| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o problema, si tot ce o sa spun aici o sa fie adevarat.Prietenul lui sora'mea a propus sa mearga cu ea in Spania inca din februarie pentru o vacanta.Parintii mei il cunosteau pe prietenul ei si parea ok. Ea s-a rugat foarte mult de parinti sa mearga acolo pentru o scurta vacanta.Parintii mei au spus ca daca v-a lua bacul o va lasa sa plece, ea a luat bacul si pe 18 iunie a plecat in Spania. Ea a pus ca v-a sta maxim 2 saptamani. a trecut o saptamana, au mai trecut doua si parea ok, ea dadea sms pe telefon, vorbeam pe mess etc. dupa a treia saptamana s-a mai schimbat, nu vrea sa ne spuna cand v-a pleca de acolo, spunea ca este un secret ca pe o gluma.si a continuat asa pana astazi.cand mama i-a dat mesaj sa ii spuna cand se v-a intoarce de acolo ea a spus ca e viata ei si face ce vrea.mama s-a enervat rau si a inceput sa planga. a zis ca vine cand vrea ea ca este majora si poate face ce vrea.si categoric mama a inceput sa planga cand a vazut ce a scris. ea sta la cumnata ei, adica sora prietenei lu sora'mea. a spus ca prietenul ei a plecat deja cu avionul din spania cu cumnatul lui si si ea a ramas acolo cu cumnata ei.nu stiu ce sa mai fac sa vina acasa, sunt disperat si eu i-am dat o groaza de sms sa vina si tot nu vrea.cand il voi vedea pe prietenul lui sora'mea prin oras cu siguranta il voi bate rau, stiu ca nu e bine ce fac dar vreau sa ma razbun. l-am mai batut de multe ori din multe motive si a stat si in spital.stiu ca nu e bine da alta solutie nu aveam.
Vreau sa va intreb cum o fac sa vina acasa? ca sunt disperat si mama, tata in seara asta nu este acasa dar va afla maine.De cand a plecat in Spania s-a schimbat radical.am nevoie de sfaturile voastre.va rog!

10 răspunsuri:
| XDarkAngel a răspuns:

Poate ca suna ridicol, da ar trebui sa te interesezi si daca nu e obligata sa stea acolo sad. s-a mai intamplat, si am vazut si cazuri reale ca fix in spania o plecat o fata cu prietenul ei si acolo o obligat-o sa munceasca si sa le zica parintilor ca nu mai vrea sa vina si ca-i bine, si de fapt nu era. dar ar trebui sa-l mai intrebi pe prietenul ei despre ea ce face si dc nu mai vrea sa vina si daca parintii vostri se cunosc familia voastra sa vorbeasca cu a lor si sa mergeti acolo so luati sau so comvinga familia voastra pe a lor so dea afara sau ceva. parintii trebuie sa fie cei care actioneaza in cazul asta, nu prea are rost sal bati pe ala.
succes happy

| harciog a răspuns:

Mai baiete, numarati pina la 5 toti trei cei ramasi si trageti aer adinc in piept caci prea scumpa dumitale surioara si preafericita dumnealor fiica,s-a cam maritat mai si mai du-te dreacu cu bataile tale prostesti care, dupa cum s-a demonstrat, n-au avut nici un efect.Lasati oamenii sa traiasca fericiti.

| Alex_8669 a răspuns:

Poti sa ii spui ca va lipseste foarte mult! Spune-i ca mama voastra a inceput sa planga si este foarte suparata ca nu se mai intoarce! Daca asta nu o va convinge sa vina nu prea stiu ce este de facut. Succes!

| summer12 a răspuns:

Eu una ma bucur ca l-ai caftit. Vreau si eu un frate ca tine. haha. E curioasa treaba cu sorta. Da' ea acolo din banii cui traieste? Munceste? N'o sa dea greu peste ea in curand oare? Sau chiar asa se descurca.Nerecunoscatoare si imatura. Mi-e mila de parintii tai. Sa nu excludem ca poate are si ea un motiv ascuns, care ar puteao justifica. Trebuie aflat insa. Incearca sa stai tu de vorba cu ea mai la sentiment, invocati putina sinceritate, intreab-o daca prin astfel de tratament si vorbe isi rasplateste ea familia? Da's fel si fel de oameni pe planeta asta, unii mai insensibili ca alti. Ca so aduci acasa.nu stiu. poate printr-o amenintare? promisiune?

| amc a răspuns:

Pai e complicat...Incearca sa vorbesti cu prietenul lu sorta daca il vezi prin tara si sa o convinga pe sorta sa se intoarca.
S-ar putea sa nu vrea ea sa vina din cauza incapatanarii ei sau din alt movit mai grav.(sa fie fortat sa stea acolo si sa fie obligata sa le zica alor tai ca nu se mai intoarce). Poate i sa intamplt ceva nu vrea ca ai tai sa afle.Sunt multe motive.
Ca sa o convingi sa vina cu siguranta acasa sa ii zici ca ai nevoie de ea pentru ca a decedat cineva din familie si ca ai nevoie de ea sau alte chestii care crezi tu ca merge pentru a convingeo sa vina.
Dar daca nu o poti convinge si nu vrea poate insemna ca e obligata sa stea acolo.Nu stiu ce sa zic...

| sNukki a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa faci ca sa vina sora ta acasa... dar am o banuiala cum ca ar fi insarcinata laughing nu stiu de unde mi-a venit ideea asta, dar uite-o... si poate ii este frica sa nu aflati voi. nu stiu. la chestia asta ma gandesc eu.

| Zuzy_5165 a răspuns:

Eu zic mai binee sa va duceti in spania sh sa o cautati!

| matateiubeste a răspuns:

Sa se duca unu` din parinti tai in Spania sh sa nu`i spuna ei nimic Sj cand ajung in spania sa incerce sa vorbeasca cu ea da` nu ca unu` din parinti e acolo! Asa sa vorbeasca s`o intrebe cum e pe acolo sh tot asa sh dupa sa ziica ca pe ce strada sta da` s`o intrebe asa la gluma! nu stiu daca e bine asta mi-a venit pe moment da1 sper sa te ajute :*! Mult noroc :*

| CeQe a răspuns:

M-am mai linistit un pic.Nu este obligata sa stea acolo, doar este ea nebuna ca ii este frica sa nu o dea mama la facultate.de aceea nu vine.dar ea acum si-a dat seama cat a facut-o pe mama sa sufere si a spus prin sms ca luni isi va cauta bilet de avion.nu stiu cat de adevarat e dar sa vedem.Si nu este obligata sa stea acolo.v-am mai spus ca e ea nebuna.Cumnatul meu a luat azi avionul spre Romania.Dar cand va veni.sigur il voi mai bate odata.happy
Sper sa se rezolve aceasta problema.

| xGabriella a răspuns:

Sa se duca unul dintre parinti in Spania.