Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

in ultima vreme ma cert incontinuu cu prietena mea. Ea sta la mine de la 1 luna dupa ce am inceput relatia. In prezent avem 1 an si 7 luni. in ultima vreme s-au zis niste vorbe din partea bunicii mele pentru ea care au suparat-o iar ea m-a pus si ma pune in continuare sa aleg intre ea si familia mea. Eu nu pot renunta la familie si de aceea avem certuri majore si discutii privind relatia noastra in FIECARE zi. Cum as pute sa impac si capra si varza?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti impaca si capra si varza. Nici o femeie normala nu te-ar pune sa alegi intre ea si familie. Femei sunt o mie, bunica e doar una, asa ca alegerea este foarte clara si logica. Discuta serios cu ea, spune-i ca familia ta este si familia ei si ca trebuie sa o respecte si sa accepte ca pot aparea greseli. Nu este cazul sa faca din tantar armasar, daca bunica a zis ceva rau, sa se gandeasca ca este batrana, ca fara ea tu n-ai fi pe lume, deci ea, ca partenera a ta, ii datoreaza foarte mult si trebuiesa ii ierte eventualele greseli. Daca nu poate trece peste asta de dragul tau si din respect pentru bunica ta, inseamna ca nu merita sa mai pierzi timpul cu o astfel de femeie. Oricum, ceea ce a zis bubnica este una devar, deci nu e deloc motiv de suparare. Si daca i-a cazut prost, tinand cont cate ii datoreaza bunicii tale, era normal ca a doua zi sa uite desuparare si sa revina totul la normal.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Certurile astea sunt firesti. Se stie bine ca in general (nu zic ca nu exista si exceptii) familia baiatului, in special femeile din familie: mama, bunica sunt usor sceptice in privinta fetei si ii gasesc mereu mici/mari defecte.

Si sa nu uitam de diferenta de varsta, sunteti generatii diferite, automat de aici si perceptii, gandiri diferite.

Probabil ce i se pare normal iubitei tale, bunicii tale i se pare anormal si tot asa.

Prietena ta este de inteles, atata timp cat aman2 ati ales sa locuiti impreuna, ati facut o alegere importanta care presupune multa intelegere si toleranta din partea amandurora.

Prietena ta trebuie sa-si calce putin peste orgoliu si sa depaseasca faza, daca sentimentele ei pentru tine sunt puternice. Asta nu inseamna ca n-are dreptul sa fie suparata o perioada.

Iar tu, nu trebuie sa alegi intre familie si ea, insa trebuie sa realizezi ca ai facut un pas important si nu trebuie sa permiti bunicii tale sau oricui altcuiva sa aduca vorbe la adresa ei, fie jignitoare fie cu subinteles. Fii putin mai impunator.

Si nu in ultimul rand, TIMPUL. El o sa fie factorul decisiv. Nu aveti decat 2 variante, ori situatia se amelioreaza si va continuati povestea de dragoste, ori situatia se inrautateste si drumurile voastre se despart.

Succes

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pune-i pe toti fata-n fata si cadeti la intelegere, intai casatoriti-va si spovediti-va

| Caro34 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu iubita ta, sa o faci sa inteleaga ca orice om e intreg daca ii are pe toti ai lui aproape de el. Explica-i ca bunica ta a trait alte timpuri, viata ei a fost altfel si ca uneori mai greseste si ea, ca-i om. Posibil ca iubita ta are ea ceva pe suflet ce o deranjeaza mult de tot! Unii oameni spun ca e mai bine sa te casatoresti si sa te muti la casa ta, dar numai cu sotia! E clar ca la tine-i un conflict de interese intre generatii pe care tu nu-l percepi asa de dur fiindca sunt ai tai, insa ea e straina si nu-i obisnuita cu ei! Noi, copiii, le mai acceptam defectele alor nostri din perspectiva ca au facut enorm pentru noi, dar pentru prietena ta, ce au facut ai tai? Si daca au facut ceva; ea va spune ca nu-i suficient si vesnic vor exista probleme fiindca vine din alt mediu si percepe totul altfel. Imi pare rau ca mereu e asa! Totul sta in puterea omului de a fi influentat si a influenta schimbarile lui! Asta-i unul din motivele care le au mereu tinerii cand se muta separat de ai lor - sa nu exista astfel de certuri si sa nu fie pusi intre ciocan si nicovala. Fii tare! Vorbeste cu iubita ta totul si incearca sa o faci sa priveasca cu alti ochi discutiile in contradictoriu cu ai tai. E greu, dar nu imposibil! Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu as putea sa zic nici familie nimic pentru. Ca ma ajuta foarte mult financiar iar daca le- as zice ceva sunt sigur ca s-ar supara. Vorba care s-a zis era ceva de genul ca cineva o intreaba pe bunica daca prietena mea e nepoata ei iar ea a raspuns " nu e ca nu imi poarta numele" iar partea mai rea a fost " este colega de camera, de pat" happy. Astea au fost vorbele spuse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu as putea sa zic nici familie nimic pentru ca ma ajuta foarte mult financiar iar daca le- as zice ceva sunt sigur ca s-ar supara. Vorba care s-a zis era ceva de genul ca cineva o intreaba pe bunica daca prietena mea e nepoata ei iar ea a raspuns " nu e ca nu imi poarta numele" iar partea mai rea a fost " este colega de camera, de pat" happy. Astea au fost vorbele spuse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu a spus la suparare. doar ca asa vorbeste ea.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Tu hotarasti pe cine vrei sa ai aproape in viitor, cu cine vei avea un copil, cu familia sau cu iubita ta? De ce bunica nu isi vede de treaba ei, ceea ce a zis este adevarat sau vorbe spuse la suparare? Daca este adevarat ce a zis bunica trebuie sa lamuresti asta cu prietena ta

| petre059 a răspuns:

Nu trebuie sa renunti la fimilie si nici la ea daca o iubesti, poti sa ai o discutie cu cei din familie de fata cu ea, sa va lase in pace si sa numai comenteze.Stii e o vorba lucrul amestecat miroase a..., tocmai de aceea ar trebui sa pui piciorul in prag si fiecare sa isi vada de "patratica" lui.

| Anastasia1997 a răspuns:

Buna! Nu poti sa renunti la ea si nici la famili.Incearca sa vorbesti cu ai tai si sa le explici ca langa aceea fata esti u implinit si ca te vezi in contunoare alaturi de ea indiferent de ce s-ar intampla. Spune-le ca nu au cum sa te oblige cu cine sa stai si cu cine nu ca asta e viata ta si u decizi.Incearca sa vorbesti cu toti si sa le explici situatia. Vorbeste si cu iubita ta sa fa-o sa inteleaga si sa te sprijine sa treceti impreuna peste toate.E viata ta si u decizi cum si in ce fel vrei sa o organizezi.Ai grija ce faci! :* happy