la insistentele iubitei mele (in acelasi timp, cea mai buna prietena a lui) si si-a cerut scuze. A zis ca ii pasa, dar ca a considerat ca nu mai merita sa imi fie prieten si de aceea nu a mai zis nimic, dar ca ii pare rau de ce a facut...asa ca i-am mai dat o sansa...pana acum e bine, nu a mai facut nimic rau, deocamdata. Pare ca si-a mai revenit, dar cum nu l-am bagat in seama la inceputul semestrului, sta in banca cu una din cele care se comporta foarte urat cu el(ar fi stat cu mine daca nu eram certati) si mi se pare ca ea exagereaza si ca incearca sa mi-l ia, mereu il cheama, mereu daca se poate sa fie langa ea (il si place, dar el i-a zis ca nu o vrea), dar au ramas totusi prieteni. Si ea a zis chestiii gen: "il domin, nu vreau sa aiba alti prieteni!" Ba vreau, dar unii de la care sa aiba ce sa invete (ma rog, la clasa noastra, nici nu prea are multe alegeri). Mai e o fata care tipa la el si acum se au bine, a tot vorbit cu ea de a ajuns sa fie indragostit, dar ea vrea sa auda decat laudele lui si sa aiba cu cine vorbi. El i-a zis ca o iubeste, dar ea l-a luat cu nu pot anul asta, examen, mai vedem si au dus-o ceva pana s-a tot suparat ea din niste aiureli. Acum s-au mai impacat (nu cred ca il place sau daca da, putin, ca atat cat au fost certati a tot ras de el in toate felurile), dar mi-e sa nu reia relatia aia si sa mai ia lucruri urate de la ea! Pana la urma e alegerea lui, dar fata asta nu i-a facut nici un bine, doar a ras de el! Ce ar trebui sa fac cu fata care mi-a zis ca il domin, mi-e sa nu il departeze de mine (nu cred ca isi da seama ca o face, pur si simplu asa e ea)? Dar ce sfat sa ii dau despre cea pe care o iubeste (sau iubea, ca nu s-au impacat chiar asa, sa fie ca inainte, cel putin inca) si care uneori rade de el? Credeti ca am gresit ca i-am mai dat o sansa? Ar trebui sa fie ultima? (p.s.: intrebarea originala era daca sa ma impac cu el, dar daca mi-a fost taiata.). Oricum, va multumesc de mesaje si va rog raspundeti-mi si la aceste ultime (sper) intrebari!

| EXnolimits explică:

Bineinteles, voi acorda si funda dupa lamurirea cu ajutorul vostru a acestor ultime intrebari!