| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Sper sa aveti rabdare sa cititi tot!
Am 25 de ani, am absolvit facultatea de marketing din cadrul ASE-ului si de un an si jumatate am niste probleme de care nu pot sa scap. Din cauza faptului ca nu reusesc sa imi gasesc de munca, nu am un grup de prieteni cu care sa ies la un suc, film, ma simt foarte singur si din cauza asta am ajuns sa am depresii si chiar ganduri de sinucidere. Initial ma gandeam ca o sa treaca dar din pacate nu este asa si este foarte nasol. Am depresii, uneori chiar am ochii plini de lacrimi si dupa cum v-am spus chiar ganduri de sinucidere. Mi-am pierdut orice speranta pentru tot si pentru toate. Am lucrat 3 luni la o firma dar dat fiind faptul ca eram foarte tacut nu vb mai deloc cu colegii de munca, cei de la firma nu mi-au mai prelungit contractul. Si reusisem sa imi gasesc acest job de abia anul trecut in oct 2011 desi eu incepusem sa imi caut de munca inca din august 2009. Si imi este greu sa cred ca im voi gasi un job prea curand.
Si totodata sunt destul de complexat, rareori spun ceea ce gandesc si intotdeauna imi este frica sa imi exprim o parere de frica sa nu fiu criticat pentru asta. Stau toata ziua in casa niciodata nu ies la un suc cu amici deoarece nu am asa ceva. Si ma simt foarte nasol. Am o parere foarte proasta despre propria persoana, ma simt mult inferior in raport cu ceilalti, ma simt foarte jos in raport cu ei, etc. Si nu stiu ce sa mai fac, chiar nu stiu. Pe durata celor 3 luni in care am lucrat parca parca nu mai eram asa ca ma rog nu mai stateam acasa. Ma duceam la servici si aveam de lucru si gandul nu mai imi statea la problemele personale. Dar de curand aceste stari au reinceput sa apara. Si e foarte nasol. Rareori am mintea limpede sa zic asa. De exemplu sambata era sa dea tramvaiul peste mine a oprit la jumatate de metru de mine, m-a injurat vatmanul de mama focului. Din cauza faptului ca aveam mintea in alta parte cand am traversat. Totodata starile astea ma faceau chiar si la jobul de care v-am zis sa imi stea mintea in alta parte decat la ce aveam de facut. Dar ma rog v-am spus pe durata celor 3 luni parca am fost ceva mai bine.
Nu am curajul sa spun cuiva cunoscut despre problemele pe care le am deoarece imi este frica ca cine stie ce o sa zica de mine, ca sunt batut in cap sau mai stiu eu cum si de aceea va adresez voua o intrebare: Ce sa fac ca sa scap de starile astea? Orice sfat e bine venit. Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Ca sa fac o analogie la experientele mele de viata, iti pot spune din start ca increderea in tine e cel mai important lucru. Si eu am fost primul an la ASE dupa care am renuntat si mi-am continuat studiile la distanta in Craiova. Am ales sa plec din tara, iar momentan sunt un simplu ospatar, munca de care nici nu stiam ca exista in Romania. Din pacate in societatea din zilele astea trebuie sa stii sa vinzi, cu cat esti mai aproape de client si il lingusesti, reusesti sa vinzi, iar zicala clientul nostru stapanul nostru e litera de lege oriunde te-ai duce. Concurenta e 'instinctiva' si nu tine cont de nimic.
La fel eram si eu ca tine cat timp eram acasa, ma simteam inferior si imi eram frica sa iau orice decizie, inchis si timid, vedeam ca toata lumea combina, numai smecheri si p...e la tot pasul, iar eu ma simteam ca am alte principii, ca orice concurentza trebuie sa fie corecta.
te-as putea sfatui sa iti faci un examen sever de constiinta, uita-te in oglinda intr-un mod neutru si analizeaza-te bine, fara complexe si critici, gandeste-te cine esti, care sunt principiile tale si stabilesteti-le ca puncte de reper, vezi ce iti place si ce te deranjeaza. Iesi din casa iar atunci cand cineva iti 'ataca' principiile, raspunde fara frica tinand tot timpul echilibrul de partea ta, oricat de superioara ti s-ar parea persoana din fata ta.
Cel mai important lucru e sa te faci auzit in viata, cei care te vor cunoaste sa iti inteleaga si sa iti respecte caracterul, iar atunci cand e cazul sa ridici vocea trebuie sa o faci fara ezitare.
Astfel reusesti sa iti impui respectul, dar trebuie sa te obisnuiesti cu faptul ca o sa primesti multe lovituri pana cand o sa iti castigi increderea in tine.
Dar mai bine sa tii capul sus atunci cand ai probleme, pentru ca daca lasi capul jos devii 'nesemnificativ' si o sa ai si mai multe probleme pentru ca vei deveni tot mai firav si sensibil si vei fi 'atacat' la orice minima chestie, iar asta inseamna un consum enorm de energie si pierderea increderii in tine. Iar increderea in tine e cel mai important lucru, e cea care iti da echilibru altfel ajungi in extreme si devine mult mi complicat.
Cand cineva iti spune sa faci ceva in mod fortat, sa i se pare ca esti inferior sau nu esti asa de capabil, cel mai important lucru e sa stai relaxat psihic, nu trebuie sa te agiti, gandesti bine problema si vezi care sunt solutiile.
Incearca sa stai mai indiferent si mai relaxat, sunt multi aceia care cirtica, se cred destepti dar cand dau de cate o problema nu stiu sa rezolve decat intr-un mod agresiv. S-ar putea sa ai parte de conflicte mai putin corecte dar asta e viata, trebuie sa tii capul sus.
Eu de cand am inceput sa am contact cu fel si fel de natii de persoane, personalitati, bogati oameni influenti am inteles ca cel mai important lucru e sa fii tu insuti si sa stai drept si sa nu iti pierzi nicio clipa increderea in tine si in principiile tale si sa te faci auzit. Suntem toti oameni oricat de bogati sau saraci am fi. Fiecare e bogat in felul lui, asta nu inseamna ca sensibilitatea umana e un defect atat timp cat banii sunt considerati 'avere'.
Arata-ti personalitatea si nu iti fie frica, pentru ca nu te ajuta la nimic si nu ai de ce, daca cineva iti vb prost, e arogant, egoist, trimite-l in rasa masii sa cante la alta masa fara nici-un fel de complex, pentru ca asta e realitatea frate.
Ai terminat Ase-ul, esti unul ditre studentii care intr-o tara civilizata sunt aceia care construiesc viitorul tarii.
Si nu uita de pasiunile tale, asc sfaturile lui Loome, n-ai nevoie de psihiatru pentru ca trebuie sa rezolvi cauza ci nu efectele, nu esti cu nimic mai nebun decat un intreprinzator care viseaza si noaptea la cifra de afaceri si la cum sa isi pupe in fund clientii sa ii creasca incasarile si cota de piata. Eu vad zi de zi oameni frustrati din cauza banilor.
Si nu uita, oricat de greu ti-ar fi, mergi la cauza problemei si rezolva, nu eschiva si nu da un pas inapoi, ai incredere in tine si asta te va salva. Depresia si complexele pe care le ai nu sunt chestii grave dupa cum vad, nu ai nevoie de tratament sau ceva care sa te contempleze... decat de INCREDERE IN TINE!
Am insistat pe ideea asta chiar daca am repetat-o sub mai multe forme, incat sa intelegi despre ce e vb. Si vezi ce faci si cu didiDia asta ca mi se pare o idee interesantawinking ciao nb!

11 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

O vizita la medicul psihiatru nu ar strica, sunt pastile geniale pentru anxietate/depresie (nu luate dupa ureche, atentie!, pentru ca dozele de obicei sunt mici, daca te tratezi singur e f posibil sa iei ceva mai tare decat ai nevoie ) si chiar functioneaza. si nu, asta nu inseamna ca esti nebun sau alte dracii, dar e bine sa abordezi problemele, decat sa le eviti.

| didiDia a răspuns:

Liviu, m-as bucura daca ai accepta sa vorbim mai multe pe yahoo messenger, poate schimbam niste idei interesante si ne imprietenim (doar prietenie). Astept raspunsul tau.

| Tania a răspuns:

Pai eu te pot ajuta cu un site foarte interesant despre dezoltarea persoanla, despre incredere.
Pe mine ma ajuta cand am stari proaste: http://www.nlpmania.ro/

| Korrawi a răspuns:

Sa stii ca problemele astea le-au mai avut si alte persoane, gen eu, dar nu neaparat legate de viata profesionala. Psihiatrul posibil sa nu ajute chiar deloc, pe mine cel putin nu m-a ajutat. Trebuie singur sa-ti faci ordine in ganduri si un lucru este foarte important, sa nu-ti mai pese asa mult de ce zic ceilalti. Atata timp cat conduita si viata ta este in limitele bunului simt, nu o sa ai mari probleme. Expune-ti punctul de vedere, in orice situatie, daca ai argumente sa-l sustii, majoritatea oamenilor in general il vor accepta. Daca ai fi lucrat un pic inainte de facultate sau inainte sa o termini, poate era alta situatia. Dar si asa, niciodata nu este prea tarziu. Apuca-te si invata ceva, o limba straina sau ceva legat de domeniul pe care ti l-ai ales, sfatul cu voluntariatul nu e rau, iti da o ocupatie, cauta si alte joburi in afara de cele propuse daca esti dispus sa incerci si altceva. Poti trece peste aceasta situatie dobandind experienta. Cauta sa ai hobbyuri ca sa ai ce discuta cu oamenii pe care ii intalnesti (carti, filme, muzica, jocuri video, cursuri de dans, teatru etc). Sper sa te ajute si sa stii ca nu e dracu chiar atat de negru, cel mai probabil tu iti pui bete in roate singur, cauta sa invingi starea asta cumva, succes!

| cosmin986522 a răspuns:

O iubita nu ai? Ea cred ca te-ar ajuta mult

| Liviu_2019 a răspuns (pentru cosmin986522):

Foarte buna intrebare. Nu se pune problema de asa ceva. Nu sunt vreun Brad Pitt si dupa cum am precizat sunt foarte timid, complexat, etc.

| SigmaFm a răspuns:

Draga Liviu, aminteste-ti de celebrul proverb: " Orice sut in fund este un pas inainte". Ceea ce patesti tu, ca nu-ti gasesti un loc de munca stabil, patesc majoritatea tinerilor din ziua de azi, iar asta pe bune chiar nu este un motiv sa te gandesti la sinucidere. Nu fii las si incearca sa identifici oportunitatile pentru ca ele exista dar trebuie sa cauti mai bine. Lupta pentru cauza ta si nu te da batut de o problema care chiar are rezolvare. Daca vrei cu adevarat sa muncesti crede-ma ca se poate. Incearca sa iei lucrurile de sos. Gaseste-ti un job mai accesibil la inceput si pas cu pas vei inainta. Iti spun din experienta proprie. Cat despre faptul ca nu ai prieteni, este ca tu nu-i vezi, ei sunt acolo, asteapta doar ca tu sa interactionezi cu ei. Noi putem fi prietenii tai de exemplu. Hai capul sus si incearca sa vezi si partea frumoasa a vietii. Daca vrei sa mai vorbim lasa-ne un mesaj oricand despre orice... Toate cele bune!

| Loome a răspuns:

Îți recomand să te înscrii la diferite cursuri, voluntariate, lucruri de genul. Cursuri de limbi mai rare, gen japoneza, sau îți alegi o materie, sau un domeniu de artă. Voluntariate, poți să cauți pe net. Te duci la evenimente organizate pe facebook, lucruri de genul. Așa îți poți face prieteni, și poate îți găsești un loc de muncă nu neapărat legat de facultatea care ai făcut-o, ci de cursul care l-ai luat. De asemenea poți să te duci la sală, sau la cursuri de pictură dacă ești talentat. Poți să îți faci propriul curs, și îți faci prieteni. De asemenea ar trebui să ai un prieten bun, lângă tine. Măcar unul. Spune-i tot lui și te va înțelege.

| lixu16 a răspuns:

Si eu ma aflu intr-o situatie similara in ceeace priveste partea profesionala dupa terminarea studii; pr dar ma regasesc si pe alcuri in descrierea ta. Primul pas l-ai ***! ai spus cuiva despre framantarile tale. CHIAR VREAU SA VB MAI MULE. lasa-mi un mesaj cu id tau.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru lixu16):

Da-mi tu mesaj ca la mine nu merge nu stiu dc : Imi zice ca "statutul de membru junior nu permite trimiterea d mesaje acestui utilzator"

| lixu16 a răspuns (pentru Liviu_2019):

Din pacate nici eu nu pot. Intra pe id asta si lasa-m un mesaj cu id tau maxbrend_10