| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca este o intrebare cam stupidă, dar am zis sa ascult si sfaturile voastre. Incerc de ceva timp sa ies dintr-o relație si nu reusesc, ma tot întorc si apoi regret, când plec in schimb mi se face dor și așa ma întorc iar. Sunt sigura ca ati trecut mai mulți dintre voi prin situația asta si as vrea sa stiu cum ati procedat pentru a pleca definitiv sau cu ce v-ați ocupat timpul pentru a uita? Astept sfaturile voastre. No bate pls.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Cduncfujndf a răspuns:

Atunci când ieși dintr-o relație, trebuie să te gândești înainte dacă ești capabilă să faci asta cu ușurință sau dacă îți va fi greu.
Înainte să ieși din relație trebuie să vrei tu asta cu adevărat, trebuie să zici că e gata, că ies și că nu mă mai întorc. Trebuie să îți propui asta și să treci peste sentimentele astea de dor, de tristețe.
Înainte să ieși din relație definitiv cu câteva zile înainte îți zici ție singură: O să ies din relația asta, și nu o să mă mai întorc.
După ce ieși din relație, nu ai cum să uiți, decât dacă ai amnezie. Nu trebuie să uiți, trebuie doar să treci peste.
Încercă să te redescoperi pe tine, și încercă să vezi poate ai niște talente pe care nu le-ai descoperit până acum. Încercă să cânți, să dansezi, să desenezi, încerca și sporturi noi.
Dacă nu fă activități care îți plac, poți să vezi un film, să începi să urmărești un serial, să te plimbi pe afară, să gătești rețete noi, să faci o baie relaxantă, să citești o carte, poți să îți iei chiar și un animal se companie.