| laur12 a întrebat:

Buna seara tuturor! Mai oameni buni,am o intrebare sau cel putin vreau un sfat de la voi. De curand,mai exact acum o saptamana, m-am angajat la o firma care se ocupa cu instalatii electrice si sisteme de securitate. Asta e primul meu loc de munca, am 20 de ani. Pana acum mi-am cautat un loc de munca,bineinteles care sa-mi si placa din punct de vedere al domeniului,dar n-am gasit mai nimic aici in zona in care sunt eu. Am terminat profil mate-info,am bacul luat si specialitatea mea este in IT, tot ce tine de calculatoare si retelistica, dar vazand anuntul cu locul asta de munca "am facut ochi" si am zis sa sun si sa depun un cv mai ales ca cereau om fara experienta.Intr-un final m-am angajat,dar,nu-mi place deloc din mai multe puncte de vedere. Nu-mi place pentru ca nu e domeniul meu,adica nu stiu mai nimic si e foarte greu,nu-mi prea plac colegii (sunt oameni in toata firea ca sa zic asa,mai majoritatea) si va dati seama cum ne intelegem. Am nimerit intr-un loc,practic,care nu e de mine. E ca si cum tu esti mecanic pe locomotiva si te-ai angajat ca pilot pe avion. Cei de acolo imi spun ca o sa invat pe parcurs,dar ce sa invat atata timp cat nu ma pasioneaza? Acum o sa ziceti ca "de ce te-ai dus acolo daca nu-ti place?". Adevarat,asa e,dar am crezut ca sistemele astea de securitate sunt legate strans cu calculatoarele,dar n-au nicio legatura si mi-e foarte greu atata timp cat n-am nicio cunostinta. Acum suna penibil,dar vreau sa plec de aici pentru ca nu o sa am niciun viitor si bineinteles,nu acum imediat,mai stau pana dupa sarbatori,intre timp imi caut ceva in IT in Bucuresti,dar intrebarea mea e,ce motiv sa bag, cum sa-i spun lui sefu'? Cum sa abordez treaba asta? Voi cum ati proceda in locul meu? Sunt foarte stresat ca am nimerit aici si acum nu mai stiu cum sa ies. Un raspuns cat mai serios si concret si fara mistouri, are funda! Multumesc frumos. O seara buna! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind angajat de o saptamana banuiesc ca esti in perioada de proba, asa ca poti sa-ti dai demisia fara s-o motivezi si fara a fi nevoie sa efectuezi perioada de preaviz.
Si daca nu esti in perioada de proba poti sa-ti dai demisia oricand, doar ca va trebui sa mai lucrezi si in perioada de preaviz.
Si faptul ca nu-ti place deloc munca pe care o faci poate constitui un motiv de demisie, nu este obligatoriu sa invoci altele.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii zici ca nu e pentru tine job ul si gata pleci.

Daca daca nu sunt indiscret ce specialitate ai tu in IT? vreo facultate ceva? ca profilul de liceu nu iti da specialitate

| laur12 explică (pentru suntserios):

Nu am spus ca am studii superioare. Ca am denumit-o eu "specialitate" e altceva.Am experienta ca sa zic asa si cunostinte avansate, acum intelegi ce zic?

| suntserios a răspuns (pentru laur12):

Eu inteleg, dar crezi ca un angajator o sa intelegea ca in realitate nu ai nicio calificare? ma indoiesc. Eu zic sa profiti de sansa asta, tot mai inveti cate ceva

| K0sti a răspuns:

Stai acolo unde esti ca e o experienta buna. Pune osul la treaba! Multe firme de IT se ocupa si cu sisteme de supraveghere. Daca asa o sa faci pe unde te duci, nu o sa fac purici multi pe nicaieri!

Experienta asta se aduna la portofoliu si va fi un atuu pentru tine atunci cand vei schimba locul de munca! Stai macar 12 luni, asta un aspect! Si niciodata sa nu pleci de la un loc de munca pana nu ai altceva gata aranjat! Niciodata nu se face asta! Intai iti pregatesti terenul si dupa aia faci pasul! Greu cu voi...

| OoBunnyoO a răspuns:

Stai aici pana gasesti un alt loc de munca. poti cauta alt ceva in paralel. Dupa s-ar putea sa ajungi sa iti dai demisia si sa dureze mult prea mult pana gasesti altceva. iar daca demisionezi acum, experienta asta nici nu o poti pune pe cv si nici nu o poti mentiona. In ochii angajatorului, un angajat care a plecat dupa cateva saptamani de la angajare de la un alt loc de munca, da foarte prost.

| Nonameagain a răspuns:

Vad ca vrei sa stai pina dupa sarbatori, probabil ca sa incasezi niste bani.
Ei au cerut om fara experienta, stiind ca il pot forma la locul de munca. Avind colegi in varsta, este un avantaj: au experienta si rabdarea de a te instrui. Nu te panica inutil. Daca stai pe linga colegi, s-ar putea ca pina dupa sarbatori sa-ti placa. In afara de asta, (ATENTIE!) putini angajeaza oameni fara experienta. E bine sa ai ceva vechime cind iti vei gasi un loc care sa-ti convina. Ai o oportunitate, nu o irosi!

| laur12 explică (pentru Nonameagain):

Nu vreau sa stau pana dupa sarbatori doar ca sa incasez niste bani. Chiar deloc! Doar ca mi s-ar parea aiurea ca dupa o saptamana, doua, sa plec. Asa dupa o luna, doua, pot sa spun ca nu am reusit sa ma adaptez si atunci poate ca ma inteleg ce de acolo. Dar asa... dupa o saptamana cum pot sa spun asa ceva?! Si multumesc pentru sfat!