| Goddessss a întrebat:

Ce face un naș de cununie?
Trebuie sa fie cineva apropiat sau poate fi oricine?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un naș la cinunie asistă pe miri din partea comnității religioase.
El dacă este naș, devine prin asta naș, adică îndrumător în viață a celor doi, devine un sprijin moral și rămâne astfel toată viața lor. Este o relație de cumetrie, cuvânt arhaic, puțin demodat, dr foarte important. Înseamnă o relație apropiată, mai mult decât prieten, un fel de rudă spirituală. El nu este cel cu plicul burdușit când se face darul la nuntă, el este sprijin a celor doi în viața lor comună. Formal poate fi oricine. Dar înafară de să dea bine în pozele de nuntă, el trebuie să fire și să dea bine moral celor doi în momentele grele ale vieții lor.