| Marius47bBzbzhjs a întrebat:

Salut TPU!
De curând m-am angajat la un atelier de tâmplărie și am un coleg de munca care consideră că toate sculele din atelierul acela sunt ale lui! De fiecare dată când am eu treabă cu o sculă și se întâmplă să aibă și el nevoie de ea aproape că mi-o ia din mână având argumentele "nu-i sculă ta de acasă" sau "ce mă interesează pe mine că ai tu treabă cu ea" efectiv îmi ia sculele depe masa de lucru când plec pentru câteva minute in alta parte și când mă întorc stau sa le caut și după ce întreb dacă mi le-a luat cineva, tot de la el primesc răspunsuri de genul "da ce ia sculele tale sa nu le pot lua" sau alte mizerii de astea! Ce aș putea să fac în afara de a schimba locul de muncă!?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune-i sefului direct si apoi, daca nu rezolvi asa, sefului ierarhic superior sefului direct.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi in biroul sefului si spune i cum se poarta colegul cu rtine ar fi bine sa il inregistrezi ca sa auda seful tau cum se poarta colegul, sculele sunt ale atelierului nu sunt ale colegului, dar tu nu ai scule? Ca trebuie si tu sa lucrezi cu ceva seful nu a dotat atelierul cu scule suficiente? Sau colegul fură? CCa daca colegul fura mergi urgent si spune i sefului ca altfel te va acuza de furt calificat si te va da afara.