| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am 26 de ani stiu ca va suna/suna ciudat dar am o teama de a-mi face o prietena, teama de a fi intr-o relatie.O sa ziceti ca sunt ciudat sau ca poate nu-mi plac fetele,dar nu e cazul! Pur si simplu nu ma simt pregatit de a avea responsabilitati,de a da explicatii.
Pur si simplu fug de o relatie sau casatorie mai ceva ca de dracu.
Stiu ca omul e lasat de la natura sa se inmulteasca, sa aiba mostenitori, dar eu nu simt lucrul asta.Nu stiu,dar nu-mi doresc in a-mi intemeia o familie, nu-mi doresc sa am copii, desi iubesc mult copii dar am teama de a avea responsabilitati pur si simplu.Nu ma consider familist convins, si dragoste/iubire cu sila nu se face.Ce sfat mi-ati da, sa inving teama asta.Acum tot ce-mi doresc este cariera,asta e prioritatea mea, cred ca e cam tot ce mi-a ramas de facut, visul meu este sa am afacerea mea.

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Respecta-ti prioritatile, fa ceva numai atunci cand simti ca merita.Casatoria este o regula, nu o lege!

| thealchemist a răspuns:

Hm, deci iti e frica sa nu-ti fie viata acaparata de o relatie si sa te simti sufocat. dar ce e ciudat in asta? sint pline barurile si stadioanele de barbati care cauta sa scape macar citeva ore de iubita sau nevasta, ar fi ciudat sa nu fie asa la cit sint femeile de posesive si incearca sa controleze viata barbatilor.

| AliGab a răspuns:

Cand ai fost copil, familia ta a fost una fericita?

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Tatal meu mai bea, mai erau certuri in casa, in rest nu au fost probleme foarte grave.Numai ca eu asistam fara sa vreau la certuri, ca nu sunt bani etc....Acum s-a lasat de baut are ani buni in spate.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa spuneam si eu, ca nu au fost probleme mari, ca nu simt ranchiuna pentru tatal meu care a fost intr-o oarecare masura iresponsabil, ca nu, ca nu si ca nu...pana cand am vazut clar ca am probleme de relationare cu persoanele de sex opus si am inceput sa ma duc constant la psiholog si mi-am dat seama ca problemele sunt mai mari decat credeam eu. Este foarte important ce s-a intamplat in copilaria ta. Inca ceva... ti-e frica sa ai o responsabilitate la 25-26 de ani ai tai. Nu-ti da de gandit? Fugi/pleaca de acasa. Mutat-te cu chirie. Fa ceva pentru tine caci esti in stare de mai mult decat sa stai cu parintii tai si sa ti se spuna ca nu esti bun. Ba esti. Esti bun, ai valoare, esti om care sa se descurce. Totul trebuie invatat, inclusiv responsabilitatea.
Si probabil ca nu ai o relatie pentru ca nici tu nu vrei. Daca vei vrea, vei avea. Dar pentru a vrea trebuie sa inveti responsabilitatea. Cred ca esti un tip cu care ar vrea sa iasa fetele, destept esti, servici bun ai, trebuie doar sa dezgropi curajul de unde este ingropat happy. Spor

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Au fost si alte chestii, nu stiu cum mama a putut sa rabde atata, sigur daca era alta femeie divorta de mult, dar i-a fost rusine ce-o sa zica altii si nah.El mai avea problema si jocurilor de noroc, ne-am vandut si casa din cauza asta.Toate astea au fost cand eram la scoala generala..Nu pot sa zic ca am foat atat de nefericit dar chestiile astea...mai veneau oameni acasa ziceau ca are datorii.

| AliGab a răspuns:

Cred ca am gasit printre raspunsurile tale si raspunsul la intrebarea mea. Daca tatal tau (sau oricare dintre parinti) nu a reusit sa fie responsabil pentru familia ta, iar in societate te-ai simtit la fel de exclus, atunci este si normal ca teama de a face ceva important in viata sa fie prezenta. Nu este vorba de a-ti fi teama de o relatie ci de a-ti fi teama sa nu esuezi pe acest plan (sentimental), iar casnicia/familia tu ai asimilat-o, ca si copil, ca fiind un esec. Spui ca vrei sa iti faci o cariera. Frumos, dar asta nu iti va alunga nici teama, nici nu-ti va aduce implinire sufleteasca. Daca iti permiti din punct de vedere financiar eu iti recomand sa te duci la psiholog. nu inseamna ca esti nebun ci pur si simplu ai venit in maturitate cu un bagaj de probleme sufletesti care trebuie tratate.
Psihologul trebuie cautat. Simti ca nu poti comunica cu el, il lasi si mergi mai departe. Cauti pana gasesti pe cineva cu care sa poti vorbi problema ta, un psiholog pe care sa il simti ca prieten si cu care discutia sa mearga de la sine. Eu am gasit un astfel de psiholog dupa mai multe incercari.
Ce trebuie tu sa faci este sa ierti toate persoanele care crezi ca ti-au facut rau in copilarie (tata, invatatoarea, colegii etc.). Este greu, dar nu imposibil. Daca tu crezi ca te mai pot ajuta cu detalii ma poti intreba pe privat. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna happy. Probabil ca nu e momentul. Probabil tu vei fi unul dintre cei care se vor casatori la 30 de ani si copii mai incolo.laughing Dar nu e un lucru rau happy. Eu zic sa iti asculti inima si sa faci ce iti place cat mai e momentul. Fata potrivita pentru tine va aparea si totul se va aseza mai repede decat ai crede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai... sa fugi de responsabilitati nu o sa poti o vesnicie, insa felicitari pentru ambitia ta de a reusi in viata. Putini pot face acest lucru si esti de apreciat. Poate dupa ce o sa ai fi afacerea ta, lucrurile se vor schimba si o sa incepi sa vezi altfel viata de familie. Nu e nimic aiurea daca nu vrei sa ai pe cineva si pana la urma trebuie sa traiesti dupa cum iti este tie mai bine. Incearca sa te intelegi pe tine, vezi ce te-a determinat sa fii singur si de ce te temi cel mai mult. Poate dupa ce o sa reusesti sa te intelegi, dupa ce admiti unde gresesti, o sa fie altceva. Eu iti doresc success si multa fericire!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaa..cineva a explicat din punct de vedere psihologic.are dreptate. e normal ca tot ce s-a intamplat in familia ta sa ramana adanc inradacinat in subconstient. familia in care am crescut reprezinta baza a ceea ce vom fi, dar nu in toate cazurile. doar ca acum nu mai esti un copil, nu te mai considera vulnerabil sau incapabil de a avea responsabilitati. incapabil nu e cuvantul potrivit, dar nu gasesc altul. esti foarte capabil si nimeni nu te mai poate rani decat daca ii dai voie. ai trait intr-o familie in care ti-a lipsit sentimentul de siguranta din cate am inteles. pai, de acum comfortul, siguranta, linistea nu depind decat de tine. cand o sa vindeci tot ce e de vindecat in tine ai sa reusesti sa te deschizi fata de cineva. dar ai rabdare. asta poate dura. trebuie doar sa stii unde sa cauti.

| baddgirl a răspuns:

Hey,
Teama ta o au mai multi barbati stai linistit.Relatie sa stii ca nu inseamna neaparat casatorie, inseamna o persoana cu care sa poti vorbi, pe care sa o strangi si sa te stranga in brate, si, crede-ma o sa simti nevoia asta mai devreme sau mai tarziu.Relatia nu este neaparat responsabilitate,pentru ca dupa ce vei intalni persoana potrivita, ceea ce numesti tu acum responsabilitate, ti se v-a parea ceva firesc, fara teama ca-ti ingradeste cineva libertatea.
Iar cu copiii, spui tu ca nu vrei copii, dar ca-i iubesti.Nici eu nu vreau copil, nu acum, dar va veni momentul in care pur si simplu se v-a intampla sa ai, atunci vei fi alt om, pentru ca dragostea fata de copilul tau nu se compara cu dragostea fata de copiii altora. Timpul le v-a rezolva pe toate, tu nu poti face altceva decat sa ai rabdare happy

| nursa a răspuns:

Bate 5-ul cum s-ar spune. acum doi ani m-am despartit de prietenul meu pentru simplu fapt ca a mentionat de familie, copii si restul si eu m-am panicat pentru ca el practic mi-a asezat viitorul in fata. Dar nu inteleg care-i intrebarea ta?

| A1928im123 a răspuns:

Salut. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa te casatoresti. Daca tu nu vrei sa te casatoresti nu te casatori. Stiu pe cineva care nu s-a casatorit niciodata si spunea ca mai bine daca nu te casatoresti. Faci cum vrei. Doar ti-am dat o idee.

| mgtow a răspuns (pentru A1928im123):

Asa fac ca tine, ma bazez pe meserie dar eu nu mai am incredere in ele de aia nu vreau sa ma implic intr-o relatie, poate si tu patesti sa crezi ca sant depravate si nu te merita, mai bine asa decat sa ai probleme si regrete.

| Eric1609 a răspuns:

Daca tu nu vrei sa intemeiezi o familie si tie frica de responsabilitatii atunci asculta sfatul meu! E 100% normal sa iti faci mai intai o cariera si sa ti asiguri un viitor. Daca nu crezi ca esti in stare sa duci oi responsabilitate ca si cresterea unui copil atunci e foarte bine.De exemplu tatal meu s a despartit de mama mea cand aveam 4 ani si s a recasatorit. Nu e bine sa faci copii si sa i lasi pentru ca esti incapabil dar e bine sa stii daca esti cappabil sa cresti un copil.Cat despre casatorie..eu am crezut mereu ca e doar o prostie sa te casatoresti deoarece nu ai nimic de castigat ci doar de pierdut! Deci nu ti fie rusine de frica ta pentru ca e natural sa ti fie frica si sa vrei sa ti asumi o asemenea responsabilitate! Sper ca te am ajutat.