| Wehrmacht a întrebat:

Nu stiu daca se incadreaza in categoria asta problema mea dar nu prea am gasit alta care sa se potriveasca cat de cat...Deci:
Am o problema cu frica de intuneric care se datorita imaginatie.Deci,nu stiu de la ce se datoreaza dar ma afecteaza rau de tot.Deja am inceput sa devin paranoic rau de tot.Deci,acum nu stiu sigur cat timp a murit tataie si cred ca e si din cauza asta.Mereu mi se pare ca vad tot felul de lucruri ciudate si cateodata horror in intuneric.Imi imaginez tot felul de lucruri.Am sentimentul ca e ceva in spatele meu noaptea in casa dar imi e prea frica sa ma intorc.Mereu cand mi se face frica, fara sa vreau chiar si daca nu vreau imi apar in minte tot felul de imagini care ma speriecrying. Cum pot scapa de lucrurile astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu faci o consiliere psihologică? Te va ajuat să te cunoști pe tine și să-ți învingi temerile!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! inceput cred ca trebuie sa te controlezi sa iti dai seama ca totul se petrece in mintea ta, decesul bunicului nu are treaba cu ce iti imaginezi tu, ori ai o imaginatie bogata, ori prea multe filme sf, horror vizionezi, daca iti e frica de intuneric, foloseste o veioza micuta noaptea pana incepi sa te acomodezi, sa stii ca totul se intampla in mintea ta, uite.eu sunt cu probleme de sanatate de 11 ani, si a inceput sa imi fie frica de incaperi inguste, de cate ori ma duceam la baie, iesem in branci, pentru ca ma gandeam la acel loc ca nu e mare precum camera, si aproape ma scotea lesinata, pana am inceput sa ma autosugestionez ca nu se intampla nimic 3-4-5 min cat stau la baie...deci incearca si tu, fa si tu o rugaciune seara, stropeste locurile cu aghiasma.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Woodenpints: E acceptabil sa critici persoane, nu branse. Un psiholog bun iti poate salva viata, si daca nu era necesara profesia asta, ar fi disparut - pentru ca nu-s cadre de conducere platite din buget. Si nu sunt psiholog happy

Shadow100: Frica de intuneric apare deseori la copii, si la tine sigur e agravata de moartea bunicului tau.
Cel mai bine pentru a scapa de o asemenea temere este s-o infrunti, dar poate e prea devreme si o poti face treptat, cand te simti mai curajos. Normal ca trebuie sa fii atent cand esti nevoit sa te descurci pe intuneric, vazul e poate cel mai important simt. Din fericire avem curent electric si nu e nevoie sa orbecaim prea des. In functie de situatiile in care esti nevoit sa stai pe intuneric poti gasi pur si simplu solutii ca sa nu mai ai de infruntat teama asta decat cu voia ta - adica o veioza sau lanterna la indemana. Cand nu e pericolul sa te impiedici poti sa te joci cu lanterna si vezi ca nu se schimba nimic altceva decat ca vezi mai bine - dar nu vreun pericol real.
Apoi, intunericul are si farmecul lui, poti incerca seara inainte de somn sa asculti muzica pe intuneric sau cu o lumina foarte slaba, inainte de somn.
Alta lucru important pe care sa-l faci, este sa-ti ocupi mintea cu alte lucruri. Mai vesele si care sa-ti ia gandul de la teama ta. Uita-te seara la o comedie si cauta sa nu stai tarziu, iar daca ziua ai activitate in aer liber, seara cand esti obosit intunericul o sa vina si cu o senzatie de relaxare - asta e un fenomen natural si tine de ritmul glandelor care secreta substantele care ne fac ziua vioi si fericiti, seara relaxati si somnorosi.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In mod indirect, evident. Si era un exemplu extrem. Insa in cele mai multe cazuri e vorba doar de modul de viata, pentru ca nu toti psihologii te vor expedia sau amana pe data viitoare pentru a te curata de bani. Am o prietena pe care un psiholog a ajutat-o enorm sa depaseasca efecte ale unei traume. Diferentele le-am observat si eu pe chipul ei. As fi mers si eu, insa bugetul nu-mi permite si incerc sa ma ghidez singur.

| NoChanceForUs a răspuns:

Imaginează-ți că filmele de groază se fac cu 10 sunetiști, 10 cameramani și 1 regizor în spatele scenei.
Am văzut un documentar pe la 9-10 ani.De atunci întunericul era ceva gen: „wtf dude, oricum monștrii sunt pe platoul de filmare."

| Wehrmacht explică (pentru NoChanceForUs):

Mah,asta stiu si eu, nu e din cauza filmelor de graoza, nu stiu de la ce e dar in mintea mea e total diferit de ce vad in ele cu toate ca nu ma prea uit.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Cati ani ai, 15 ani? grow up kid, si eu eram la fel pana cand te obligi sa te uiti la imaginile acelea si nu te mai sperie

| ZvT a răspuns:

Lipsă de maturitate.Ia-ţi un ursuleţ de pluş tot timpul cu tine.

| 220V a răspuns:

Pai uita-te la cat mai multe filme animate si comedi, nu e o gluma si o sa-ti faci alta parere despre intuneric, sper

| AnonimAwesome a răspuns:

Iti joaca mintea feste! incearca sa te duci la biserica la un preot si te va ajuta, crede-ma