| theomegamale a întrebat:

Salut TPU! Bunicul meu are 73 de ani si in ultimele 3-4 zile a inceput sa aiba o tensiune arteriala destul de mica. Ieri era ok, dar astazi iar a scazut. Poate din cauza ca a parcurs un drum cu o distanta de 2, 2km si ducere si intoarcere, pe jos, el fiind operat la ambele solduri, dar avea bastonul si poate a obosit.
O tot sacaie pe bunica la cap sa ii cumpere costum de inmormantare ca se gandeste ca o sa moara. Probabil nu in curand, dar se gandeste ca va muri intr-o zi. Mi-a fost si inca imi este ca un parinte si am frica asta enorma in mine. In caz de orice, vreau sa spun ca nu sunt pregatit inca si nu pot accepta chestia asta. 100% s-a intamplat tuturor celor care au trecut prin asta si inteleg, dar acum va cer ajutorul si vreau sa ma sfatuiti ce sa fac in caz ca se va intampla necazul. Dar totodata, ce sa fac ca sa il fac sa se simta mai bine, mai fericit? Ma gandesc ca daca va fi fericit, sansele ca el sa decedeze vor fi mai mici.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Bunicul tau sa faca 4, 4 km pe jos la varsta lui, si cu ambele solduri operate, e ceva. E ca 10-12 la varsta ta. Inseamna ca se tine bine de poate atit sa mearga pe jos. Ca mai oscileaza tensiunea, asta e, varsta, nu mai e ca nou, a imbatrinit, si lucrurile mai incep sa "scirtiie", ca la o masina veche. Dar, atita timp cit se poate deplasa atit, e in regula. Mai ales daca nu i se face rau de la tensiunea mica.
Are dreptate ca o siciie pe bunica ta. Rata mortalitatii la varsta lui e foarte mare, statistic vorbind. La varsta lui oricine se poate astepta sa moara, acesta e cursul vietii, si nimeni nu scapa de el. Moartea e singura certitudine ce o avem in aceasta viata. Doar ca unul ca tine o priveste de departe, iar unul ca bunicul tau, de aproape.
Nu prea vei avea ce face cand vine momentul, tinind cont ca esti atasat de el. Noi nu putem separa tristetea si durerea de pierderea cuiva drag. Singurul lucru pe care il poti face e sa accepti situatia si sa mergi inainte, pastrind in memorie tot ce a insemnat bunicul tau pentru tine. Amintirile ramin si prin ele vei onora viata ce a trait linga tine si din care te tragi. Desi au trecut 40 de ani, eu inca mai pastrez amintirile cu partidele de sah pe care le faceam cu bunicul meu, de la care am si invatat sahul, care ma pasioneaza, si prima amintire din viata tot cu el o am, de la doi ani, cand eram in bratele lui in drum spre cresa de copii. Bretele lui puternice si cerul albastru ce il vedeam printre pomi nu le voi uita niciodata cit voi trai. Si multe altele.
Ce sa faci ca sa se simta bine? Fa ceea ce iti cere. Stiu, e cam greu, dar asa il vei face fericit. Pentru ca va vedea ca iti pasa de el, si asta conteaza. Si chiar mai mult, daca stii ca ii place ceva, si poti sa faci sau sa ii dai acel lucru, fa-o. Il vei surprinde placut.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei dupa efort tensiunea este mare.

| sierra1 a răspuns:

"Bunicul meu are 73 de ani ..se gandeste ca o sa moara. ce sa fac in caz ca se va intampla necazul"

câți ani ai?

| theomegamale explică (pentru sierra1):

18, este vreo problema?

| sierra1 a răspuns (pentru theomegamale):

Părinții tăi ce ți-au spus pe tema asta?

| theomegamale explică (pentru sierra1):

Amandoi mi-au spus ca ar trebui sa il duc la un doctor sa i se faca o electrocardiograma si sa vada ce are, daca ar trebui sa ia un tratament sau poate asa e organismul sau.
Pe internet am citit despre hipotensiune si am vazut ca o cauza ar fi pulsul scazut. Astazi a avut 11 cu 6 si 53 pulsul, ceea ce e sub minimul la persoanele de peste 65 de ani.
Dar conta asa de mult ce mi-au spus parintii?

| sierra1 a răspuns (pentru theomegamale):

~Amandoi [părinții] mi-au spus ca ar trebui sa il duc la un doctor~

imi pare că nu TU ar trebui să il duci ci ei, ție nu ți se pare?

| theomegamale explică (pentru sierra1):

Daca vrei sa stii (si se vede ca e nevoie sa iti spun ca sa iti satisfac curiozitatea), amandoi sunt plecati in Emiratele Arabe Unite de 7 ani, pe mine m-au lasat in grija bunicilor si asa am ajuns sa ii consider pe bunicii mei drept "a doua pereche" de parinti, de asta am si zis ca pe bunicul meu il consider un parinte, nu tatal mamei mele. Ei vin acasa cand isi iau concediu si de sarbatori.
Sper ca ti-am putut satisface curiozitatea.
Si totusi, asta ce relevanta are? Pe mine ma intereseaza de ce ar fi putut avea hipotensiune si cum as putea sa accept ideea ca el poate sa moara oricand in viitorul apropiat. Nu pot suporta frica ce o simt si ma face sa ma desconcentrez tare de la multe lucruri. Am devenit foarte paranoic din cauza asta. Daca crezi ca ai putea sa ma ajuti in a-mi imbunatati starea, te invit cu mare placere, dar daca te intereseaza mai mult sa judeci pe cineva in loc sa ajuti, atunci ar fi foarte respectabil sa nu o mai faci si sa treci peste.

| sierra1 a răspuns (pentru theomegamale):

"vreau sa ma sfatuiti ce sa fac in caz ca se va intampla necazul"

sunt firme specializate in așa ceva, te adresezi lor. Dar incă NU e cazul

| doctorandus a răspuns:

Hipotensiune? Mă mir. De obicei la bătrâni problema e hipertensiunea.

| theomegamale explică (pentru doctorandus):

Nu stiu. Astazi a avut tensiunea 11 cu 6 si pulsul doar 53.

| doctorandus a răspuns (pentru theomegamale):

11 cu 6 (adica 110 cu 60) este tensiune normala. https://www.emedicinehealth.com/low_blood_pressure/article_em.htm

Si eu am pulsul intre 50 si 60 cand dorm.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând trebuie sa te gândesti la faptul ca o data cu înaintarea în vârstă inevitabilul se intampla.Trebuie pur si simplu sa te resemnezi cu gândul asta si te vei mai liniști.
Poti sa te gândesti la faptul că el, o dată ce se va duce dintre noi nu va mai avea dureri, suferinte ci din contra, a avea liniște și pace.

Moartea e un lucru firesc prin care trecem toti mai devreme sau mai tarziu si nu trebuie să ne sperie mai ales daca este vorba de om in varsta.Amintirile cu el si ajutorul din partea lui iti vor rămâne mereu in suflet, iar învățăturile in minte.Trebuie doar sa ii fi alături.