| Nala38 a întrebat:

Deci ma simt cel mai TAMPIT om de pe pamant! Deci marti la prima ora am dat teza la romana (sunt pe clasa a 7-a). Am invatat pentru teza o saptamana intreaga, daca ma intrebai ceva stiam tot. Cand ne-a adus tezele (ce frumos! Te trezesti si direct la teza!), frate, deci tremuram pe mine de parcam teza aia e cel cel mai important lucru de pe pamant. Subiectele mi s-au parut usoare, nu m-am grabit deloc, ba chiar am terminat printre ultimii si m-am si verificat.

Azi cand ne-a adus tezele, nota 5! Ce dragut! Deci imi venea sa ma bag sub pamant! Ma rog, cea mai mare nota din clasa a fost 8 (din 20 decopii doar 2 au luat 8). Am calculat de vreo 10 ori punctajul dar tot acelasi iesea.

Anul drecut nu am invatat NIMICA si am luat nota 9. Cand am plecat de la scoala parca ma simteam mai bine, si tot timpul merg la bunica mea dupa scoala pentru ca e foarte aproape de scoala. Cand ajung acolo, surpriza! Era si tata acolo.

Cand l-am azut parca inghetasem, mi-e frica sa ii spun nota. Am inceput sa plang si m-a intrebat ce am patit (mentionez ca parintii nu m-au batut sa zbierat la mine niciodata pentru o nota). I-am zis ca am luat 5 la teza si doar cand ma gandesc la chestiia asta imi vine sa ma incui in camera si sa plang. A inceput sa rada un pic si sa spuna "Pentru asta te stresezi?". Nu stiu ce m-a apucat si am zbierat sa ma lase impace si m-am pus in pat si am inceput sa plang de ma usturau ochii. Am sunat-o pe mama ca sa stie ca am ajuns si plangeam se nu mai puteam si m-a intrebat ce este si i-am spus de nota si a incercat sa imi explice sa nu ma stresez din cauza asta, am tipat la ea sa ma lase in pace si i-am inchis telefonul.

Tata incepuse sa ma critice ca am zis ca am stiut, ca a fost usor, si ca dupa cateva zile nu o sa imi mai pese de asta. Doar bunica mea nu ma certa si zicea sa nu mai ma consum pentru asta. Ma rog, m-am dus la baie sa ma schimb de hainele de la scoala, si l-am auzit pe tata spunandu-i la bunica mea geva de genul "Copilul ista nu invata nimica! Tehnologia asta e numai in capul ei! Daca ii pasa putin de scoala invata de rupea!"... Cand am auzit imi venea sa numai ies din baie.

Nu stiu de ce se comparta asa! Cand luam note mai mici (de exemplu un 6 sau 7), nu ma certa si ma intreba unde nu am stiut, si mama la fel, si nu ma certau. Acuma dintr-o data tipa la mine etc. Imi este frica de mama ce o sa zica pentru ca i-am inchis telefonul si profa de romana e client ei la coafor (mama are propriul ei coafor).

Intrebarea mea este : Cum pot sa nu mai ma stresez din chestia asta? Doar cand ma gandesc imi vine sa ma inchid din camera si sa plang!

P.s. : Asta este cea ma MICA nota luata in viata mea! Si este si primul 5, deci puteau sa spuna ca e prima oara si na/

FUNDA si scuze ca a fost plictisitor tongue

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu ai cum să iei 5 dacă chiar zici că știai, poate doar credeai că știi și nu știai ceea ce nu te face cel mai tâmpit om de pe Pământ, dar te face totuși tâmpit.

| Eastwood a răspuns:

Nu a fost plictisitor.
Ai luat prea in serios aceasta teza, desi stiai tot, aveai emotii, ele te-au derutat. Sunt si lucrari mai importante ca si o teza, cum ar fi examenul ce il vei da in clasa a8, dupa BAC-ul, si daca mergi mai departe, licenta, masterul, doctoratul.
Iei totul prea in serios, daca ai invatat si stii, nu ai de ce sa-ti faci griji. Mergi fara emotii la lucrari!winking