| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am 24 de ani, recent am terminat o facultate cam inutila nu o sa ii dau numele cu chiu cu vai, mai mult la insistenta parintilor ca sa am o diploma la mana, taica-miu tot nu a fost multumit si a vrut sa fac si un master, desi am vrut sa plec de unde stau acum si sa ma mut singur sau cu prietena mea in chirie, am zis sa incerc, insa dupa un semestru efectiv mi-am dat seama ca nu se poate, e mult prea greu si nu mai pot continua. Deoarece am fost amenintat in repetate randuri in timpul licentei de catre acesta ca voi fi dat afara din casa, daca nu iau examenele pentru ca el imi platea chiria unde stateam desi avea posibilitatea sa imi ia apartamentul insa nu a dorit acest lucru pentru ca probabil sa ma aiba la mana cu o chestie din asta, categoric vestea renuntarii la acest master dificil si inutil parerea mea va atrage automat dupa sine "executarea silita" din apartamentul actual si nu as vrea sa ma intorc sa stau cu maica-mea, totusi poate ca ultima solutie disperata. Mentionez ca ai mei sunt despartiti si stau in orase diferite ca sa intelegeti cumva povestea. Acum intrebarea este, ce mi-ati recomanda sa incep ca si job pentru ca sincer nu ma prea pricep la multe si nu am cine stie ce pasiuni, nu imi doresc sa ma mut undeva cu lux, ca degeaba stau in lux ca acum dar sunt ca la puscarie, doar sa ma pot intretine undeva la limita, adica sa imi ramana acolo macar ceva dupa ce platesc ce am de platit, de mancat mult si-asa nu prea mananc cine stie ce. La MC, KFC, casier la Mega, agent la paza la vreun magazin, livrator poate pe vreo masina de firma, deoarece am si carnet categorie B. Intr-o luna, doua maxim as vrea sa o tirez de aici, noroc ca am si niste bani deoparte pusi. Ce credeti ca ar fi ok pentru mine? Va multumesc

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi ok oriunde te angajează. Ai gusta astfel libertatea. Dar având o facultate, o diplomă, poate găsești ceva în domeniu.

| Freya1 a răspuns:

Ramai la facultate pana mai strangi niște bani (îți găsești ceva de munca sa pui bani aia deoparte cât de bine și mult poti), îți găsești o chirie ieftina (depinde de oraș, dar o garsoniera la 150 de euro cred ca iti ajunge dacă ai noroc și o prinzi) iar după te muti.

Deci trebuie sa ai de început minim 1400 de lei pentru chirie și garanție, dar sfatul meu e sa mai ai măcar o chirie de rezerva dacă nu doua în caz ca durează pana sa îți găsești de munca, sa îți iei bani etc.Pe urma sa te gestionezi cu utilitățile și cheltuielile.Acum ca vine vara vei ieși mai ieftin la facturi iar bani aia poți sa îți mai pui departe pentru când vine iarna sau când vei avea o urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris - La MC, KFC, casier la Mega, agent la paza la vreun magazin, livrator poate pe vreo masina de firma

ATENȚIE - la toți ăștia ai salariul cam între 2400 - 3000 lei în funcție de orele peste cele 160 de ore lunar.

Fă calcul la 2500 lei dacă poți sta și cu chirie și să și trăiești din ei.

Pune chiria 200 de euro + 100 de euro utilități.

| PopescoIoana a răspuns:

Fa alt master. Sa îți placă! Nu te lasă, că la munca de jos e ușor să ajungi oricând. Multumeste pentru ajutor, profita de ajutorul lui. E ultimul.