| Trixy65 a întrebat:

Am nevoie MARE de ajutor, va rog sa cititi cu atentie! Parintii mei sunt cam ciudati. Cateodata sunt parintii care ii vrea fiecare copil, iti cumpara ce vrei si nu te cearta nici daca iei un 3 la teza, si cateodata te certa doar daca nu porti o ce vor ei (asta mai mult la mama). De exemplu, ieri cand eram pe masina, imi puneam centura, si a cazut ceva, si tata imi zice ca a cazut ceva. Imi repeta asta inca de 2 ori (eu imi puneam centura) si i-am zis "Bine! Am vazut! Ce vrei sa fac? Voi lua chestia aia dupa ce imi pun centura!"... Dupa asta imi zice "Ce ai fata? Ai probleme cu capul? Trebuie sa merg cu tine la un doctor sa vada daca esti nebuna", si o zicea destul de serios. Dupa asta, mama si tata tot spuneau ca nu sunt recunoscatoare deloc, nu merit nimica, sunt nebuna, sunt prea rasfatata etc.

Cand ei ma insulta, ma doare ENORM. Dupa ce cea mai buna prietena a mea, SINGURA persoana care nu ma judeca si ma intelegea (cititi http://www.tpu.ro/......eam-de-la/ ), sunt serioasa in aproape tot ce fac, nu zambesc mai deloc, ma enervez repee etc. Sunt in clasa a 6-a, semestrul 2, iar cand am dat teza la mate in sem. 1, am luat 4. Am mers plangand acasa, si tata m-a intrebat ce este, si cand a aflat m-a luat in brate si a zis sa nu mai plang. Cand el si mama au vazut lucrarea au zis "Cei cu nota asta?! Nu ai facut mai nimica la lucrare!". Am incercat sa il calmez, sa le explic ca ma emotionasem (cand dau teste sau teze sunt stresata) si ma stresasem, si casata e, voi invata mai bine, dar ei erau super suparati si au zis sa imi fie super mega rusine. Niciodata nu m-au batut pentru o nota.

Miercuri spre joi seara sapt. care a fost, nu am dormit mai deloc pentru ca stiam ca dam lucrare la romana, cred ca am dormit doar 3 ore (m-am culcat la 22:00 si am adormit la 00:00, m-am trezit la 02:30 si am adormit iar la 5:00), cred ca din cauza stresului. Cand am ajuns la scoala, a trebuit sa merg la sport cu stres (poveste lunga), dupa aia la istorie era sa dam test din toata materia din cauza a 4 copii care nu taceau din gura toata ora, dupa aste 2 ore eram super stresata si obosita, de ma puneam pe jos si dormeam. La mate ne-a dat test surpriza, si credeam ca e o gluma... Stiam toata lectia si formulele, dar acuma eram prea stresata ca sa mai pot gandi. Cand m-a chemat profa cu caietul, era putin nervoasa (a dat vreo 5 de 1 la copii dinaintea mea), si a taiat mai tot si mi-a dat unu. Cand am aflat nu stiam ce sa cred. Noroc ca doamna a scris nota in creion si ne va da un alt test. Eram atata de nervoasa si stresata din cauza notei, incat imi venea sa ma sinucid doar de frica parintilor. Mama in fiecare dimineata imi repeta "Sa fii atenta la mate", ea vrea sa fiu cea mai buna la mate, si sa am media 10, dar nu pot. In ultima sapt. din sem. 1 am luat 10, 9 si 7 la mate. Daca as spune adevarul, nu mar crede.

Din cauza lor am inceput sa ma tai pe mana cu lama (va rog NU ma judecati!), pentru. ca NU mai suport sa ma streseze si sa imi spuna ca nu ii iubesc etc. As vrea sa pot sa le spun tot ce simt pentru ei, dar imi e frica. Eu tin ENORM de mult la ei, dar eu sunt mai rece, imi place sa stau doar la mine imi camera, nu sunt prea sociala. Din cauza stresului am ajuns sa ma tai pe mana, in speranta ca vor vedea taieturile si ma vor intreba ce este.

Intrebarile :

1. Credeti ca se vor supara de nota de la mate?
2. Cum pot sa le explic ca toate astea ma streseaza?
3. Eu cred ca e doar vina mea. Voi ce credeti?
4. Cred ca daca le arat taieturile o sa ma creada nebuna?

FUNDA

P.S. : Am 12 ani

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Ai un stres continuu si nejustificat. Daca pentru niste lucrari faci asa, pai cand o sa fii in sesiune sau o sa ai bacul, ce mai faci? Te arunci pe geam?
Viata e facuta din momente stresante, la scoala, la serviciu. Calmeaza-te!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Imi pare rau pentru tine,sincer,stiu ca ti-am mai raspuns la o intrebare de curand,nu imi pot da seama de ce parintii tai se comporta asa, tu nu ai nici o vina ei pun presiune pe tine si nu poti gandi calumea in situatii de stres, si cred ca se vor supara pe nota asa ca eu zic nu le spui de ea dar incearca sa le zici ce te apasa ce probleme ai, chiar daca se comporta cum ai spus tu nu cred ca te-ar uri sau ceva de genul asta(doamne fereste) cred au si ei problemele lor chiar nu imi dau seama de ce au comportamentul asta ei ar trebui sa te ajute nu sa puna mai mult presiune pe tine comunicarea este solutia pentru orice situatie dar nu trebuie sa fii asa stresata, mai vorbeste cu pshihologul scolii cred ca e singurul im momentul asta care se poata ajuta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!