| Bădika_Loredan_1995 a întrebat:

La mine acasă atmosfera e tensionată, bunica mea bea, are chef de scandal și ne blestemă in fiecare zi, inclusiv pe părinții mei. De fapt și bunicul meu a început să o ia razna din cauza băuturii, intră la noi în casă și vrea să-mi bată părinții. Am chemat poliția și nici macar n-au făcut nimic decât au vorbit. Mama mea plânge din cauza bunicilor că sunt diabolici.
Bunica e o mare bețivă și scandalagioaică, n-a fost la biserică de mult timp, de Sf. Ioan a fost la magazin și a băut mult, ne blestemă, și vrea să ne vadă morți ca să se bucure.
Într-o zi când eram în oraș, traversam zebra și dintr-o dată a apărut din senin o mașină și m-a lovit, am venit acasă cu ghipsul la mână iar bunica mea dansează de fericire că sunt lovit.
Părinții mei nu mai vor să se împace niciodată cu bunicii mei, dacă se mai împac vreodată iar o să se dezlănțuie iadul în casă.
Să știți că asta nu este o gluma!
Voi aveți astfel de haos în casă?
Și mai e ceva, bunica mea are chef de scandal și când nu bea.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

O spun din ceea ce am văzut cu ochii mei, cu o vecină cu un comportament asemănător, care locuia și singură. La un moment dat când s-au săturat să sune rudele, la poliție, au chemat salvarea. De pe salvare, pentru că devenise violentă, au chemat poliția și a fost internată la psihiatrie spitl, spital, apoi la un azil psihiatric, iar după ce a făcut tratament, a venit schimbată total. Tocmai de aceea am scris că trebuie chemată salvarea, nu poliția. Dezalcoolizare în România se face la psihiatrie. Or, bunica, are nevoie de dezalcoolizare și tratament psihiatric!

16 răspunsuri:
| Subsemnatul123 a răspuns:

Va mutati. Nu aveti alta varianta. Sau poate chemati politia s-o duca pe babă la spitalul de nebuni.

| Bădika_Loredan_1995 explică (pentru Subsemnatul123):

Nu se poate, degeaba chemăm poliția că tot nu face nimic, am prefera să o văd moartă în crematoriu

| christine99 a răspuns:

Nu cred laughing așteptați și voi sa dea colțul.

| Stropdeploaie a răspuns:

De ce nu incercati sa locuiti in alta parte cu chirie?

| romeo78 a răspuns:

Ar fi o soluție! Când este beată moartă, cu chef de scandal, chemați salvarea, nu poliția. Spuneți că solicitați salvarea pentru bunica, care a băut și îi este rău. Bineînțeles, că există posibilitatea să fie chemată și poliția, de echipajul de pe salvare. Dar, obligatoriu, bunica trebuie urcată în salvare și dusă la spital. De la urgență, va fi dusă la psihiatrie. Cel puțin la mine în oraș, așa se procedează. Iar, de la psihiatrie, cereți să vă întocmească dosarul pentru comisia de evaluare a handicapului, prin care se pune diagnosticul de demență! Doar, așa, veți mai avea o șansă, căci prin acest certificat, veți putea să o internați des fără acordul ei. Și, poate prin tratament, frica de a nu o interna din nou se va mai liniști!
Acum, se poartă ca o femelă alfa din natură! Ea conduce, ea e liderul, ea domină! Răsturnați, ca și în natură, raportul de forțe!
Nu i se va întâmpla nimic grav, doar se va cuminți, când va înțelege că sunteți 3 persoane contra ei!
E singura metodă de liniște!
Garantez!

| Bădika_Loredan_1995 explică (pentru christine99):

Asta așteptăm și noi, dar când?

| Bădika_Loredan_1995 explică (pentru Stropdeploaie):

Dar de ce trebuie să ne mutăm, dacă ne mutăm ne amenință că ne dă foc la casă, nu glumesc

| Bădika_Loredan_1995 explică (pentru romeo78):

Chiar crezi că este o soluție, dacă vede nebuna aia salvarea fuge de frică și urlă de-al dracul că ne aude toți vecinii. Vecinii nici n-o suferă pe scandalagioaica asta, stai calm că nu merge.

| ziftode a răspuns (pentru Bădika_Loredan_1995):

Wow, mama, romeo ti-a dat cel mai bun sfat posibil, iar tu pui o intrebare negativa care de fapt e exact raspunsul:
DACA FUGE DE FRICA SI URLA, CARE CREZI CA V-A FI REACTIA CELOR DE LA SALVARE?!? NU E CLAR CA E NEBUNA?!?
or sa se duca dupa ea si o sa o ia cu forta la spital, mai ales daca la telefon cand chemi salvarea "mentionezi", cu un ton de ingeras "ingrijorat":

"ne e frica, ca o sa isi faca rau singura"

incearca ce a spus el, nu numai ca eu cred foarte sincer ca o sa mearga, DAAAR

ALTA SOLUTIE MAI BUNA NU AI!

| ziftode a răspuns (pentru Bădika_Loredan_1995):

PS ar trebui sa ii dai omului funda, CHIAR MERITA!

| Bădika_Loredan_1995 explică (pentru romeo78):

Să știi că face scandal și când nu bea, tot la fel se comportă ca și cum bea, nu se schimbă niciodată, dacă ai avea o bunică că ea și vă blestema cum e?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Bădika_Loredan_1995):

Pai tocmai, daca urla cand vede salvarea, ei o sa aiba un motiv in plus s-o ia la spital. Nu fi asa negativist, e o idee pe care nu ai incercat-o.

| romeo78 a răspuns (pentru Bădika_Loredan_1995):

Iertare, dumneavoastră, familia dumneavoastră vă meritați soarta! Atât de mulți dacă ați pus, că am înnebunit! Chiar credeți că am mințit? Chiar credeți că un nebun poate fi luat cu bună voie la spital și internat? Există în fișa salvării o rubrică prin care pacientul dacă e conștient poate semna refuzul deplasării la spital. La spital, la fel! Pacientul consultat are dreptul de a refuza internarea!
Dar, chemând salvarea când este beată, agresivă, veți cere anularea dreptului pacientului pe motiv de alcoolism și violență, va fi transportată la UPU și acolo veți fi puși să semnați actele pentru transport la psihiatrie, iar acolo internarea!
Dar, acum procedați, exact ca în povestea "drobului de sare", dacă o cunoașteți.
E ultimul meu mesaj!

| aXy99 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru romeo78):

Nu cred ca toata familia lui este de vina. Dupa cum vezi doar el a pus intrebare pe TPU si neaga si respinge orice ajutor oferit (ironic). Poate parintii lui ar fi incercat dar nu s-au gandit la asta (inca). Iar el dupa cum vezi este foarte tanar, poate atat il duce mintea sa zica.

| romeo78 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Tocmai pentru că el a pus această întrebare, arată că părinții săi s-au complăcut cu această situație!
De aceea, le-am comparat situația cu povestea "drobului de sare"! Nu provin dintr-o familie fericită, am avut probleme, dar m-am zbătut să le rezolv, nu să mă plâng!
Dar, fiecare, cum își așterne, așa doarme!