| anyta_1260 a întrebat:

Buna tuturor.Nu mai pot sincer imi vine ca sa ma omor.Mama mea in ultimul timp(cam de jumatate de an)a incepun sa ma injure de toti dumnezeii si toate crucile.Tot in ultimul timp am inceput sa invat prost(de cand a inceput scoala). Am luat la test la matematica 4.Cand am aflat imi venea sa lesin acolo.Mama m-a pedepsit fara calculator.Am zi ca am sa ma repar...Am dat teza si cand a adus-o si am aflat ca am luat 4 mi-a picat cerul in cap, am inceput sa plang sa tremur.Mama daca afla de 4 la teza ma omoara de bataie ca nu e prima data cand iau nota mica si stiu cum e.Imi vine sa ma omor ca a scap de lumea asta cruda. Spuneti-mi si mie unde sa ma duc? Ce sa fac? Imi vine sa fug de acasa.Cine ma poate intelege? Exista un pshiolog pe aici? Am uitat sa precizez ca fac 14 ani pe 17 ianuarie...

Răspuns Câştigător
| Andreee a răspuns:

Imi pare sincer rau.
Si eu am trecut prin astfel de situati. Pur si simplu am recunoscutsi i-am spus ceva de genu`:-''Mama, imi pare foarte rau pentru ca nu am reusit sa iau o nota mai mare, iti promit ca, la urmatorul test/teza voi lua o nota mai mare, pentru a`mi salva media si, pentru a intra la un liceu bunisor.''Eu asa procedez. Dar si tu trebuie sa te tii de promisiune.La urmatorul test, invata putin pentru a lua macar un 8. Cere`le si prietenelor tale un sfat, cere`le sa iti acorde 15 min.pentru a te descarca. Sper ca te-am ajutat:*

NU UITA:FII SINCERA, TRECI PESTE TEMERI, PESTE REGRETE.
Apropo La Multi Ani frumoaso`!`.

Sper ca merit si funda:*

17 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Meditatii la matematica, sau macar incearca sa inveti cu un coleg/colega-macar acum in vacanta.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Auzi?
Dar sa inveti mai multi, crezi ca poti?
Mama ta iti vrea binele in legatura cu scoala, si nu realizezi cata nevoie ai de ea.
Roago sa te dea la meditatii eventual.
Doamne, cum, moarte? Pentru o nota? Fratemiu avea o vorba, si eu am luat 6 in teza la geogra, profa e o vaca, si am plans in ziua aia, si mi-a zis"Nu esti elev daca nu iei toate notele"
Mama ta nu te va omora, mai bine ii spui tu ca ai luat 4, ii spui ca ai vrut sa afle de la tine, e mai bine asa.
Probabil crezi ca viata e foarte dura in cazul tau, dar nici macar nu ai comparat cu alte persoane.
Viata merge inainte, indiferent de ce se intampla, sunt numai obstacole.

| Sallatiny a răspuns:

Ori ii explici mamei tale cum sta treaba ori daca te va bate eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la DGASPC (Directia Generala de Protectie a Copilului) si ei vor decide ce sa faca, ori t evor baga in casa de copiii, ori o vor face pe mama ta mai intelegatoare. (99% ei fac parintii sa inteleaga si sa nu ajunga sa duca copiii in casa) la multi ani pentru 17 ianuarie! sa ai multe impliniri in viata si tot ce iti doresti:*

| stefan97nic a răspuns:

Sal sa nu faci greseala sa te omori sau sa fugi de acasa ca nu are rost.Plus ca ai doar 14 ani. Dar gandeste-te ca poate i-ai facut tu ceva de aceea te injura. Iar daca nu stie ca ai luat 4 in teza spune-i alegeti un moment oportun cand ea nu e nervoasa cand e linistita.Si stai linistita ca o sa se rezolve problemele. Sper sa scapi de ele si sa nu faci greseala sa te omori ca mi-a ajuns de atatea sinucideri. Iar acum iti pun ceva ce nu are legatura cu problema ta eu fac 14 pe 24 ianuarie

| Sconcsiş a răspuns:

Invata... Asa nu o sa mai iei note mici!

| Anddrea a răspuns:

Poate ca mama ta are probleme si e suparata din alte cauze si isi varsa nervii pe tine. Asa se intampla de obicei. Dar tu incearca sa vb frumos cu ea, s-o intelegi, sa-i spui ca esti alaturi de ei. Fa in asa fel incat sa existe o relatie intre voi 2. Nu numai sa va certati. Arata-i ca esti alaturi de ea chiar daca ea e dura si rautacioasa. Asta o va impresiona si nu se va mai purta asa rau. Problemele ei vor trece la un moment dat. E nevoie doar de rabdare si intelegere. In legatura cu scoala sunt sigura ca nu mai inveti bine din cauza problemelor cu mama ta. Incearca sa te detasezi, sa-ti gasesti timp si sa te relaxezi si sa inveti. Nu sa inveti de frica. Invata pentru tine. Si vezi ca trebuie sa existe un psiholog al scolii pentru mai multe sfaturi. Vorbeste cu el fara rusine. Ai grija si nu te mai gandi la moarte. Dumnezeu ti-a dat viata si tu nu ai dreptul sa ti-o iei. Trebuie sa-ti infrunti problemele si sa nu renunti. In final totul se va termina cu bine.

| Hisaya a răspuns:

Am eu un raspuns. Invata!

| SweetBabyGirl a răspuns:

Off...imi pare atat de rau.si eu am aproape 15 ani si stiu cum te simpti sad incerca totusi sa iti faci curaj si sa repari nota mica de la mate. dar la celelate materii ai note mai mari? ca poate nu te descurci la mate.( cum nici eu nu prea stralucesc) cred ca esti in clasa a 7a sau 8a. a 7a e foarte grea daca treci de anul asta cu bine o sa faci fata in a 8awinking asculta muzica pe care o placi.eu una cand sunt trista ascult tokio hotel sau evanescence.eu asta fac.si vorbesc cu prieteni mei. daca vrei poti sa iei id ul meu: Luciana_rock_4ever si vorbim mai mult acolokiss Chiar stiu cum e sa suferi din cauza asta.si sa vrei sa te sinucizisad sper totusi sa iti treaca:* pup:X:X si amintesteti SINUCIDEREA E NUMAI PT LASI!

| ADA_4337 a răspuns:

Sa nu te gandesti niciodata la astfel de gesturi. Viata este cel mai de pret dar de la Dumnezeu, si numai El este indreptatt sa ni-l ia. Atunci cand ai probleme, sa te gandesti ca alti oameni au altele mult mai grele. Incearca sa vorbesti cu psihologul scolii, si iti mai poti cauta alinarea si in rugaciuni si Biserica. Nu uita: Dumnezeu TE IUBESTE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele parintilor tai astfel: stiti cum este sa inveti si nimeni sa nu aprecieze? nici nu ma pot concentra din cauza lacrimilor pe care mi le provoaca mama injuranduma...eu chiar sufar si poate nu ma credeti dar pentru mine este greu sa ascult ceea ce propria mea mama imi spune, ma injura ca pe un caine vagabond si din cauza asta nici nu mi pot sa ma concentrez la scoala, mama incearca sa intelegi ca daca atata pot sa invat atata voi face si oricum inainte sa incepi sa ma injuri, eram o eleva foarte buna "big grin

| emignon a răspuns:

Bună seara. Dar cu psihologul școlii ați vorbit? Domnia-sa ce zice?
Poate o fi bolnavă psihic și are nevoie de ajutorul unui psihiatru. Un apel la 112 când sunteți bătut sau vă simțiți viața amenințată, poate face mult bine. Și despre mine mama mi-a zis că numai în cealaltă lume îmi e locul. Acum, aștept să văd ce va fi și cum mă va ucide. Dacă se va întâmpla, vom fi mucenici. Vom fi duși acolo unde ne așteaptă răsplata și fericirea pentru totdeauna.
Dar asta numai dacă Universul decide să ne ia, sau nu. Fiindcă locurile la fericire sunt ocupate și acolo. Dar aici ne putem crea fericirea când dorim. Depinde doar de noi fericirea sau nefericirea?
De ce ați pune capăt la 14 ani? Pun pariu că încă nici nu aveți cartea de identitate. Dacă ați ști ce frumoasă e...

| Catti a răspuns:

Nu este un capat de lume eu am avut 3 in teza si cu meditatii am ajuns sa fiu prima din clasa. Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui "Mama, vezi bine ca nu ma descurc la matematica. Crezi ca rezolvi ceva daca ma bati? Mai bina ajuta-ma bagandu-mi un meditator" si poate va intelegewinking

Bafta :X

| aLeks_4722 a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema, dar nu imi e frica de ea. pur si simplu mi'e rusine sa ii spun ca am luat o nota mica, stie ca nu invat bine, dar ma simt eu naspa sa ii spun. desi de cele mai multe ori, daca ii spui e mai bine, gandeste-te daca afla de la altcineva, o nota poate o poti acoperi, dar una luata intr'o teza, mai greu. asa ca mai bine ii spui ca daca da in tine si tipa la tine nu rezolva nimic, nu o sa iti mareasca media, spune'i sa vorbeasca cu tine si sa te inteleaga, ca iti e greu. sper ca ti'am fost de folos. si cum au spus si cei de mai sus, MOARTEA NU E O SOLUTIE!

| Lorennnaa a răspuns:

Eu cred ca cel mai bun este sa vorbesti cu mama ta sa vezi ce se intampla.sinuciderea nu e o solutie nici fuga de acasa.roagal pe tatal tau sa te inteleaga el...sa va puneti intr-o seara toti sa discutati. daca nu rezolvi nimic inseamna ca nici pe un site nu te va putea ajuta nimeni.parerea mea.la 14 ani asa e.totul trebuie sa fie cum vrem noi... dar trebuie sa o intelegi si tu pe mama ta. Sper ca acest sfat sa iti fie de folos!

Succes!

Sinuciderea si fuga de acasa NU E O SOLUTIE!

P. S. Fundaa?big grinbig grin

| Tzygy a răspuns:

Mnahstraight faceLa multi ani!, incearca sa-i exlici (inainte sa-i zici ca ai luat 4laughing ) ca datorita ei iti scad notele, si ca te simti mai nesigura, ai depresiistraight face, zii sa te ajute sa incerce sa-si revina! si zii de 4, dupa vreo 2-3 zilebig grin ca sa nu zica ca a fost o scuza discutzia voastrawinking...

funda smug?:X

| Vanilla_7184 a răspuns:

Lasă-mi id-u tău prin mesaj privat, poate te pot ajuta.>big grin

| Diana_8555 a răspuns:

Nu trebuie sa te sinucizi! Asta este viata. Nu trebuie sa te sinucizi sau sa fugi de acasa numai din cauza unei note.Asa se mai intampla.Fratele meu a fost corigent la mate si nu a fost certat de mama. Tu trebuie sa vb cu ea, ca sa poti sa-i spui ca iti pare rau...si ca nu o sa se mai repete si ca o sa inveti mai mult la urmatorul/oarea test/teza.

Sper ca sfatul meu a fost putin de ajutor!

BAFTA!big grin