| sweetys a întrebat:

Buna! Daca vrei sa pleci de la locul de munca (iti dai demisia (nu sariti, stiu ca s-a desteptat lumea in ultimul an, ca nu exista asa ceva)), te duci cu hartiuta la toti sefutii, sa ți-o semneze si ei nu vor, ce se poate intampla? De exemplu la mine la munca a plecat un coleg si in curand vreau sa plec si eu, dar imi e frica sa nu refuze, fiindca si asa suntem putini, o sa ramanem si mai putini, iar daca plec si eu, deja raman persoane insuficiente.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."
Daca esti in perioada de proba este destul o simpla notificare scrisa, nu trebuie motivata.
Daca angajatorul solicita si tu nu respecti perioada de preaviz iti poate desface disciplinar contractul individual de munca, pe motiv de absente nemotivate.
Depui cererea de demisie la secretariat, nu trebuie sa umbli cu aceasta pe la alti sefi.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă refuză, nu te mai duci la serviciu și ai rezolvat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Inteleg ca esti fată, motivul pentru care vrei sa demisionezi este personal si nu il intereseaza pe șef, el este obligat sa i ti accepte demisia ca altfel tu vei face reclamatie impotriva lui la ITM, si vin ei in "vizită" si il conving pe sef, deci numai fi stresată ce daca sunteti putini in firmă este firma ta? Nu, este treaba lui sa caute noi angajati, depinde el ca om ca sef cum se poarta cu ei ca daca el caută sclavi sa fie sanatos, dar in ce domeniu lucrezi daca poti spune, si ce varsta ai? Multumesc si mult succes

| Frank51 a răspuns:

Demisia se transmite departamentului resurse umane, nu sunt implicati sefii.

| Lioana a răspuns:

Scrie-ti demisia in dublu exemplar si asigura-te ca primesti un numar de inregistrare pe exemplarul tau. Dupa asta mai mergi la munca cat e termenul de preaviz si gata.
Nu trebuie sa-ti faci griji ca nu se descurca firma fara tine.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Nu esti sclav, asa ca nu te poate obliga nimeni sa ramai. Semnatura e mai mult pentru îndeplinirea unor clauze contractuale. Citeste contractul de munca si legea muncii sa-ti dai seama care sunt consecintele oricarei decizii.

| haileewatson a răspuns:

Nu exista asa ceva. In momentul in care tu iti scrii demisia si o dai la HR intri automat in perioada de preaviz. Nu exista "imi refuza plecarea", cititi Codul Muncii

| ardeleanudia a răspuns:

Sincer sa fiu eu când mi-am dat demisia i-am zis că nu mai vin și. Si nu m-am mai dus la niciun șef să-mi semneze demisia etc.
Și în primul rând nu are cum sa nu fie de acord de oare ce nu mai te duci la munca, el nu are cum sa te oblige. Sper că te-am ajutat cun răspunz decent!

| suntserios a răspuns (pentru ardeleanudia):

Deci daca nu ti a semnat niciun sef demisia inca esti angajat/a acolo happy

| ardeleanudia a răspuns (pentru suntserios):

Nu pentru că am zis că nu mai vin și contractul nu era definitiv că cică sa băgat lege nouă că nu mai fac contracte definitive? dar în rest ți-am spus am zis că plec și nu a semnat nimic mi-am luat bani și gata nu ești obligat să rami daca tu nu vrei nu are dreptul să nu fie de acord

| ninuniu a răspuns:

E suficient sa scrii cererea de demisie si sa o inregistrezi la secretariat sau sa o trimiti recomandata cu confirmare de primite sau daca ai email de serviciu s-o expediezi pe adresa electronica a firmei
Doar ca trebuie sa mai stai 15 zile lucratoare dupa ce a ajuns scrisoarea