| Deita a întrebat:

Salut tuturor!
Problema mea consta in aceea ca in relatiea noastra nu a fost niciotada una linistita, sint casatorita de citeva luni, am fost impreuna 2 ani inainte de aceasa. Vreau sa stiu ce pot schimba intre noi deoareceeu personal sint o fire foarte nervoasa si atunci cind sotul nu ma asculta si nici macar nu tine cont de ceea ce zic ma scoate din fire si tot timpul ajungem la cearta, de multe ori el imi reproseaza ca eu incep de la nimica toata si ca trebuie sa ma cresc la minte caci ma port ca un copil cu capricii, dar eu nu cred asa, eu am 24 si sotul30.Va rog sa-mi da-ti un sfat sincer ce trebuie sa fac ca sa evit certurile, uneori mi-e frica de mine caci nu pot sa ma controlez, pot sa stric lucruri sau sa-l numesc urit, nu stiu cum sa numesc acest lucru. Am nevoie de sfatul vostru...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Metoda" cea mai eficienta este spovedania daca nu a fost facuta inainte de cununie religioasa, daca exista! Apropie-te de Domnul, prin biserica si se va linisti totul. Doamne ajuta!

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Deita, cunosc problema. Tu esti impulsiva. La cea mai mica nemultumire incepi sa reprosezi si de multe ori spui si lucruri in care nu crezi. Daca tu spui vorbele acestea e bine pentru ca stii ca trebuie sa schimbi ceva. Incearca sa fii mai atenta cu sotul tau, sa ii zambesti mai mult si sa incerci sa aduci voie buna in familie. Incearca sa fie ca la inceput cand va intelegeati perfect. Daca tu ii arati ca te straduiesti sa existe armonie el va intelege acele momente ale tale de frustrare. In primul rand vorbeste cu el si spune-i sincer ca iti pare rau pentru acele momente pentru ca nu te poti controla. Spune-i ca iti pare rau pentru asta dar sa incerce si el sa mai lase de la el chiar daca tu nu ai dreptate. Spune-i ca e important sa va intelegeti pentru a fi armonie in familie.

| monyk a răspuns:

Buna, incearca sa te calmezi de fiecare data cand te enervezi, gandeste-te de 2 ori inainte de a scoate o vorba din gura, nu are rost sa va certati, intre voi trebuie sa exista iubire, respect, nu certuri, poate ca el te considera putin cam imatura, poate chiar te porti ca un copil cu capricii, incearca sa comunici cat mai mult cu el, sa nu te mai porti asa, nu e deloc bine, incearca cat de cat sa te controlezi, gandeste pozitiv!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand atunci cand simti ca te apuca panica de nervi ar trebui sa te gandesti la momentele frumoase pe care le-ati trait si pe care doresti sa le inmultesti.
O casnicie inseamna pana la urma sa stii sa faci compromisuri. Daca exista anumite situatii in care sotul are o alta parere ar trebui sa intelegi si punctului lui de vedere pentru a aplana o eventuala cearta. De foarte multe ori si mie imi sar "pepenii" cand sotul nu intelege ceea ce vreau de fapt dar ma temperez atunci cand argumentele lui ajung la aceeasi finalitate.
Incearca sa iti mentii calmul chiar daca aveti discutii contradictorii care pronesc de la nimicuri.
Mult succes.

| AldanaBlue a răspuns:

Nu vreau sa spun multe pentru ca cei dinaintea mea au spun cam ceea ce as fi scris si eu... poate cu alte cuvinte.
Vreau doar sa mai adaug ceva : in relatia noastra noi avem un pact. Suntem oameni civilizati si vrem sa ne comportam ca atare. Atunci cand unul dintre noi e prea nervos si incepe sa zbiere, datoria celuilalt e sa fie calm ca sa ne putem calma amandoi si sa discutam civilizat. Daca eu sunt nervoasa si zbier si el zbiara inapoi, eu o sa zbier mai tare si tot asa.
Asta merge la noi (nu in proportie de 100 % ca suntem oameni-nu suntem perfecti), dar puteti incerca si voi.
Si incercati sa nu tineti suparare prea mult dupa o cearta. Nu are rost. Doar va iubiti.

| psihox a răspuns:

In timpul prieteniei, unii baieti si fete se lauda ca au energie la iubire si dupa casatorie, nu numai in prietenie. Aici mai apare brusc si greata la iubire. De ce ti-ai consumat-o in prietenie? Peste cat timp apare cheful in iubire? Peste 1-2-3 ani? etc.

| psihox a răspuns:

Aveti copii? Pune-l pe sot sa mai converseze cu acestia.

| unicka a răspuns:

Sfatul meu e sa incerci sa ti temperezi comoprtamentul fata de el, daca aveti vreo problema trage l de maneca si stati fata in fata si vorbiti, comunicand vei trece peste tot, lasa implsivitatea deoparte si mai fa mici comprtomisuri, mult succes!

| alexxaz a răspuns:

Trebuie sa faci compromisuri, eu cred ca asa se vor mai calma lucrurile.