| anonim_4396 a întrebat:

Acesta este contul unei prietene. Mi-a zis că pot să-l împrumut.
De când a început anul, am atâtea necazuri.
De anul trecut, am cunoscut un băiat la școală. Toată lumea făcea mișto de mine că am făcut o alegere greșită că sunt prietenă. Am ignorat acest fapt. Am considerat că e o minciună. Era un băiat bun pentru că mereu mă ajuta când aveam nevoie. A fost un concurs, am făcut eu proiectul și am zis să vină și el. Era foarte agresiv. Mamă-sa este o ciudată. Îl pedepsește dacă o să cheltuie 3-4 lei în plus.
Mereu se plânge că este oropsit. Problemele pe care le are sunt cele mai "grave". Are un obicei prostesc de a îmi povesti ore întregi cât de cacao e viața lui. Pune preț doar pe telefoane și mașini. Mă judeca pentru faptul că părinții mei nu voiau să cumpere o mașină scumpă. Și îmi spunea că sunt o săracă, nu am bani să-mi cumpăr seriale. Făcea adesea glume proaste pe seama mea.
Uneori se autoinvita când aveam nevoie de liniște în casă. Când îi arătam o melodie care îmi place, spunea: vai de tine... o prostie... nu știi tu să asculți muzică. Se enerva pentru că nu îi răspundeam la telefon. Eu detest să vorbesc la telefon, mai bine prin mesaje.
Astă vară a fost ziua mea și am vrut să mă revanșez pentru că uneori am fost o răutăcioasă față de el. Mereu am vrut ca totul să fie bine. Am invitat o fată pe care am cunoscut-o prin alți prieteni. Ori juca teatru, ori chiar așa era. Nu știu... era genul de fată care avea grijă de toată lumea.
După terminarea zilei, au vrut să ieșim în grup. Am zis ok. Sunt de acord. Totul a mers foarte bine până când a mers în club și de nervi l-a șters pe un prieten foarte apropiat. Am crezut exact cum a zis. Cică "te-am șters din grup pentru faptul că urăști gay-ii". M-am luat de prietenul apropiat și mi-a spus că e un nebun și ar trebui să mă distanțez de el. Mi-am bătut joc de apropiat și nu l-am mai adăugat în grup. Să vedeți ce obraznic a fost... mi-a tăiat adminul.
Am făcut scandal și m-a băgat înapoi. După o lună, mi-am dat seama cine este acest om. Este exagerat de plictisitor. Mereu spune că este o mare problemă cu gay-ii. Sa ne intelegem: ma doare in cot ca e gay.
Am iesit cu el odata si m-a scos din pepeni. Am zis... cu tine nu mai ies vreodata pe strada.
M-a scos din grup si mi-a luat tot grupul la care chiar tineam.
La cat de ofticat este, nu are curaj sa dea ochii cu mine. Pe holuri parca e un papagal in calduri happy
Ideea este: dupa acest eveniment, am devenit atat de anxioasa incat daca pronunt un cuvant mi-e frica de innebunesc. Sport fac, mananc cat de cat sanatos, cafea mai beau uneori. Pot sa treaca zile bune fara sa beau cafea. Numai apa beau. Dar m-a turbat starea aceasta.
Daca vorbesc cu un profesor sau cu cineva, o data la doua saptamani am starea oribila. Ba mi se incalzeste fata, rosesc, ba imi e cald, ba nu mai pot sa respir... cand beau 1l de apa, ma doare capul. Stiti cum as putea sa imi revin? Nu mai suport. Imi afecteaza viata. Ma terorizeaza anxietatea asta...

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

N-am inteles mai nimic, care e faza cu prietenul acela care are masini si telefoane, e acelasi care este anti-gay? de obicei imi plac telenovelele de pe TPU dar sa fie scrise mai bine, prea ai sarit de la un lucru la altul.
Deci sunt doua persoane diferite cel anti-gay si cel care se autoinvita la tine acasa? sau este vorba despre aceeasi persoana.
Si ce te-a facut pe tine sa devii anxioasa? faptul ca ai fost stearsa de pe un grup de whatsapp? ma faci sa rad, pai viata asta este mult prea complicata ca sa devenim anxiosi de la atata lucru.
Ai nevoie in aceasta perioada de alimente care iti cresc serotoniana: Lapte, cacao, cafea • Cereale, pâine integrală, tofu, ouă • Cireşe, prune, portocale, grepfruit, banane, ananas, avocadp, migdale, curmale, Carne de pui, peşte • Orez, cartofi, paste, boabe de fasole, varză de Bruxelles, spanac • Soia, usturoi, alge. Fara tigari fara alcool si pe cat posibil fara cafea, cafeaua este un fel de inhibator a productiei de serotonina, nu stiu daca vei gasi pe siteuri asta dar iti spun eu sigur asta.
Pe langa asta ai nevoie de iesit in aer liber, de plimbari si de evitat lucrurile si persoanele are iti fac rau sau iti dau o stare de repulsie chiar si cea mai mica.
Pe langa asta n-ar strica sa ai o gandire pozitiva si matura, nu una imatura pe care ai expus-o mai sus.
Nu stiu ce varsta ai tu dar ai vorbit de masini si telefoane chiar din perspectiva altcuiva dar mi-ai lasat impresia ca nu ai mai mult de 16-17 ani maxim.
E bine sa gandesti matur si sa intelegi ca aplicatiile de pe telefon sunt una si lumea reala e alta, iar realitatea nu este roz ci adesea gri precum filmele alb-negru.
Pentru asta sa fii pregatita, caci cand e viata usoara si placuta toti ne descurcam, cand se complica situatia atunci este dificil.

| Shelby002017 a răspuns (pentru Simpatic):

Dap. Ala gay e ala cu telefoanele.

| Shelby002017 a răspuns (pentru Simpatic):

Lol. Ala gay se autoinvita la mine.

| Simpatic a răspuns (pentru Shelby002017):

Eu credeam ca e importiva gay-lor, in fine nici pe mine nu ma pasioneaza subiectul si cum e fiecare...

La el e de inteles de unde vin banii, face videochat si il platesc trambalaii din alte tari, ca sa-l vada cu bidonul bagat pe undeva.
Pai asa a ajuns ma tara asta in care gayii sa ridice pliscu?
fii cum vrei in casa ta dar sa nu te prind pe strada ca umbli "decoltat" ca te ard laughing

| anonimg a răspuns:

Unii oameni nu sunt doar plictisitori, ci si enervanți cu viața lor. Depărtează-te de astfel de oameni, de astfel de relații. Mai bine trăiești singură decât în astfel de anturaje care nu duc la nimic bun. Este cât se poate de normal să te simți așa, cât timp trăiești într-un astfel de anturaj.
Trebuie să ieși dintr-un astfel de anturaj și să începi să îți faci planuri pentru viața ta.
Îți recomand asta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Stropdeploaie a răspuns:

Si care i intrebarea?

| TheLightWolfKK a răspuns:

Ai facut bine! Nu toti oamenii merita oameni care sa aiba grija de ei, sa fie prieteni, daca nu sunt si ei inapoi la fel. Merita un fel de karma. Sunt rai sa stea cu alti oameni rai sa se sature! Felicitări oentru alegerea făcută! Și noroc în continuare!

| catalin3110 a răspuns:

Si pana la urma cine te deranjeaza? cel care telefonul si masini sau cel gay?