| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut! Voua va convine ideea:"nu iti lua aia ca nu ai ce face cu ea?". Nu am putut sa imi cumpar si eu niciodata ceva oricat de basic ar fi,pe motiv ca nu am ce face cu chestia respectiva sau ca: "m-ai vazut pe mine cu telefon de nu stiu care?".
Vara trecuta cand am fost la matusa,eu sunt o fire careia ii plac hainele si shopping-ul,am vrut sa imi iau si eu niste blugi pentru scoala,iar eu inainte cand imi cumpara ea nu prea ii purtam,nu imi mai placeau dupa un timp,iar acum cand am vrut sa imi iau mi-a spus: " nu iti mai iau nimic,ca nu ii porti si arunc banii". Nu mai voia nici ea sa imi cumpere(eu oricum aveam bani la mine,dar si daca ma uitam la o fusta de exemplu,ea deducea ca voiam sa mi-o cumpere si asa ajungeam sa ne certam). Ea nu ar fi dat nici banii ei,dar nici cu ai tai nu te lasa sa iti cumperi. Spunea ca nu ii port daca ii cumpara ea sau eu,dar ii port si nu mai fac ca cand eram mica.
Nimeni nu ma lasa sa imi cumpar si eu ce vreau,chiar daca sunt lucruri basic si ieftine.
Spre exemplu,de Craciun imi doresc un telefon, pentru ca am un Samsung A20e care nu mai merge,se blocheaza si am un lag incredibil pe jocuri,dar ai mei nu ma lasa sa cer la Mosul,ei cred ca eu vreau ceva foarte scump,dar eu nu vreau Iphone sau ceva extraordinar. Si cu anime-urile sau cu manga sunt mai sceptici,mai ales mama,de Halloween m-am costumat intr-un personaj dintr-un anime,am avut si o peruca,dar eram putin suparata ca nu imi iesea sa o aranjez,iar mama m-a facut cu ou si cu otet: "lasa-ma in pace cu personajul ala,te plangi atata ca nu iti iasa,la anul nu mai ai voie cu nici o petrecere". Nici macar nu a dat ea banii pe costum,abia m-a lasat pe mine cu banii mei sa imi iau ce mi-a trebuit. Odata la fel,am primit un tricou de la sora mea cu anime pe el,zice tata: "cu ce e tricoul,cu chinezarii?",am murit de ras efectiv.
Urma si ziua unui coleg din generala,si el e pasionat de anime si am trecut la o librarie sa ma uit la manga One Piece,iar cand au vazut ca se citesc de la sfarsit la inceput si ca sunt cu tus negru imaginile,nu colorate nu m-au lasat sa ii iau. Si faza e ca acum imi doresc si eu de Mos Nicolae un volum din Hunter x Hunter,dar am vorbit cu iubitul surorii mele ca si el are One Piece si mi-a spus: "mai bine nu cere,ca se citesc greu si sunt in engleza",iar acum daca imi aduce Mosul,o sa ma ia peste picior ca am cerut.
Voi ce credeti,e ok sa fie asa de stricti cu cumparaturile,sau sunt prea exagerati? Cum as putea sa le spun sa ma lase sa imi cumpar ce vreau, dar fara sa sune jignitor sau sa ma cert cu ei?

Răspuns Câştigător
| InAfaraTiparelor a răspuns:

Stai intr-un mediu de oameni prosti care au un singur rol : sa te distruga psihologic prematur. Macar cu iubitul prietenei respective sa legi ceva. Spune clar ce vrei indiferent(ca se citesc greu manga-urile - sa ti le cumpere ea si sa le citesti indiferent! vei intelege pe parcurs ce vrea sa spuna autorul creatiei!). Insista cu tarie si fermitate,nu lasa totul sa-ti distruga pasiunile. Si ce daca-s "chinezarii"? Sunt "chinezariile" preferate de tine! Eu am in plan de ceva timp sa-mi fac un tricou sau hanorac cu un imprimeu sau doua,un personaj sau doua dintr-un joc video si acum preferat, la care si acum sunt dedicata lor ca si cum as fi de doua ori casatorita (oh my,reversed harem yaay^o^!), dar inca ma mai gandesc ca de, cei din familie vor avea felurite pareri tampite dar vad eu cum o scot la capat, ce argumente le zic ca sa-i pun la tacere. Am facut si eu candva cosplay pe TikTok tot cu personaje anime, dar fara sa stie nimeni din familie si m-am simtit in elemetul meu, spre a evita comentarii de oameni basiti. Cam asa ar trebui sa te adaptezi. Din mers!

| suntserios a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Când ai să muncești și ai să vezi ce repede pleacă banul din portofel ai să înțelegi de ce zic adulți ce zic.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru suntserios):

Ce fac adultii aia e abuz de restrictii. A trecut de pragul sfaturilor parintesti. Cum adica e greu de citit o banda desenata? Asta clar e manipulare(gaslighting). Pana nu se impune nu a rezolvat nimic!

| VoidEternal a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Well, tot ce ai tu de făcut e sa te porți diferit cu copiii tai. Mai discutam atunci.

| suntserios a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Nici tu nu muncești pentru bani, sunt irelevante părerile tale.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru VoidEternal):

Sa inteleg ca nu esti de acord cu mine.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru suntserios):

Acest raspuns e ca orica raspuns dat de cei 99% din populatia globului, nu esti diferit cu nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Nu e chiar asa..depinde si cati bani au parintii, depinde si cat de rasfatat e copilul si cati ani are. poate ei nu au avut in copilarie nimic si sunt frustrati, zgarciti sau trudesc din greu, sau nu-si permit sa-i cumpere nonstop lucruri..nu stim ce e in familia lor..real...poate copilul exagereaza pe undeva, cine stie..eu nu am copii si nu-mi doresc, dar daca as avea, nici eu nu i-as lua zilnic orice doreste el, ca sa le arunce intr-un colt, sa se plictiseasca de ele samd..mai degraba l-as duce sa calatoreasca,sa cunoasca planeta asta frumoasa si l-as indemna sa faca sport,muzica,dans, sa invete, sa se dezvolte frumos, si l-as rasplati cu ce-si doreste numai daca ar aduce note f mari sau ar face si el ceva la schimb, trebuie sa existe educatie financiara, ca asta lipseste multora si sa se mai termine odata cu tampenia legata de branduri de sure de euro la niste copii, frustrandu-i pe altii care nu au.

| suntserios a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

In general majoritatea are dreptate.

| VoidEternal a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Ba da. Dar o sa vezi tu in ce măsură vei mai gândi la fel cand e vorba de copiii tai.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru VoidEternal):

laughing Care copii? Aia pe care nu-i vreau? Vezi ca nu sunt ca celelalte femei disperate dupa copii asa ca o spui degeaba!

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce au mai adus copilul daca nu-s in stare sa le ofere ce are nevoie? De ce nu se intituleaza copilului pentru a fi "visul oricarui parinte"? Calatoritul,sportul,muzica sunt si ele foarte bune. Adusul de note foarte mari mi se pare comunist si inutil pe viitor. Notele foarte mari nu-ti asigura nici un viitor, un job de top, nici nu te pregateste ca un angajat de rand! Iti asigura bucurie si rasplata pe moment iar pe viitor acele realizari raman fara valoare. Te stergi la fund cu toate notele, premiile, diplomele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

N-am copii, nu stiu, nu ma intreba pe mine, stiu doar ca eu nu am facut pentru ca nu-s n stare, pentru ca e un risc, ca e posibil sa te joci cu viata altcuiva samd..cine face copii si se gandeste ca-i face pentru a le fi sefi sau a le fi ajutor la batranete, sunt egoisti si nu parinti adevarati..acum nu stiu ce relatie are cu familia, dar nici nu poti sa-i dai bani unui copil nonstop si sa-i cumperi acareturi pe care a 3 a zi le arunca sau le strica..banii se fac greu..viata e scumpa, nu vezi?

| VoidEternal a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Atunci de ce iti dai cu parerea despre cum ar trebui crescuti copiii daca tu nu ai de gand sa o faci?

E ca si cum eu as da la sapa dar mi-as da cu parerea despre cum ar trebui sa functioneze motorul avionului care stropeste campurile.

Vorbim discutii. E usor sa zici: "prea multe restrictii" fara sa fi fost vreodata in situatia de a gestiona niste pretentii nerezonabile, sau pur si simplu inutile ale copilului tau. Fara sa fi fost in situatia de a-l proteja de ceva ce i-ar putea dauna. Si sa faci asta, si in acelasi timp sa-ti faci si copilul sa inteleaga ca nu o faci din frustrare, sau rautate, ci tocmai pentru ca incerci sa-i ierarhizezi o scara de valori, sa-l inveti ce ar trebui sa conteze si ce nu.

Apropo, faptul ca nu vrei copii nu te face cu nimic speciala. Majoritatea tinerelor gandesc exact ca tine. Insa asta se traduce in inabilitatea de a-ti asuma niste responsabilitati. Sau daca nu vorbim de inabilitate, atunci vorbim de lene. Nimic special, si asta se gaseste pe toate gardurile.

¯\_(ツ)_/¯

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru VoidEternal):

Ce ma costa sa-mi spun parerea indiferent? Atata timp cat platforma asta e in picioare nu voi ezita sa spun ce am de spus. Poate ceea ce spun este adevarat, dar pare aberant. Acum sincer, parintii din zilele de azi sunt niste terminati. Isi lasa copilul de izbeliste sau sunt prea stricti...

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dovada ca unii parinti sunt niste imbecili iar altii tortionari cu acte in regula. Aceste specimene nici n-ar trebui sa mai aiba dreptul de a procrea! Castrarea ar fi perfect legala. Ori stii sa-ti cresti copilul, ori da-l pe mana bunicilor sau altor adulti mai capabili. Atat de simplu dar nuuuu, lasa sa-i crestem cum consideram si dup-aia tot ei sunt cei care se plang de atitudinea sau impulsurile copilului!

| VoidEternal a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Ei, dar nici nu am zis că nu poți să-ți spui părerea. Bineînțeles că ești liberă și poți să o faci. happy

Tot ce ziceam eu e că părerea ta nu valorează mare lucru (if anything), așa cum este cazul pentru toți cei care își dau cu părerea despre subiecte cu care nu au legătură și care îi depășesc. Simplu. happy

Later edit ca reply la faptul că "părerea mea nu e diferită," pentru că de bine ce ai putut să-ți susții argumentele, mi-ai și dat ignore. laughing

Diferența e că eu nu am pretins niciodată că aș fi diferit. Chiar nu sunt, dar vorbesc chestii pe care le-am trait, nu povesti.

Faptul că tu vrei să te dai diferită și specială cu părerea ta "radicală" de a nu avea copii,(deși așa cum ziceam, e foarte comună printre tineri) spune multe despre insecuritățile tale și despre cum încerci să ieși în evidență dându-te superioară față de cei care nu gândesc ca tine.

Iar înainte să-mi spui că nu e așa, permite-mi sa te citez:

"Vezi ca nu sunt ca celelalte femei disperate..."

Deci, despre ce vorbim? Somn ușor în continuare :*

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru VoidEternal):

Asa parere o spun si majoritatea(turma adica). Nu diferi cu nimic.

26 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Da, îmi convine ideea să nu îmi iau ceva dacă nu am ce face cu el.
E ok să cumperi esențialul, chestii de care chiar ai nevoie, mai rar ceva pentru a-ți face un moft, ceva ce nu prea ai nevoie.
Le spui pur și simplu.Cel mai probabil nu vor vrea, până la urmă sunt banii lor și ei știu ce e mai important de făcut cu ei, dar poate îți vor lua cadou dacă ești cuminte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi convine la buget. S-a întâmplat în trecut să cumpăr chestii pe care nu le-am folosit niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pe banii cui cumperi. daca sunt ai tai, faci ce vrei cu ei. daca nu sunt, e cam greu sa obtii orice fara munca! mai ai rabdare sa cresti, si pe banii tai iti iei orice doresti, sau vei vedea dupa munca, daca iti mai arde sa arunci banii pe orice, stiind cat chin e pentru un salariu de nimic!

| Ilovedinero a răspuns:

Boss, nu exista moș craciun si cat timp esti pe banii parintilor, faci ce spun ei, invată si fa un nr cat mai mare de clase ca sa muncesti la un program ok caci altfel nu vei avea timp sa mergi sa iti cumperi ceva. Poate parintii tai chiar nu au de unde sa iti dea, ai mei gandeste-te ca tata detine o firma si mama este asistenta, aveau bani si cu toate astea nu mi-au dat niciodata luxul si le multumesc pentru chestia asta.Eu cu toate ca provin dintr-o familie cu un statut financiar foarte bun lucrez de la 16 ani, acum imi permit sa imi iau absolut tot ce vreau eu fara sa stau pe ganduri si locuiesc singura intr-un apartament cumparat tot de mine.

| Ilovedinero a răspuns:

Sa nu intelegi gresit, nici eu nu sunt de acord cu faptul ca nu te lasa sa iti iei de pe banii tai. Poti de ex sa te intelegi cu ei ca la inceputul lunii cand isi iau ei un salariu sa iti dea o suma exacta de bani si de ei sa iti cumperi ce iti doresti tu, asa vei putea invata si cum sa gestionezi banii caci tata deținând o firma crede-ma ca am vazut ce sunt in stare unii pentru bani.Eu una inca de la vasta de 2-3 ani primeam 2-3 euro pe saptamana si invatam sa ii strang si sa imi cumpar jucaria pe care o vreau si invatam sa ma gandesc bine si sa imi iau lucrurile de calitate si etc. Unii parinti chiar sunt prosti ca nu isi lasa copii sa isi gestioneze bugetul

| Darius50boss a răspuns:

Sunt prea stricți

| Animeforlifee9921 explică:

Si sa nu mai spun ca acum cateva zile am fost pe la Pepco sa imi cumpar cate o decoratiune de Craciun, imi place sa ma pregatesc devreme si mi-au spus ca daca iau banii mei ma lasa sa imi iau ce vreau eu, dar de unde, ca nu m-au lasat ca vezi doamne cheltui banii.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Eu zic sa le bagi pumnul in gura(la figurat desigur) in continuare cu hotarare in minte si foc in suflet ceea ce vrei sa-ti cumperi sau sa iti cumpere ei,insa,mai ai de lucrat la capitolul continuitate. Esti haotica deoarece-s multe tentatii si parca vrei o gramada de lucruri de care te plictisesti mai tarziu. Este perfect normal prin ce treci, iar cu timpul se va diminua pe masura ce tot cumperi, incerci, pastrezi, aduni, etc.

| Animeforlifee9921 explică:

Si credeti ca e chiar atat de greu sa citesti manga, imi plac mult anime-urile si mi-as dori si un volum, dar e destul de scump un volum, iar daca mi-l aduce Mosul, nu vreau sa regret iar ca si cu alte cadouri pe care le primeam si dupa realizam ca nu sunt ok pentru mine. Cum cerusem odata acum 2 ani un smartwatch, eram cu acelasi telefon ca cel de acum si am si o problema cu spatiul pe telefon, iar cand am vazut ca trebuie instalate 2 aplicatii si ca nu mergea m-am suparat rau, eram gata sa ii dau retur, iar cu niste panze si vopsele acrilice pe care le-am primit de Paste la fel, nu imi iesea pictura si iar m-am enervat.