| WiskeyHIgh a întrebat:

Salut TPU.

Sunt intr-o relatie cu un baiat de ceva timp si observ ca e genul de baiat care e încăpățânat, nu poti sa ii schimbi ideile, nu poti sa-i spui ca a gresit vreodată caci el nu considera asta, nu isi cere scuze niciodată si nu aud de la el niciodată iarta-ma. Mai nou arunca cu vorbe grele cand ii spun ce ma deranjează...Am ajuns la disperare si simt ca o iau razna, nu sunt nici eu omul perfect insa fata de el am o atitudine asa cum merita si asa cum ma trateaza. Am dat si eu cuvinte rele caci m-a adus la limita rabdarii si imi spune ca eu nu ar trebui sa-i vorbesc asa, ar trebui sa ma supun lui caci asa e dat de la Dumnezeu...

Va rog ajutita-ma cu un sfat sau mai multe... Simt ca înnebunesc. As vrea sa plec de langa el insa inca il mai iubesc câtuși de puțin insa ceva mă opreste si nu-mi da pace...

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fi tipul de om NARCISIST care nu-i pasa de nimeni si nimic, de aceea nu il intereseaza ce veri tu, cum vrei tu, ca el oricum nu gresetse niciodata iar tu esti vinovata intotdeauna chiar si atunci cand a gresit el.
Asta este specifica oamenilor narcisisti care aleg intotdeauna sa manipuleze oamenii si sa-i faca sa creada ca totul s-a intamplat din vina lor, nu a lui.

Fugi, fugi de un asemenea om ca-i teroare!

Narcisistii nu iubesc pe nimeni, decat pe ei insisi si nu exista sa-l poti schimba, fiindca este imposibil acest lucru.

| StoicAnalysis a răspuns:

In mod logic ar fi sa incercati sa discutati si sa ajungeti la un comun acord. Daca nu se poate, va despartiti. Insa in realitate aproape nimeni nu gandeste asa si isi lasa amalgamul de emotii sa ii conduca, ducand intr-un tarziu la conflicte si despartiri urate.

| carevaescu a răspuns:

Consideră faptul că iubirea deseori trece mai repede decât încăpățânarea omului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici măcar Dumnezeul na cerut omului săi fie supus lui căci Dumnezeu în sine este Adevărul însuși în sine și calea Adevărului. Dumnezeul nu nea cerut săi fim supuși și ne-a rugat și ne îndeamnă să-l urmăm și să-l ascultăm și să nu mai facem fapte pe care ne întunecă mintea ne întunecă sufletul ne întunecă inima căci vom ajunge de nerecunoscut și față de însuși de ce Dumnezeu spune zici explică scrie către om să-și păstreze sufletul și inima curată și minte curată? Ca sa fie om. Nu târât de plăceri de moment fie alcool fie fumat fie droguri fie alte greșeli pe care omul nu va mai putea da înapoi și să-și revină la Adevăr și realitate căci toate faptele sale îl va distruge și va lua sufletul și inima si sănătatea și mintea și ajunge un străin pentru el/ea însuși atunci omul ca ajunge de ne recunoscut rătăcit pierdut printre plăceri carnale plăceri de băut si drogata și își va târâ toată viața și sufletul și inima mintea prin locuri murdare și mizerabile care îi va aduce numai o "viață" lipsită de orice fel omenie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul na spus nu a zis na scris nică ieri nimănui ca omul săi fie supus altui om și săi fie sclav supus să-l stăpânească să-l controleze să-l supună să-l maltrateaze să-l bată să-l inșele să-l trădeze săi adrese cuvinte vorbe murdare urâte pline de ură invidie răutate lacomie prostie.

"prietenul" tău "soțul" tău "amicul" tău "bff" tău "sau in orice relație Teai încadra cu dansul sau băiatul Domnul pe care sunteți într-o relație el trebuie să înțeleagă să fie conștient căci el este doar un om și nu Dumnezeu pe pământul ăsta sau vreun sfânt să ise închine omul in fața lui și popilor să-le fapte și greșelile fapte intenție alegeri.

într-o relație nu trebuie sa va dușmaniți într-o relație nu trebuie sa aveți invidie ură răutate orgoliu de tot felulul și prosti de toate felurile sau sa vreți să va controlați unul pe celălalt din frică de trădare sau înșelată căci omul care intenție și își dorește să inșele și sa trădeze oricum o va face căci intenția o are o va face omul fie orice fel de intenție și faptă care îi va aparține cu propia sa alegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă el vrea săte controleze să-ți controleze viața și tot ce faci tu atunci unde este încrederea Adevărată? Unde este Adevărata încredere? dacă într-o relație nu este încrederea Adevărată și să iubește cu Adevărat da cu Adevărat.

Ști ce urmează într-o relație când nu este încredere Adevărată? Și nu te iubește cu Adevărat da cu Adevărat. Săte vândă cu orice ocazie pe care o va avea. Sa vrea săte controleze. Săte bată să-ți adrese vorbe murdare și mizerabile să vrei săi fi supus sclav să-ți controlez toată viața și deciziile să-ți maltrateaze sănătatea și viața câte femei nu sunt bătute și maltratate controlate de propi soți? Cu frica că o săi inșele cu frică ca o săi părăsească pentru altcineva mai bun ca ei cu frica ca o săi lase. Toate astea dă naștere la un "orgoliu" și monstru de "om" bolnav mintal in ei cu lipsa oricărui fel de omenie în ei vor ajunge din "gelozia" lor și mania l-or de a te controla să-și îmbolnăvească mintea sufletul si inima astfel de "om" nu va avea o relație sănătoasă și Niciodată nu va fi un om Sănătos căci "gelozia" l-or inutilă și fără de rost "frica lor" bolnava mintală cai vei înșela trăda părăsi sau nu te supui cerințelor l-or sau ordinelor lor și nau frica de Dumnezeu atunci îți poate face numai rău astfel de "om"

Nu trebuie săi fi supus sclav soțului tău nu trebuie săi fi supus sclav prietenului tău nu ești un animla de companie fără rațiune și conștință și control de sine ești un om nu animalului lui de companie săte controleze săte bată sa uite supui lui sau săi fi lui sclav pentru plăcerile lui bolnave mintale să-și hrănească el "orgoliul" bolnav mintal din el.

| Miruna333 a răspuns:

Pleaca de langa el cat mai poti. Intri in obisnuinta si greu mai iesi de acolo. Taie raul de la radacina. Lucrurile pe care le ignori la inceput, pe care le inghiti si le accepti, cu toate ca ii spui ce te deranjeaza, tot ii accepti comportamentul, astea sunt lucrurile care te vor frustra maxim pe viitor si care vor duce la sfarsitul relatiei, dupa ani inutili de stat langa pesoana nepotrivita. Iti vorbeste urat, dreptate are intotdeauna, scuzele nu se afla in vocabularul lui, si ai este si sexist, pe deasupra. Ce sa mai iubesti din el? Iubirea fata de partener este conditionata. Nu poti sa iubesti un om care iti face rau, aia este obsesie, dependenta. Normal ca ceva te opreste, este si normal. Daca tii la tine, te respecti, nu ai accepta un asemenea comportament. Acceptam tipul de iubire pe care credem ca il meritam. Daca simti ca meriti mai mult, si cu siguranta, orice om merita mai mult de un narcisist sexist, fugi. De schimbat nu se va schimba in veci, nici sa nu indraznesti sa iti faci sperante de viitor, ca poate o sa fie mai bine, ca se va schimba, maturiza, etc etc. Nu exista, exclus. Fii realista si priveste situatia la rece. Lasa sentimentele deoparte si vei primi raspunsurile pe care le cauti. De cele mai multe ori, cand iei decizia potrivita, nu se simte grozav, nu e lapte si miere, simti frica, vrei sa amani, vrei sa te mai gandesti, te simti nepregatita, insa, toate aceste lucruri arata ca esti pregatita sa evoluezi. Una din cele mai de pret invataturi din terapie pe care am invatat-o a fost:,, Nu este vina lui ca face anumite lucruri, este vina ta pentru ca accepti.''
Nu te poti plange la nesfarsit de lucrurile pe care ti le face o persoana, tu ii dai tot dreptul sa le faca, din moment ce nu iei atitudine. Cea mai buna metoda este comunicarea, in orice situatie, insa, sa comunici cu un astfel de om, este imposibil. Unii oameni sunt incompetenti si nu vei rezolva absolut nimic. Fa-ti bagajele si alege-te pe tine, alege-ti fericirea.

| LaviniuA a răspuns:

Faina relatia voastra, dar sa gasesti si tu unul mai bun nu poti?
De ce stai cu el, nu esti atragatoare si nu se uita nimeni la tine? Sau traiesti in vreun ghetou de santieristi, oieri, betivi etc?

Ca daca nu, atunci ar trebui sa gasesti si tu unul care seamana a barbat.

Ce mizerie mai e si aia "sa te supui, ca asa e dat de la Dz"?

In fine, daca nu reusesti sa-ti faci o relatie, poti sa stai si singura, ca nu zice nimeni ca e obligatoriu sa fii intr-o relatie happy

| KovacsB a răspuns:

Troll.

Răspuns utilizator avertizat
| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te iubesti putin, mai mult cat o faci de obicei. Tipul e narcisist suta la suta, cum a zis Violeta. Crede-ma, de 4 ani si' stau in casa cu o asemenea specie si asta e si motivul divortului care va fi peste putin timp.
Insa, in alta ordine de ei, cartea mea ~Regasirea~
ți-o recomand te va ajuta sa te stabilizezi din nou.
Inca nu e gata, o poti accesa curand si online.
Nu dispera! Incearca sa vb cu psihologi, cauta sa stai mai mult intr-un mediu pozitiv.
Ca sa nu clachezi.
Ideea e ca nu ai cum sa iubesti un asemenea personaj.
Am o intrebare, care te va lasa cu conştientizări sper,
Il iubeşti, dar il iubeşti mai mult ca pe tine?

| Justasimplequestion a răspuns:

Eu zic sa-l lasi in voia domnului laughing)

| mitenka a răspuns:

Eu consider casantă o situație din care se sustrage cineva, vinovat fiind, prin scuze (pe care s-ar putea ca la finalul zilei să devină nule nu prin sensul lor ci prin ceea ce reprezintă ca valoare). Am greșit? Scuze happy
Iată cât de focos și nesemnificativ e. Nu faptul că nu-și cere scuze te deranjează, e cu totul altceva.

| Dinfamilie a răspuns:

Asa ceva nu e de accetat tu ca femeie nu trebuie sa accepti asa ceva iti spun eu ca sunt barbat

| Crinaa29 a răspuns:

Trateaza-l exact la fel... sau în cel mai rău caz părăsește-l.