| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea este amenintata de proprietar si i-a spus sa evacueze apartamentul pe data de 15 ale lunii acesteia. Acesta in acesti ani nu le-a facut contract. Ea si familia sa au fost corecti, au platit lunar chiria. A amenintat-o ca are termen pana vineri caci are alt chirias si ca va chema politia! Ce drepturi are ea in aceasta problema si cum poate ameliora situatia? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Din pacate daca nu exista contract de inchiriere, prietena ta nu are nici un drept sa stea in apartament fara acordul proprietarului.
Singura solutie ar fi sa il convinga cumva sa renunte la acei chiriasi si sa o lase pe ea in continuare. Ar putea sa il avertizeze ca ii face plangere la Politie pentru evaziune fiscala, daca nu o lasa sa ramana. Dar din pacate o astfel de plangere o poate afecta si pe ea pentru ca a fost de acord sa inchirieze fara contract.
Deci doar prin buna intelegere a proprietarului poate ramane. Prin lege nu are nici un drept. Chiar daca ar fi avut contract si ar fi expirat termenul stabilit putea sa o dea afara, darmite daca nu are contract.

33 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.824. Închirierea făcută fără determinarea duratei
(1)Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
(2)În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
  ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă.
(2)În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunţa unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunţări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la art. 1.824 alin. (2)."
Fata de aceste prevederi proprietarul poate evacua chiriasul doar dupa 60 de zile de la notificare.
Chestia cu politia a fost doar o amenintare, politia nu are atributii in asemenea cazuri decat dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti si punerea in executare silita iar executorul sa apeleze la politie.
Prietena ta sa-i aminteasca proprietarului ca a comis evaziune fiscala, din cauza ca nu a incheiat contract de inchiriere si nu a platit impozitul pe venitul din chirie.
Pe de alta parte prietena va trebui sa elibereze locuinta dupa termenul de 60 de zile de la notificarea scrisa.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Totusi articolele citate de tine fac referire doar la cazurile in care a existat un contract...

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

A existat un contract, chiar daca nescris, intelegerea partilor este asimilabila unui contract si este valabila intre parti.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu are contract, "chiriasul este un homeless, poate fi dat afara oricand, fara nici un preaviz sau motiv.
Mai mult, poate fi scos din casa pe motiv ca o ocupa abuziv.

| darrio2007 a răspuns:

Ea nu are nici un drept fara contract. Politia o va da afara pentru ca ocupa abuziv apartamentul. Scurt si la obiect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista niciun fel de contract nu are niciun fel de drept

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu zau? Altii se plang ca le-au intrat tiganii-n casa si nu pot sa-i scoata.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Mna, poti sa ma contrazici oricand cu un articol din lege, nu ma supar

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Proprietarul stie ca pe data de 1 ale lunii urmatoare pleaca definitiv peste hotare. Pacat ca nu are vreun drept sad, in Germania daca era asa, proprietarul era ars de lege.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vad sa scrie pe nicaieri care e dreptul legal al unui chirias fara contract

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

E amuzant cum compari cu Germania. Acolo nu iti inchiriaza nimeni fara contract. Si la noi daca era facut un contract il ardea pe proprietar

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ba inchiriaza si aici fara contract, au fost si sunt atatea cazuri si chiar am si experimentat unul dintre ele.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vrei sa imi spui ca ai inchiriat in Germania fara contract si pe urma ai apelat la autoritati sa iti faca dreptate?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu, nu am apelat la autoritati, nu am ajuns pana acolo, ci dupa 8 luni de sedere in apartament, proprietarul a facut contract.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si despre ce discutam atunci? ma repet, comparatia cu Germania nu avea niciun sens in context.

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am spus doar la modul general, ca fapt divers.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mda, in Romania acceptam toate rahaturile, chirie fara contract, masini fara acte corecte samd,... si cand ne luam teapa ne plangem si comparam cu Germania unde regulile sunt sfinte

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu sunt eu cu problema, ci prietena mea. Eu nu am fost patita in Romania cu asa ceva, locuiam cu parintii pana sa parasesc tara definitiv. Sunt plecata de 8 ani jumatate din Romania. Nu am comparat, ci am spus doar ca fapt divers. Nu am dat cu parul!

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaelaDart):

In orice tara proprietarul este ars. Cu conditia sa existe un contract de inchiriere. In acest caz nu exista un contract. Deci prietena ta trebuie sa elibereze apartamentul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca era inchiriat fara contract ce ii facea in Germania? Peste tot, legea contractului de inchiriere este la fel. Il ai, il folosesti, nu-l ai, nici macar chirias nu te numesti.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

In Germania, proprietarul este bun de plata la Finante si i se poate inainta proces, caci nefacand contractul asta inseamna ca nu vrea sa plateasca impozitele! Sunt sigur ca in Romania un proprietar ar fi dat spaga la ANAF si ar fi rezolvat totul, in schimb in Germania nu prea se pot mitui si daca o faci, te paste inchisoarea.
Cu aceasta treaba se face proces, tu ca si chirias vei avea dreptul sa stai in apartamentul sau cat doresti, din moment ce ti se trag lunar din cont chiria locuintei.

| doctorandus a răspuns:

Sa-i zica: te torn la fisc! Sa astepte Politia si sa le spuna ca sunt chiriasi de ani de zile iar proprietarul face evaziune fiscala. Sa vorbeasca frumos cu politistii.

| alina2k18 a răspuns:

Daca i-ai facut plata in cont bancar il poti raporta la ANAFwinking

| Doja a răspuns:

Are dreptul sa-si gaseasca de locuit, si sa fie atenta la contracte data viitoare.

E casa omului. Cum adica ce drepturi are? Ce drept are un strain in casa ta?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Daca nu o mai vrea nu are nici un drept pentru ca nu a facut nici un act de luare in chirie si nici macar o intelegere scrisa sau ceva legal la notar,
fiind proprietar o poate da afara cu politia

| Ionut58282856 a răspuns:

Mergi la politie, explica situatia si aia e. Iti explica daca e ceva de facut sau nu, cu sau fara contract existau niste chestii dar nu mai stiu sigur care erau. Daca reusesti spune-mi si mie ce s-a intamplat ca nu mai stiu sigur care erau chestiile alea.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ionut58282856):

Nu sunt eu cea in cauza, ci prietena mea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Nu este nimic in favoarea chiriasului fara contract, deoarece legal nici nu este chirias. Singurul lucru care poate sa-l ceara este sa-si recupereze bunurile. Daca merge la politie poate fi amendata pentru ca a locuit acolo fara forme legale (resedinta - flotant).

| Ionut58282856 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu poate fi amendat, crede-ma, de ce sa fie amendat? El a fost de acord (cel care locuia deja) si are cateva drepturi chiar si fara contrat. Nu mai fi bolovan

| Ionut58282856 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ii spui ei sa explice situatie, nu primeste amenda

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ionut58282856):

In primul rand eu nu te-am jignit, asa ca pe viitor abtine-te.
In al doilea rand eu conosc legislatia in domeniu.
In al treilea rand, cand spuneam de amenda, ma refeream la prevederea legala de a te prezenta la organul de politie in termen de 15 zile pentru a declara noul domiciliul sau noua resedinta, nu la faptul ca nu vrea sa paraseasca locuinta. Citeste art.39 din OUG 97/2005.
Daca nu are contract de inchiriere nu are nici un drept, deoarece a locuit fara forme legale, a fost copartas la evaziune fiscala. Deci a incalcat de doua ori legea. Ori daca un lucru este savarsit prin incalcarea legii, el trebuie sa revina la forma initiala de indata. In acest caz sa paraseasca locuinta unde a stat nelegal.
Are dreptul doar la bunurile pe care le-a dus in acea locuinta.