| SporeBox a întrebat:

Stiti niste moduri nemedicamentoase prin care pot scapa de fobia sociala? De la un timp de vreme incep sa cred ca toata lumea care vorbeste cu mine o face numai ca sa rada de mine si cred ca fobia sociala este ceea ce ma afecteaza. Am numai un grup de prieteni mai restrans unde ma simt ok dar as vrea sa ma simt asa si cu restul lumii. Faza e ca imi place si o fata si ea mai vorbeste cu mine si nu doar chestii de genul "Ce a mai zis profa de mate?" si pare sa am o sansa sa ma placa si ea dar cateodata am sentimentul asta ca vorbeste cu mine numai ca sa rada de mine si se simte naspa. Ma poate ajuta cineva? De preferat cineva care a mai trecut prin asta dar apreciez fiecare raspuns. Scuze daca am pus intrebarea la o categorie gresita dar chiar nu stiu unde se incadreaza.

Răspuns Câştigător
| Mariarobertina300000000 a răspuns:

In primul rând nu este o întrebare greșită, eu una am trecut prin asta, credeam că toată lumea voia să mi faca rau,sa ma vorbeasca pe la spate,unele senzatii s au dovedit adevărate,altele false.
Ideea e ca nu stii niciodata cu cine ai de aface, de asta e bine să păstrezi anumite lucruri pentru tine,dar nici retras nu bine, gaseste o cale de mijloc,fi prietenos,comunică, mult,iesi cu cine vrei,la un suc, la un film, in parc! Poti da peste oameni minunați sau contrariul, nimeni nu ti poate garanta nimic, nu poti sta toata viata intr o cochilie!
Referitor la fata, e posibil sa te placa, asa cum esti, e frumos, descoper o, vezi ce subiecte pasioneaza( asa descoperi cam ce persoana e si o si cuceresti) ea incearca sa vorbeasca cu tine, chiar si cele.mai nesnificative chestii. Sa te cunoasca, da i o șansă. Poate te va surprinde,daca nu,nu o lua ca pe o dramă,ca pe o lecție.
Referitor la fobie, eu nu am avut o fobie, e mult spus, o rusine exacerbata deoarece nu credeam ca nu sunt destul de bună și mi era efectiv rusine cu cine credeam eu că sunt. Cine esti tu decizi, tu decizi cum te comporți, cum esti in societate, e strict o chestiune de alegere, iar uneori si de context. Ideea e că tu alegi daca trăiești cu această teama sau nu, daca tu nu te ajuți nimeni, dar absolut nimeni nu te va ajuta.
Fa sport, citește, iesi cu prietenii, iar cu timpul fobia va deveni doar o amintire baga.
Ai grija, bafta! Tu iti faci viata! Fa o frumoasa!

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Salut! Ar trebui sa comunici cu cat mai multi necunoscuti, poate ca asa scapi.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Terapie cognitiv comportamentala, se face cu un terapeut/psiholog. O sa fie bine