| NimicDeAflat a întrebat:

Salut,TPU! Luni 10.06. 2013 la ora de engleza nu si-au facut toti colegii temele iar doamna profesoara de engleza s-a suparat si ne-a dat testare 1.verbele neregulate la past tense(ne-a pus sa le scriem si ne-a dat sa le invatam dar nu ne-a spus ca sunt trecute la past tense si noi in ziua aia am aflat chestia asta pentru ca profa se grabea nu a avut timp sa ne explice in acea zi) asta facea 8 p.Iar 2.trebuia sa traducem o fraza. asta facea 1 p eu am facut doar p 2 ca ceilalti colegi ai mei si toti am luat 2 si 1(p din oficiu la elevii slabi) ceilalti colegi le-au spus parintilor si eu vreau sa fac la fel dar nu vreau sa reactioneze urat cand ii voi spune.Mentionez ca intotdeauna sunt sincer cu ea si acum voi proceda la fel.Dar nu stiu cum sa ii spun ca sa nu fiu pedepsit sau mustrat(mama are o gura mare si un vocabular dezvoltat cu care poate sa-mi faca un discurs de 1 ora pe aceasta tema). Vreau un raspuns rapid plz

2 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Pai eu zic sa ii spui direct.
adica ceva in genu:
-Mama am luat 2 la engleza, ca toti din clasa. A fost un test surpriza si nu e doar vina mea ca am luat 2 e si vina profesoarei pentru ca nu ne-a explicat bine lectia din care am dat test.
Bafta sper sa te ajute happy

| ana5 a răspuns:

Pai ii spui mamei tale ca te-a luat prin surprinde, iar tu nu prea ti-ai invatat, dar nici ceilalti colegi, doamna profesoara nu a avut timp sa v-a explice lectia, etc